AI siber güvenliğinde izleyecek 9 firma

AI siber güvenliğinde izleyecek 9 firma


Teknolojideki gelişmeler, her tedarikçiyi rakiplerinin önünde tutmak için yeni yenilikler eklemeye iten şiddetli rekabet tarafından yönlendirilmektedir. Pazara giren yeni ve yenilikçi işletmeler, yeni yaklaşımlara ihtiyaç duyuyor.

Siber güvenlik alanı şu anda çok aktiftir, neredeyse her gün yeni teknikler ve saldırı önleme yöntemleri ortaya çıkmaktadır. Siber güvenlik öncülüğünde, saldırganları yenmek ve müşteri kazanmak için yapay zeka üreten elit bir grup yenilikçi şirket var. Bu derlemede, bu şirketlere daha ayrıntılı bakacağız.

Siber güvenlik alanında, ürünlerini avantaj sağlamak için AI kullanan dokuz önemli yenilikçinin listesi:

 1.       Darktrace
 2.       Cynet
 3.       FireEye
 4.       Kontrol Noktası
 5.       Symantec
 6.       Sophos
 7.       Fortinet
 8.       Cylance
 9.       Vectra

Bu şirketlerin her birine girmeden önce, AI kavramını kısaca tartışacağız.

Yapay zeka hakkında

AI, “Sezgisel” Yapay zeka yöntemleri, yordamsal bir programlama dili gibi bir talimatlar listesinden geçmek yerine bir talimatlar veritabanı tutar ve veriler üzerinde değişken olarak hareket eder. Yapılacak bir sonraki işlemin seçimi olasılıkların uygulanmasına dayanır.

Bu metodoloji, programların ağdaki faaliyetleri izleyerek kendi kural tabanlarını yazmalarını sağlar. Bir program ne kadar uzun süre ikamet ederse, işletmenizin faaliyetlerinin “yanlış pozitifler”, Güvenlik yazılımının internet erişimini ve programları kapatmasına neden olur.

Önde gelen AI siber güvenlik firmaları

Makine öğrenimi ve değişken iş akışları siber güvenlik endüstrisini değiştirmiştir. Aşağıda, kilit oyuncuların her birinin bu ilerlemeye nasıl katkıda bulunduklarına dair ayrıntılar verilmiştir..

1. Darktrace

Darktrace logosu

Darktrace, Kurumsal Bağışıklık Sistemini tüm siber güvenlik ürünleri için bir platform olarak geliştirdi. EIS yapay zeka yöntemlerini kullanır ve denetimsiz makine öğrenimi yoluyla durum kuralı tabanlarını doldurur. EIS'nin bir ağa kurulduğunda yapması gereken ilk şey, normal faaliyetin temelini oluşturmaktır. Buna “yaşam biçimi“Darktrace terminolojisinde. Her ağ için trafik düzeni, her aygıtın ağdaki etkinliği ve her kullanıcının davranışı, bu standart davranış kaydını sağlamak için modellenmiştir.

Oluşturulan yaşam modeli ile izleme sistemi olağandışı herhangi bir olayı belirleyebilir. Ağdaki standart trafik modellerinden sapmalar uyarıları artırır. ÇBS'nin öğrenme mekanizması durmaz, ancak hizmet ömrü boyunca yaşam modellerinin modelini geliştirmeye devam eder.

ÇBS sisteminin bir norm oluşturulması, tehdit veritabanını korumak zorunda olmadığı anlamına gelir. Ağda olağandışı herhangi bir olay tehdit olarak kabul edilir. Bu model, wifi segmentlerini, bulut tabanlı kaynakları, WAN'ları ve aralarındaki internet bağlantılarını kapsayacak şekilde kurumsal LAN'ın ötesine uzanıyor.

Bir anormalliğin tespiti, AI teknolojisine de dayanan otomatik bir yanıtı tetikler. Bu, tam AI destekli bir Saldırı Önleme Sistemi (IPS) oluşturur. AI aynı zamanda Darktrace Tehdit Görselleştiricisi'nde benzer özelliklere sahip saldırıları bir araya getirerek planlayıcıların kurumsal kaynaklara yönelik tehditlerin tam karmaşıklığını anlamalarını sağlıyor..

