Windows Kötü Amaçlı Yazılımları Kaldırma ve Önleme Kılavuzu

Yüzleşelim: Kötü amaçlı yazılım zararlı, sinir bozucu ve çoğu zaman tehlikelidir. İnternete bağlı bilgisayarlarda bir süredir uğraşıyorsanız, çok yüzlerce kişiden en az birine sahip olma şansın milyonlarca etrafında yüzen kötü amaçlı yazılım. Windows kullanıcısıysanız bu daha da doğrudur. Windows işletim sistemleri şu anda kullanılmakta olan tüm bilgisayarların yüzde 90'ından fazlasında çalışmaktadır ve bu da onları siber suçlular ve sıkılmış internet sorunları için daha büyük bir hedef haline getirmektedir..


İşletim sistemi arızası

Ayrıca muhtemelen Mac'lerin virüs almadığını (büyük olasılıkla bir Mac kullanıcısından) duydunuz. Bu sadece doğru değil. Her işletim sistemi virüslere karşı hassastır. Bitdefender CEO'su Bogden Botezatu'nun 2015 Dijital Trendler makalesinde açıkladığı gibi:

Mac OS X yazılımı, Windows'un tüm sürümlerinden daha yüksek riskli güvenlik açıklarına sahiptir. Apple bu ürünleri virüssüz olarak pazarlamaktadır. Virüsten korumaya ihtiyacınız olmadığını söylüyor çünkü insanların virüsten koruma yazılımından nefret ettiğini biliyorlar. Bu yardımcı programlar genellikle bilgisayarınızı yavaşlatır, bu nedenle onları tanıtmak istemezler.

Ahh. Bu efsane için çok fazla.

Kötü amaçlı yazılım nedir?

"Kötü amaçlı yazılım", Kötü amaçlı yazılım), bilgisayarınıza bulaşabilecek kötü amaçlı programların daha geniş terimidir. Kötü amaçlı yazılım hemen hemen her yerde. Görünüşte güvenli ve saygın web sitelerinden bile indirdiğiniz yazılımlardan kötü amaçlı yazılımlar alabilirsiniz. E-postalardaki şüpheli bağlantılardan alabilirsiniz. Web sayfalarındaki reklamlar güvenli değildir. Hatta kaldırımda bulduğunuz USB flash sürücülerden de alabilirsiniz (tamam, bu belli olabilir). Kısacası, kötü amaçlı yazılım normal yazılım kadar yaygındır ve 2016 itibariyle yaklaşık 600 milyon bilinen kötü amaçlı yazılım bulunmaktadır.

Kötü amaçlı yazılım istatistikleri

Iken sayısı yeni 2016 yılında pazara giren kötü amaçlı yazılım programları düştü, kötü amaçlı yazılımın yakında herhangi bir zamanda tamamen ortadan kalkacağına inanmak için bir neden yok. Herhangi bir şey olursa, oluşturulan kötü amaçlı yazılımların sayısı azalabilirken, oluşturulanlar giderek daha karmaşık hale gelir ve yok edilmesi zorlaşır.

Kötü amaçlı yazılım eğilimleri

Bu bizi bariz bir soruya götürür: Kötü amaçlı yazılımları kaldırmanın en iyi yolu nedir? İyi bir gerçek zamanlı antivirüs programına yatırım yapabilirsiniz. Ancak, yukarıda listelediğimiz verilere, kötü amaçlı kötü amaçlı yazılım sayısı ve her yıl kaç tane yenisi eklendiğiyle ilgili not alın. Gerçek zamanlı antivirüs yazılımı tüm kötü amaçlı yazılımları durdurmak ve kaldırmak söz konusu olduğunda bunu kesmeyecek. Sonuç olarak, bir virüs kapmaya başladığınızda - burada virüs salmazsa, bu en iyimize olur - bir sonraki en iyi hamleniz isteğe bağlı kötü amaçlı yazılım temizleyici.

Tercih edilen Rootkit temizleme aracı: Malwarebytes Anti-Rootkit

Malwarebytes anti-rootkit

Popüler TDSSKiller ve Malwarebytes'ten Anti-Rootkit aracının beta sürümü olan iki rootkit kaldırma aracını test ettik. Malwarebytes'teki aracın dosya sistemini aramak çok daha uzun sürmesine rağmen, aslında TDSSKiller'den kötü amaçlı rootkit'ler bulmak çok daha iyi bir iş çıkardı.

Tercih edilen isteğe bağlı kötü amaçlı yazılım tarayıcı: Zemana AntiMalware

Zemana logosu

Zemana birkaç test kötü amaçlı yazılımını kaçırsa da, herşey test için indirdiğimiz gerçek kötü amaçlı yazılım. Arayüz temiz ve verimlidir ve tam özellikli antivirüs paketi, sadece kötü amaçlı kötü amaçlı yazılımları ve reklam yazılımlarını kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda onları ilk etapta indirmenizi önler..

Ayrıca aşağıdaki sağlayıcılardan isteğe bağlı tarayıcıları test ettik:

HitmanPro
AVG (Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma)
Windows Defender
Malwarebytes (Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma)
Bitdefender (Reklam Yazılımı Kaldırma Aracı)

İsteğe bağlı kötü amaçlı yazılım taramasının ötesinde sağladığı genel fayda da dahil olmak üzere, bunların her birinde farklı başarılar bulduk.

Enfeksiyon belirtilerini bilir

Değil herşey Kötü amaçlı yazılımlar kendilerini çok kolay tanıyacak. Aslında, keylogger gibi birçok kişi varlıklarını maskelemek için tasarlanmıştır. Diğer kötü amaçlı yazılımlar gelişigüzel kendilerini tanıtırlar. Fidye yazılımı bunun mükemmel bir örneğidir, ancak birçoğu sizden bir şey çalmak için tasarlanmamış olabilir, ancak tamamen kullanılamaz olacak şekilde sisteminize zarar vermek için tasarlanabilir..

Kötü amaçlı yazılım bulaşmasının yaygın belirtileri şunlardır:

 • İnternet tarayıcınızın ana sayfası, genellikle tanımadığınız bir web sitesine dönüştü
 • Sisteminizde veya web tarayıcılarınızda gecikme veya donma
 • Çalışan bir İnternet bağlantısına rağmen bazı web sitelerine bağlanamıyorsunuz
 • Farklı programlardaki bazı işlevler çalışmayı durdurur
 • Bazı programlar yüklenmiyor
 • Bilgisayarınızda uyarı olmadan pop-up'lar görünüyor
 • Bilgisayarınız kendi kendine yeniden başlatılıyor
 • Bilgisayarınız yeniden başlamayacak ve Başlat düğmenize erişiminiz kısıtlanmış
 • Web tarayıcınızın üstünde bilinmeyen araç çubukları görünüyor
 • Kontrol paneli, görev yöneticisi, kayıt defteri düzenleyicisi veya komut istemi gibi önemli işlevlere erişemezsiniz

Çoğu virüs, onlardan kurtulmanızı önlemek için tasarlanmıştır. Bazen, kedi ve fare oyunu oynamak gibi olabilir, sadece fare görünmezlik pelerini giyiyor. Her zamanki virüsünüzün gerçekten aktif olup olmadığını öğrenmeye çalışırsanız, gerçekten bir virüsünüz olduğunu varsaymak en iyisidir..

Biraz donanım sorunları kötü amaçlı yazılımlara çok benzer belirtilere neden olabilir. Örneğin, gecikme veya yavaşlama sistemi, bilgisayarınızın kaynaklarını sürükleyen kötü amaçlı bir yazılım yerine ölü bir fandan kaynaklanabilir. Bununla birlikte, işaretleri görmezden gelmek yerine bir çeşit kötü amaçlı yazılımınızın olduğunu varsaymak en iyisidir.