Darktrace 2013 yılında, daha önce Autonomy'de çalışan yöneticiler ve Cambridge Üniversitesi'nde matematik deneyimi olan kilit personel ile kuruldu. Diğer kilit üyeler arasında CIA'nın eski CIO'su Alan Wade ve MI5'in eski Genel Müdürü, Weardale KCB'nin Lord Evans gibi eski gizli servis personeli bulunmaktadır..

Şirket merkezi Cambridge, İngiltere'de bulunmaktadır. ve San Francisco'da ikinci bir merkez ofisi var. İşletme, 2018 yılına kadar 1.65 milyar dolar değerinde bir değere ulaştı. Ancak, herhangi bir borsaya kayıtlı değil. Şirketteki yatırımcılar arasında KKR, Summit Partners, Vitruvian Partners ve Samsung Venture Investment Corporation dahil olmak üzere risk sermayesi fonları bulunmaktadır..

2. Cynet

Cynet logosu

Cynet AI'yı, tehditleri inceleyen ve bunlara otomatik olarak etki eden ağ tehdit algılama sistemlerinde kullanır. Cynet'teki ethos, gelişmiş tehdit korumasını herhangi bir sistem izleme paketini çalıştırmak kadar basit hale getirmektir.

Cynet ağ koruma paketi, uzman siber güvenlik personeli olmayan kuruluşlara erişilebilir tehdit koruması sağlamak için yazılmıştır. Bununla birlikte, sistem sadece az olan küçük işletmeler için değildir. Hizmetin müşteri tabanı, bankalar gibi yüksek güvenlik hatası olan kuruluşlar da dahil olmak üzere on binlerce çalışanı olan büyük çok uluslu şirketleri içerir.

Cynet'in Cynet 360 adı verilen bir ürünü var. Bu, aşağıdakileri içeren eksiksiz bir siber güvenlik sistemidir AV uç nokta koruması cihaz algılama, tehdit tahmini, kullanıcı davranışı modelleme ve güvenlik açığı yönetimi. Sistemin, tüm ağ aygıtlarını ve uç noktalarını keşfetmek için standart ağ topolojisi eşleme yöntemlerini kullanan bir keşif aşaması vardır. Sistem, olay günlüklerini kontrol eder ve düzenli ağ etkinliğinin temel modelini oluşturmak için trafik modellerini izler. Bu kayıt aşaması trafik kaynakları ve davranış türleri için bir risk sıralaması oluşturur. Bu eylemlerle Cynet 360 AI bilgi tabanını oluşturur ve tehdit izleme başlayabilir.

Tehdit algılama saldırganları gerçek ağ kaynaklarından uzak tutmayı amaçlayan gerçek uç noktalar, dosyalar ve sunucular gibi görünen tuzakların yerleştirilmesine uzanır.

Şirket nispeten yenidir ve 2015 yılında “çocuk güvenliği harikası” Eyal Gruner tarafından piyasaya sürülmüştür. Young Gruner, 2013 yılında 25 yaşına kadar siber güvenlik şirketi Versafe'yi geliştirmiş ve satmıştı.

Gruner’ın bir yenilikçi ve yüksek el ilanı olarak sağlam bir üne sahip olması şüphesiz 2018'e kadar Cynet'in hız kazanmasına, büyük şirketlere hizmet etmek için genişlemesine ve girişim kapitalistlerine çekilmesine yardımcı oldu. 2018'de şirketteki küçük bir hissenin 20 milyon $ karşılığında BT yatırımcılarına satışı, tüm işletmeye bir milyar dolarlık fiyat etiketi verdi.

Cynet'teki kilit yatırımcılar arasında Checkpoint'in kurucusu Shlomo Kramer de var. Diğer kilit fon sağlayıcıları Norwest Venture Partners ve Ibex Yatırımcılarıdır. Cynet merkezli Tel Aviv, Israel ve hala borsa listesi olmayan özel bir şirkettir. Eyal Gruner, Uzi Krieger ile birlikte hala CEO olarak yönetim kuruluna başkanlık ediyor.