İlk seçenek: Gerçek zamanlı virüsten koruma yazılımınızla virüs taraması yapın

Gerçek zamanlı bir virüsten koruma programınız varsa, muhtemelen bir virüs tarayıcı içerir. İlk adımınız, elinizdeki kaynakları kullanmak ve virüs taramasını çalıştırmaktır. Programınız aracılığıyla mümkün olan en derin düzeyde taramayı çalıştırmanızı öneririz. Bazı programlar, yalnızca bir avuç dosya klasörünün hızlı bir şekilde taranmasından, bilgisayarınızdaki her dosyayı kapsayan bütüncül bir taranmaya kadar tarama seçenekleri sunar. Daha büyük taramayı seçin. Daha uzun sürecektir (genellikle yarım saat veya daha fazla), ancak buna değebilir.

Burada üç sonuçtan birini bulacaksınız:

 • Gerçek zamanlı virüs programınız sorunları keşfeder ve silmenize veya karantinaya almanıza olanak tanır
 • Gerçek zamanlı virüs programınız herhangi bir tür kötü hastalık virüsünü bulamıyor
 • Gerçek zamanlı virüs programınızın taramayı hiç engellemesi

Bu aslında arasındaki farkı tartışmak için iyi bir zaman olabilir karantinaya alınan ve silindi Dosyalar. Çoğu kötü amaçlı yazılım veya virüs kaldırma programı önce zararlı yazılımları karantinaya al, ve sonra sana silme seçeneği. Karantinaya alınan dosyalar sisteminizde kalır, ancak aslında bilgisayarınızın geri kalanından tamamen kesilir. Bu, özellikle virüs özellikle zarar verici ve tehlikeli ise bazı kullanıcılar için rahatsız edici olabilir.

Bununla birlikte, dosya sistemlerinin genellikle birbirine bağlı olduğunu belirtmek önemlidir. Bazı virüsler sisteminize girer ve tüm dosya sisteminizi etkilemeden kendilerini tamamen silmeyi zorlaştırır. Karantinaya alınan bir dosyanın erişimi kesilir, ancak virüs yazılımınızın karantinaya alınan dosyaların yalnız bırakılması gerektiğini görebilirsiniz.

Bilgisayarınızı çok sayıda dosyayı karantinaya alırsanız, silmeden önce dosyaları kontrol edin. Yalnızca kötü amaçlı yazılım olmadıklarından eminseniz dosyaları karantinaya alın ve yalnızca silme işleminin sisteminize bir şekilde zarar vermeyeceğinden eminseniz silin. Bununla birlikte, her zaman ciddi şekilde bulaşmış bir programı yeniden yükleyebileceğinizi hatırlamakta fayda var. Çoğu durumda, virüsten koruma yazılımınız kötü amaçlı yazılım nedeniyle hasar gören dosyaları onarın. Bu, bazı programları toptan olarak silmenize ve yeniden yüklemenize gerek kalmamasına yardımcı olur. Yine de, buna başvurmanız gereken zamanlar olabilir.

İkinci seçenek: Dosyalarınızı yedekleyin ve sistem geri yükleme işlemi yapın

Microsoft aslında bilgisayarınızı önceki bir durumuna geri yüklemek için bir işlev içerir. Bazı durumlarda, bu, kayıt defterinizi etkileyen belirli kötü amaçlı yazılımları kaldıracaktır. Sistem geri yükleme öncelikle kayıt defterinizi daha önceki bir duruma, hatta bazı dosyaları silme noktasına kadar geri yüklerken, bu aslında virüslü dosyalarınızın bazılarını etkilemeyebilir. Bu, kötü amaçlı yazılımın geri yüklemeden sonra hala orada olabileceği anlamına gelir. Aslında, bunun bazı kötü amaçlı yazılımlarla (yaşadığım bir durum) sorunu daha da kötüleştirdiğini görebilirsiniz. Ancak, kayıt defterini hedefleyen ve çalışmalarını bu yöntemle geri alabilecek kötü amaçlı yazılımlar vardır..

Bunu, hepsinin sonu yönteminiz olarak değil, isteğe bağlı kötü amaçlı yazılım tarayıcıları veya diğer virüs kaldırma yöntemleriyle birlikte kullanmak için potansiyel bir seçenek olarak önermiyoruz. Bu yöntemi kendim etkili kullandığımı söyleyeceğim, ancak diğer yöntemlerle yalnız değilim. Bunu, zarar görmeden önce kayıt defterinizi önceki bir duruma geri döndürerek kayıt defterinizde değişiklik yapan bir virüsle mücadele aracı olarak kullanabilirsiniz, ancak virüs gerçekten de geri yükleme noktalarınızı önceden oluşturmuş olabilir. Birçok kötü amaçlı yazılım, sistemlerinde kirli işlerini yapmaya başlamadan önce uzun süre hiçbir belirti göstermeyen bazı gerçek virüsler gibi davranarak, etkinleştirdikleri koşulları belirledi..

Yine, bir Sistem Geri Yükleme, önce dosyalarınızı yedekleyin. Sahip olduğunuz yedekleme programını kullanın veya harici bir sabit sürücüye yedekleyin. Ayrıca, devam etmeden önce, bilgisayarınız zaten geri yükleme noktaları oluşturacak şekilde ayarlanmadıysa, bu şu anda sizin için çalışmaz. Ayrıca tüm sisteminizi, yalnızca önemli belgelerinizi ve dosyalarınızı yedeklemek istemeyebileceğinizi unutmayın. Sonuçta, bilgisayarınıza virüs bulaşmışsa, tüm sistem yedeklemesi kötü amaçlı yazılımı iyi yedekleyebilir.

Windows Sistem Geri Yükleme gerçekleştirmek için aşağıdakileri yapın:

Açık Kontrol Paneli

Kontrol Paneli

Açık Sistem ve Güvenlik

Sistem ve Güvenlik

Açık sistem

Güvenlik

Sol tarafta, tıklayın Gelişmiş sistem Ayarları

Sistem Koruması sekmesine tıklayın

Sistem gelişmiş ayarları

Tıklamak Sistem Geri Yükleme. Eğer Sistem Geri Yükleme gri görünüyorsa, şu anda kurulu geri yükleme noktalarınız yoktur. Geri dönmek için hiç birinize sahip olmayacaksınız. Bununla birlikte, sisteminizde bir virüs olduğundan şüpheleniyorsanız şimdi veya daha sonra bir şeyler oluşturmak isteyebilirsiniz. Bunu “Yapılandır” a ve ardından “Sistem korumasını aç” a tıklayarak yapabilirsiniz. Ayrıca, bilgisayarınızın bir geri yükleme noktası oluşturmak için biraz disk alanı ayırabilmesi için kaydırma çubuğunu ayarlamanız gerekir..

Sistem geri yükleme

Altında Sistem Geri Yükleme bölümünde, sizin için uygun bir geri yükleme noktası bulun. Geri yükleme noktaları tarihe göre listelenir ve büyük kayıt defteri değişiklikleri (yeni programlar yüklediğinizde) oluştuğunda otomatik olarak oluşturulur. Şuradan bir geri yükleme noktası seçin: önce bilgisayarınızın gözle görülür sorunlar geliştirmeye başladığı zaman.

Sistem geri yükleme noktası

Sistem geri yüklemeniz sonucunda silinecek programlar ve sürücüler için tarama yapabilirsiniz.

Sistem geri yüklemenizi gerçekleştirin. Herhangi bir değişikliği tamamlamak için bilgisayarınızı sıfırlamanız gerekecektir..