3. FireEye

FireEye logosu

FireEye, bu listede incelenen önceki iki şirketten çok daha eskidir. 2004 yılında kuruldu ve tehdit araştırma ve kurtarma danışmanlık hizmetleri konusunda uzmanlaştı. Bu, emek yoğun bir çalışma alanıdır ve şirkete herhangi bir para kazandırmamıştır..

Yenilik ve satın alma yoluyla şirket, ağları izlemek ve anormallikleri tespit etmek için AI kullanan siber güvenlik araçlarının üretimine geçti. Bu strateji, ücrete dayalı bir yapıdan Hizmet olarak Yazılım aboneliğine geçişle birlikte işi karlı hale getirdi ve abartılı bir yenilik gibi görünmeye başlayan şeyi aranan bir yatırıma dönüştürdü..

Bugün FireEye, müşterileri siber tehditlerden korumak için eksiksiz bir güvenlik ürünleri, istihbarat ve hizmetler paketi sunuyor. FireEye, sanal sanal alanları kullanan ilk kişi oldu - FireEye MVX - geleneksel imza tabanlı çözümleri atlayan yeni tehditleri belirlemek. FireEye Helix Güvenlik Operasyonları Platformu. FireEye Helix, müşterilerin güvenlik altyapısını merkezileştirir ve yeni tehditleri tanımlamak ve hem insan hem de makine yanıtlarını otomatikleştirmek için yapay zekayı kullanır. Şirket ayrıca, istihbarat ve danışmanlık hizmetleri de sunmaktadır. Yönetilen Tespit ve Yanıt ve Olay Müdahalesi. Şirket, siber güvenlik uzmanlarını Helix'teki canlı sohbet tesisi aracılığıyla kullanıma sunuyor. 

FireEye 2004 yılında Ashar Aziz adında eski bir Sun Microsystems mühendisi tarafından kuruldu. Şirketin ilk finansal destekçilerinden biri -S-Tel, CIA yatırım kolu. Şirket satın alma yoluyla genişledi ve yüksek bir gelir elde etti, ancak kar elde etmedi. Ashsar, 2012 sonuna kadar şirketin CEO'suydu. Eski McAfee CEO'su David DeWalt'ın atanmasına bastı..

DeWalt, halka arz başlatmak isteyen bir şirket için gerekli olan önemli bir özellik olan borsa için çekici bir şirket başkanı olarak görülüyordu. FireEye, 2013'ün sonlarında NASDAQ borsasında işlem gördü. Bir teknoloji şirketi olarak FireEye, finansmanı yükseltmekte hiç sorun yaşamıyordu. Ancak, borsada işlem gören şirketler için beklenti çıtası çok daha yüksektir ve FireEye'nin işi 2016 yılında yeniden kâr elde etmek için yeniden yapılandırmaya ihtiyacı vardı. Bugün işletme 3,3 milyar dolar değerinde.

4. Kontrol Noktası

Check Point logosu

Check Point, “başlangıç” statüsünden kurulu çokuluslu şirketlere geçmeyi başaran olgunlaşan bir teknoloji şirketidir. Bu İsrail şirketi siber güvenlik alanında yapay zekâ kullanımında uzun zamandır ön planda..

Bir güvenlik duvarı üreticisi olarak başlayan şirket, 2003 yılında ZoneAlarm güvenlik yazılımı üreticisi Zone Labs'ın satın alınmasıyla bu pazardaki konumunu pekiştirdi. Check Point 2006 yılında NFR'nin satın alınmasıyla tehdit tespiti ve önlenmesine genişletildi. Bu satın alma, şirketin daha karmaşık siber güvenlik çözümlerine doğru ana hareketini gösterdi.

Şirket, AI tabanlı belirli bir tehdit yönetimi ürünü üretmek yerine, işletmenin temel tekliflerinin çoğuna katkıda bulunan üç AI tabanlı platformun geliştirilmesine yatırım yaptı. Bunlar Kampanya Avcılık, avcı, ve Bağlama Duyarlı Tespit (CADET).