Bu sizin için çalışıyorsa, harika! Ancak, yine de daha önce verdiğimiz nedenlerle aşağıda ayrıntıları verilen isteğe bağlı kötü amaçlı yazılım tarayıcılarından birini çalıştırmanızı öneririz. Bu, kök probleminden ve sisteminizde gizlenmiş olabilecek diğer sorunlardan gerçekten kurtulmanızı sağlayacaktır.. Elbette, sisteminizde gerçekten gelişmiş bir kötü amaçlı yazılım varsa, bu eylemi gerçekleştirmenizi muhtemelen engellemiş olabilir..

Üçüncü seçenek: İsteğe bağlı kötü amaçlı yazılım tarayıcı kullanma

Kötü amaçlı yazılım sorununuz sizi buraya getirirse (umarım etmediyse), sisteminizi rahatsız eden kötü amaçlı yazılımla gerçekten son ayağınız üzerindedir. Neyse ki, kötü amaçlı yazılımları kaldırmak için hala birkaç harika seçeneğiniz var. Aşağıda, test ettiğimiz birkaç isteğe bağlı kötü amaçlı yazılım kaldırıcısının ayrıntılarını bulacaksınız. Daha özgün hale getirmek için, gerçek indirdik ve kötü amaçlı yazılımları test ettik. Merak ediyorsanız (ve olduğunuzu biliyoruz), tüm testleri yapmadan önce bir korumalı alan kullanarak önlemler aldık.

Bazı araştırma ve testlerden sonra bunun için Time Freeze ile gittik. Time Freeze, tüm sisteminizden bir korumalı alan bölümü oluşturur ve sıfırlandıktan sonra sisteminizi programı açmadan önceki konumuna geri döndürür. Bize güvenlik somunları deyin, ancak okuyucularımıza otantik bir virüs kaldırma işlemi sunarken, süreçte kendi bilgisayarımızı mahvetmediğimizden emin olmak istedik..

Aşağıdaki programları test ettik:

 • Zemana AntiMalware
 • Malwarebytes Anti-Rootkit (Beta)
 • Malwarebytes Anti-Malware
 • HitmanPro
 • Kaspersky TDSSKiller
 • Bitdefender Adware Kaldırma Aracı
 • AVG Kötü Amaçlı Yazılım ve Reklam Yazılımı Kaldırma Aracı
 • Windows Defender

Referans olarak, EICAR'dan birkaç ücretsiz test virüsü ve nictatech yazılımı, malshare.com ve Zelster.com tarafından listelenen bir dizi gerçek virüs indirdik. Öncelikle uygun önlemleri almadığınız sürece, kendinizi test etmek için gerçek virüslerin kullanılmasını önermiyoruz. Ayrıca, en tehlikeli zararlı yazılımları denemenizi öneririz. Bizimkini yalnızca sistemimize bulaşabilecek ve başkalarına yayılmaya çalışmayan kötü amaçlı yazılımlarla kısıtladık.

Güvenli Modda başlatmanız gerekebilir

Virüs bulaşmış makinenizden internete erişebiliyorsanız ve programları indirip çalıştırabiliyorsanız bu bölümü atlamaktan çekinmeyin. Ancak, kötü amaçlı yazılımınız belirli programlara erişiminizi çoğunlukla veya tamamen kestiyse, iki şeyden birini yapmanız gerekebilir:

 • Bilgisayarınızı Güvenli Modda yeniden başlatın
 • Ağ ile Bilgisayarınızı Güvenli Modda yeniden başlatın

Birini ya da diğerini seçmeniz durumunuza bağlıdır. Bilgisayarınızdaki kötü amaçlı yazılımın bilgilerinizi İnternet bağlantısı üzerinden paylaşmasından korkuyorsanız Güvenli Mod'u kullanın. Bu bir endişe kaynağı değilse veya kötü amaçlı yazılımınız diğer işlevleri etkiledi, ancak bilgi paylaştığına inanmıyorsanız, Ağ ile Güvenli Mod'u kullanın. Güvenli Mod, işletim sisteminizi çok sınırlı sayıda dosya ve sürücü ile açar. Güvenli Mod'un sisteminize zarar veren kötü amaçlı yazılımları kesmesi için iyi bir şans var.