Kampanya Avcılık istemci sitesi tehdit algılama sistemlerini en son saldırı vektörleri ve savunma stratejileriyle güncelleyen merkezi bir hizmettir. Bu, antivirüs sağlayıcıları tarafından kullanılan virüs veritabanlarına benzer. Veri iletimi iki yönlüdür, çünkü yerinde uygulamalar yeni tehditler algılandığında Check Point laboratuvarına rapor verir. Bu araç Check Point’in başarılı tehdit önleme olaylarının yaklaşık yüzde 10'unu oluşturuyor.

avcı bir ağa tanıtılacak olan bir yazılım sanal alanıdır. AI tabanlı sistem, incelenen programın performansını ve davranışını analiz eder ve anormalliklerle karşılaşılırsa Check Point'in merkezi sistemine rapor verir. Bu analiz için elde edilen çözümler bir kez daha Check Point’in müşterileriyle paylaşılıyor.

CADET Check Point’in tüm ağ koruma ürünleri için eksiksiz bir platformdur. Bir ağ bulma ve izleme sistemi bu platformun temelini oluşturur ve araştırması uygulamalara ve buluta kadar uzanır. Monitör, e-posta içerikleri ve web sunucuları ile yapılan alışverişler dahil olmak üzere işletmenin ağında meydana gelen tüm olayları sürekli olarak değerlendirir.

CADET AI motoru olay verilerini gerçek zamanlı olarak bir araya getirir, böylece görünüşte ilgisiz görünen kaynakları aynı anda kullanan saldırı vektörleri engellenebilir. CADET'in denetimsiz makine öğrenme özelliği, tehdit veritabanını sakatlayan yanlış pozitifleri azaltmak için uyarır. Dijital bir güvenlik analisti oluşturur ve önleme tedbirlerini otomatik olarak tetikler.

Siber güvenlik alanında ilk lider olan Check Point, endüstrinin birçok siber güvenlik yıldızını barındırdı. Burası Imperva kurucu Shlomo Kramer ilk olarak sektördeki güvenilirliğini geliştirdi ve Palo Alto Ağları kurucusu Nir Zuk, rakip bir şirket kurmadan önce Check Point'e adını verdi. Belli bir dereceye kadar, bu yetenek uçuşu, Check Point'i gelecekteki rakip başlangıç ​​girişimcileri için bir eğitim akademisi olarak hareket ettiği için kendi başarısının kurbanı yapıyor..

Şirket Haziran 1996'da NASDAQ borsasında bir listeyle halka açıldı. İşletmenin merkezi hala şirketin ilk kurulduğu Tel Aviv, İsrail'de ve San Carlos, California'da büyük bir geliştirme merkezi var. Check Point’in rekabette öne geçme ve yapay zeka gibi yeni teknolojilerden yararlanma yeteneği sayesinde, şirketin şu anda 19,4 milyar dolarlık bir piyasa değeri var. Bu, listemizdeki tüm yenilikçi siber güvenlik firmalarının en yüksek değerlemesi.

5. Symantec

Symantec logosu

Symantec, genel halkın aşina olduğu tanınmış bir markadır. Şirket, güvenlik duvarı ve antivirüs ürünleriyle ünlüdür, ancak son yıllarda AI'nın yenilikçiliğini tehdit algılama ve önleme konusundaki mükemmelliğini genişletmek için kullanmıştır. Symantec ayrıca Norton markasını kullanır ve tüketici ürünlerini kamuya pazarlamak için kullanır. Bilgi yönetimi işlevlerinin 2016 yılında Veritas Technologies'e bölünmesinden bu yana, Symantec son derece odaklanmış bir kurumsal siber güvenlik çözümü sağlayıcısı haline geldi.

Symantec'te lider AI yenilikçileri listemize koyan temel gelişme, Hedefli Saldırı Analizi (TAA) aracıdır. Symantec 2014 yılında AI araştırmasına kaynak koymaya karar verdi ve tüm R'nin sonuçları&D şimdi geliştirme hattından yenilikçi ürünlere besleniyor. TAA bu emeğin meyvelerinden biridir.

TAA Mayıs 2018'de piyasaya sürüldü. Ağdaki davranış kalıplarını modellemek ve performansın temelini oluşturmak için yardımsız makine öğrenimi kullanıyor. Düzenli aktiviteden sapmalar bir uyarı oluşturur. TAA'nın AI işlevleri, aynı anda ağdaki birçok noktadan performans verilerini toplayabilen Symantec Siber Savunma Platformu'nun üstünde yer almaktadır. TAA, esas olarak Symantec Gelişmiş Tehdit Koruması ürün ailesine entegre edilmiştir, ancak sonunda tüm Symantec siber güvenlik paketlerine yayılacaktır..

Halka açık bir şirket olarak Symantec, yapmak için kolay bir yatırımdır.. Şirket NASDAQ'da listelenmiştir Şu anda 14,5 milyar dolarlık piyasa değerine sahip. NASDAQ 100 ve S'nin bir bileşenidir.&P 500. Büyük bir şirket olarak Symantec güvenli bir yatırım sunuyor. Ancak, olgun şirketler genellikle çok fazla sermaye artışı sağlamaz.

Yapay zekanın şirket tarafından yenilikçi bir şekilde uygulanması, onu sermaye artırıcı risk ve tasarruf savunucu istikrarın iyi bir karışımı haline getiriyor. Symantec’in yapay zekaya yaptığı büyük yatırım hesaplanmış bir riskti ve dört yıllık yoğun bir araştırmadan sonra, kumar oynamaya başlıyor.

6. Sophos

Sophos logosu

İngiliz merkezli Sophos'un merkezi Oxford'un hemen dışındadır. Ayrıca Burlington, Massachusetts'te bir ABD üssü ve dünyanın dört bir yanındaki ofisleri vardır. Şirket 1985 yılında bir antivirüs üreticisi olarak başladı. Sophos, ürün yelpazesini genişletti ve genişlemesini beslemek için dünya çapında yeni ofisler açtı; bunların çoğu satın alma ile sağlandı. Sophos'un AI tabanlı siber güvenlik ürünlerine taşınması, Şubat 2017'de Invincea.

Invincea 2006 yılında adıyla kuruldu. Güvenli Komut, LLC. İlk amacı mobil cihazlar için güvenlik ürünleri üretmekti. 21 milyon dolar komisyon aldı. DARPA Ordu ve personeli tarafından kullanılan Android cihazlarının güvenliğini sağlamak. Bu projenin meyvesine X denir ve yapay zeka odaklı derin öğrenme tekniklerine dayanır. Sophos, X stratejisini çeşitli işletim sistemleri için ürünlere uyguladı.

AI temelli iki ana Sophos ürünü Kesme noktası X uç nokta koruması ve XG Güvenlik Duvarı ağları korumak.

Intercept X, merkezi bir konumdan dağıtılan bir tehdit veritabanı ihtiyacını önlemek için yapay zekayı kullanır. Hizmetin sıcaklığı derin öğrenme sinir ağı Invincea tarafından geliştirildi. Bu, korunan cihazdaki düzenli etkinliği izler ve beklenmedik olaylar meydana geldiğinde uyarı verir. Uç Nokta Tespiti ve Tepki (EDR), kötüye kullanımları kapatmak ve enfeksiyonlar tespit edildikten sonra izole etmek için iş akışlarını ve eylemleri tetikler.

Intercept X yöntemi özellikle fidye yazılımı girişimlerini engellemede etkili olmuştur. Ayrıca sıfır günlük saldırılara karşı kapsamlı bir çözümdür, yani hiçbir şirketin yeni bir virüsün ilk kurbanı olması gerekmez.

XG güvenlik duvarı ağlar için bir donanım cihazıdır. Gösterge panosu, ağdaki güncel olaylar ve trafik hakkında geri bildirim sağlar, ancak ana değeri, insan müdahalesinin gerekliliğinden kaynaklanan gecikmeler olmadan güvenliği zorlayan otomatik yanıt mekanizmalarında yatmaktadır..

Sophos, Londra Borsası'nda yüzen Haziran 2015'e kadar girişim kapitalistleri tarafından finanse edildi. Şimdi FTSE 250 endeksinin bir bileşenidir ve piyasa değeri 1.5 milyon £ (2 milyar $) 'dır. Girişim kapitalistleri hala büyük hisse senedi sahipleri ve şirket BT ve güvenlikle ilgili borsa yatırım fonlarına ilgi duymaya başladı.

7. Fortinet

Fortinet logosu

Fortinet, halkın tanınmış bir markası olmasa da, siber güvenlik endüstrisinde liderdir ve piyasa değeri açısından daha ünlü Symantec'ten biraz daha büyüktür..

Şirketin merkezi Sunnyvale, California'da bulunmaktadır ve 2000 yılında Ken ve Michael Xie kardeşler tarafından Appligation, Inc. olarak kurulmuştur. Ken Xie daha önce kurduğu bir şirket olan NetScreen Technologies'in yöneticisiydi ve Michael Xie, Uygulamaya başlamadan önce ServeGate'in yöneticisiydi. Şirket adı 2000 sonlarında AppSecure olarak değiştirildi ve Fortinet oldu.

Şirketin ürettiği ilk ürün, bir donanım güvenlik duvarı olan FortiGate idi. Yıllar boyunca bir dizi yeniden geliştirme aşamasından geçmesine rağmen, bu Fortinet'in önemli bir ürünüdür. Güvenlik duvarı artık bulut hizmeti olarak da mevcut.

Şirket, tehditleri aramak için kuruluşun çeşitli noktalarından ağ etkinlik noktalarını toplayan bir stratejiyi ifade etmek için güvenlik dokusu kavramını geliştirdi. Bu hizmet kategorisi için genel endüstri terimi “birleşik tehdit yönetimi.”Bu iş akışı uç nokta koruması, erişim koruması, uygulama izleme (e-posta ve web güvenliği gibi) ve gelişmiş tehdit korumasını içerir.

Kuruluştaki çeşitli veri toplama noktaları, saldırı veya bulaşmayı izlemek için ağların merkezi bir noktasında derlenen tehdit istihbaratını toplar. Fortinet AI tabanlı geliştirdi Kendiliğinden Gelişen Algılama Sistemi (SEDS) güvenlik dokusunun ana analitik motoru olarak. Savunma mekanizması, algılanan tehditleri engellemek için otomatik savunma eylemlerini tetiklemesini sağlamak için güvenlik duvarı kuralları ve işletim sistemleri gibi ağ kaynaklarına erişim gerektirir..

Fortinet, yatırımcılar için sürekli iyi bir bahis olduğunu kanıtladı. İlk olarak 2008 yılında kâr elde etti. 2009 yılına kadar şirket, birleşik tehdit yönetimi pazarının yüzde 15'ini sağladı. Şirket, Kasım 2009'da NASDAQ'da dalgalandığında, işlem fiyatı ilk işlem gününde 9 $ 'dan 16.65 $' a yükseldi. Bugün Fortinet'in piyasa değeri 14.84 milyar dolar.

8. Cylance

Cylance logosu

Cylance bağımsız bir siber güvenlik şirketi olarak başladı, ancak Kasım 2018'den beri BlackBerry Limited'in bir bölümü oldu. Şirketin satışı 1.4 milyar dolar değerinde. BlackBerry, Cylance'i ayrı bir marka olarak korudu.

Cylance'nin kurucusu Stuart McClure, siber güvenlik endüstrisinde iyi bilinir. Bir güvenlik danışmanlığı kurdu. Foundstone 1999 yılında McAfee Bu satın alma işlemi McClure'un McAfee'deki Teknoloji Müdürü olarak atandığını gördü. Bu pozisyon, kitabı ile birlikte Hacking Exposed, McClure yüksek profil verdi.

Cylance 2012 yılında Irvine, Kaliforniya'da bir üssünde başladı. AI'yı sistemine uygulayan ilk siber güvenlik koruma sağlayıcısı olarak bilinir. Şirket, IPS alanında lider oldu. Başlıca destekçileri arasında Dell Ventures, CapitalOne Ventures ve Insight Venture İş Ortakları vardı.

McClure'un güçlü itibarı ve kaldırılmasından ziyade kötü amaçlı yazılım önleme kavramı, kurucunun vizyonunu bir endüstri yıkıcısı olarak gören girişim kapitalistlerine hitap etti. Bu tahmin, listedeki diğer tüm şirketlerin McClure’un liderliğini izlemesi gibi doğru olmasını sağladı..

Tüm Cylance ürünlerinin AI teknolojisi entegre edilmiştir. Ana paketleri:

 •         Cylance Koruması
 •         Cylance Optik
 •         Cylance Tehdit Sıfır
 •         Cylance Akıllı Antivirüs

Cylance Koruması bir uç nokta güvenlik sistemidir. Temelde bu, AV sağlayıcısından internet üzerinden dağıtılan bir tehdit listesine güvenmek yerine cihazdaki etkinlik modellerinde değişiklikler arayan AI tabanlı bir kötü amaçlı yazılım önleme sistemidir. Etkinlikleri kontrol etmenin yanı sıra, bu sistem cihaza erişimi kontrol eder.

Cylance Optik Cylance Protect'in kurumsal sürümüdür. Tehdit algılama, sistemdeki tüm cihazlara uygulanır ve merkezi olarak depolanır. Algılanan bir saldırıya verilen yanıtlar otomatik olarak tetiklenir ve bu da klasik bir IPS haline gelir.

Cylance Tehdit Sıfır şirketin danışmanlık koludur. Danışmanlar bir ürün karışımı önerir ve ayrıca koruma yazılımını özelleştirebilir.

Cylance Akıllı Antivirüs ev kullanıcıları ve küçük işletmeler için uygun olan başka bir AI tabanlı AV sistemidir.

BlackBerry aynı zamanda yapay zekayı entegre ederek güvenlik ürünlerini de geliştiriyor, bu nedenle Cylance'in satın alınması bu yeni teknolojiyi ana şirket ve diğer bölümlerinde yayacak. Şirket Waterloo, Ontario, Kanada'da yerleşiktir ve iş yazılımı ve Nesnelerin İnterneti (IoT) ürün yazılımına odaklanmaktadır. Şirket Toronto Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem görüyor ve piyasa değeri 6.25 milyar C $ (4.75 milyar $).

9. Vectra

Vectra logosu

Vectra Networks Inc. şirketinin merkezi San Jose, California'dadır. 2010 yılında kuruldu ve sadece siber güvenlik yazılımında AI uygulamak için var. Başlangıçta TraceVector LLC, 2012 yılında Vector Networks adı altında kurulan işletme.

Şirket faaliyetlerini bir ürün üzerinde yoğunlaştırıyor. Cognito platformu. Bu, bir işletme genelinde bir faaliyet temel oluşturmak ve anormallikleri tanımlamak için AI yöntemlerini kullanan bir tehdit algılama sistemidir. Sistem, algılanan tehditlere otomatik yanıtlar içermediğinden, birleşik tehdit yöneticisi veya saldırı önleme sistemi olarak sınıflandırılamaz.

Sistemin analiz motoruna çevrimiçi olarak erişilir ve Cognito Geri Çağırma. Cognito platformu tarafından toplanan veriler bu depolama ve analiz tesisine aktarılabilir veya verileri Zeek araçlarına (eski adıyla Bro) aktarabilir ve bunları verileri analiz etmek ve otomatik yanıtlar ayarlamak için kullanabilirsiniz. Veri aktarımı ve biçimlendirme, Cognito Stream. Bir modül daha, Cognito Tespiti, bir tehdit profilinin oluşturulmasına izin verir ve bazı otomatik önleyici tedbirlere sahiptir.

Vectra Networks hala özel bir şirkettir. Yatırımcı listesinde risk kapitalistleri Khosla Ventures, Accel Partners ve IA Ventures yer alıyor.

AI tabanlı siber güvenliğe yatırım

Yapay zeka tabanlı siber güvenlik firmaları hakkında bilgi arayışınız yatırıma olan ilgiden kaynaklanıyorsa, burada tartışılan bazı şirketlerin hisse senedi piyasalarında listelendiğini görebilirsiniz, böylece hisse senetleri satın almanızı kolaylaştırır.

Başarılı girişimler yatırımcıları için en fazla sermaye artışını sağlar. Bununla birlikte, en yüksek riske katlanırlar. Yeni siber güvenlik firmalarının pazarda görünürlük kazanması yıllar alabilir ve müşteri çekme fırsatı elde etmeden önce biraz katlanabilir.

Hangi zararı yaratan yenilikçilerin yatırım yapmaya değer olduğunu ve hangilerinin para kaybı olduğunu anlamak çok zor olabilir. Örneğin, Fortinet ilk sekiz yılı boyunca herhangi bir kâr elde etmedi. Risk sermayesi fonlarına girmek zor olabilir ve bazıları sizi içeri kilitleyebilir, böylece yuva yumurtanızı istediğiniz zaman telafi edemezsiniz.

AI tabanlı siber güvenliğe yatırım yapmak için en iyi seçenek muhtemelen borsada işlem gören fonlarda (ETF'ler) yatmaktadır. İşte dikkat etmeniz gereken bazı noktalar:

ETFMG Prime Siber Güvenlik ETF (NYSEARCX: HACK)

Bu fon, özellikle siber güvenlik firmalarına ilk yatırım yapanlardan biriydi. Şu anda sektöre yaklaşık 1.58 milyar dolar yatırım yapıyor. Şirket, riskini hiçbir zaman bir şirkete fonunun yüzde 4,62'sinden daha fazla yatırım yapmadığından emin olarak yaymaktadır. Halen Cisco Systems ve FireEye'den Sophos'a kadar 52 borsaya yeni gelenlere kadar değişen 52 siber güvenlik kuruluşuna yatırım yapıyor. Yatırımları Prime Siber Savunma Endeksi bileşenlerine odaklıyor.

İlk Güven NASDAQ Siber Güvenlik ETF (CIBR)

Bu fon 2015 yılında kuruldu ve 760 milyon dolarlık fon çekti. Şirket, izlemek için siber güvenlik firmaları listemizde bulunan Sophos'un bir başka sahibidir. EFT, First Trust Advisors tarafından desteklenmektedir ve yatırım hedefleri olarak Nasdaq CTA Siber Güvenlik Endeksi bileşenlerine sahiptir..

ALPS Yıkıcı Teknolojiler ETF (NYSEBATS: dtec)  

Yenilikçilere öncelik veren bir fon olarak, genel olarak AI yatırımı arıyorsanız bu tercih edilebilir. Yöneticiler siber güvenlik şirketlerine yapılan yatırımlar için fonun yüzde 10'unu ayırıyor.

SPDR Kensho Gelecekteki Güvenlik ETF (NYSEARCA: XKFS)

2017 yılında kurulan bu fon, riskinin yüzde 2,79'dan fazlasını bir hisse senedine yatırım yapmama politikasıyla 62 şirkete riskini yayıyor. Bu yatırım fonunun hedefleri arasında siber güvenlik ve askeri teknoloji.

Endüstrinin bozulması

Yukarıdaki bölümlerde yer alan anlatıdan da görebileceğiniz gibi, bir sektörde yeni teknolojiyi benimseyen bir yenilikçi, diğerlerinin takip etmesine neden oluyor. Yeni gelenler için, AI gibi yeni bir teknoloji kullanımı, onlara zaten kalabalık ve rekabetçi bir pazarda bir alan açmak için kama sağlayabilir. Bu olduğunda, piyasada yerleşik aktörler, başarısız olabilecek yeni yaklaşımı göz ardı etme veya yeni teknolojiyi yeni gelenden daha fazla bütünleştirmeye kaynaklar dökme riskiyle karşı karşıyadır..

Yapay zeka gibi yenilikler, şimdiye kadar istikrarlı bir yazılım grubunun çalışma biçimini ortaya çıkarmaya ve değiştirmeye devam edecek. Siber güvenlik, tüm teknoloji sektörü ile birlikte gelişmeye devam edecek ve sektör liderleri yeni teknolojiyi benimsemedeki başarılarına veya başarısızlıklarına göre değişecek.

Görüntü: Pixabay İkili kale. Kamusal alan.

Brayan Jackson Administrator
Candidate of Science in Informatics. VPN Configuration Wizard. Has been using the VPN for 5 years. Works as a specialist in a company setting up the Internet.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 3 = 1