“Her zaman güvenli modda tutabilir miyim?”

Evet ve hayır. Sen Yapabilmek bunu yapın, ama gerçekten istemiyorsunuz. Güvenli Mod (şimdiki değeri) son derece sınırlıdır, bu nedenle bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılım olmadan Güvenli Modda çalıştırmaya devam etse bile, aslında onunla fazla bir şey yapamazsınız. Güvenli Mod temel olarak tam olarak kullanmadığınız amaç için tasarlanmıştır: kötü amaçlı yazılımlardan kurtulmak.

Windows 7 veya 8'de Güvenli Mod'u açmak için aşağıdakileri yapın:

 • Bilgisayarınızı sıfırlayın
 • Güç açıldıktan hemen sonra, F8 tuşuna bir saniyelik aralıklarla basın
 • Windows şimdi “Gelişmiş başlangıç” seçeneklerini yüklemelidir.
 • İkisinden birini seçin "Güvenli mod" veya "Ağ ile güvenli mod". Ekran fareniz olmayabilir, bunu işlev tuşlarından birini kullanarak yapabilirsiniz. Bu, ekranınızda belirtilmelidir, ancak büyük olasılıkla Güvenli Modu etkinleştirmek için F4 ve Ağ ile Güvenli Modu etkinleştirmek için F5.

Ne yazık ki, Microsoft Windows 10 için kolay yöntemi ortadan kaldırıyor. Ayrıca, BitLocker adlı bir güvenlik özelliği eklediler ve bu da gerçekten güvenli moda girmek için uzun bir anahtar girmenizi gerektiriyor. Windows 10'da güvenli modu açmaya çalışmadan önce anahtarınızı buradan almak isteyeceksiniz.

Windows 10'da Güvenli Mod'u açmak için aşağıdakileri yapın:

Seçenek 1: Bilgisayarınızda oturumunuz açıkken

Windows logo tuşuna ve klavyenizdeki “i” düğmesine aynı anda basın. Bu, “Ayarlarınızı” açar. Ayarları sol alt köşedeki Başlat menüsünden de bulabilirsiniz.

seçmek Güncelleme & güvenlik, ve sonra Kurtarma

Windows 10 güvenli mod

Sağda, altında Gelişmiş başlatma, seçmek Şimdi yeniden başlat

Windows 10 güvenli mod

Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra, “Bir seçenek belirleyin”Ekranı. Buradan, Sorun Gider  ve sonra Gelişmiş seçenekler. Son olarak, Başlangıç ​​Ayarları  ve sonra Tekrar başlat.

Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra (yine), şimdi seçenekler listenizi alacaksınız. Bilgisayarınızı Güvenli Modda başlatmak için 4 seçeneğini belirleyin veya F4 tuşuna basın. İnterneti kullanmanız gerekiyorsa, Ağ ile Güvenli Mod için 5 veya F5'i seçin.

2. Seçenek: Oturum açma ekranından

 • Bilgisayarı yeniden başlatın. Oturum açma ekranı yüklendiğinde, Shift tuşu aşağı ve Güç simgesi (genellikle sağ altta). Şimdi seçin Tekrar başlat. 
 • Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra, Bir seçenek belirleyin ekran. Tıklamak Sorun Gider , sonra Gelişmiş seçenekler. Son olarak, Başlangıç ​​Ayarları  ve sonra Tekrar başlat.
 • Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra (yine), şimdi seçenekler listenizi alacaksınız. Bilgisayarınızı Güvenli Modda başlatmak için 4 seçeneğini belirleyin veya F4 tuşuna basın. İnterneti kullanmanız gerekiyorsa, Ağ ile Güvenli Mod için 5 veya F5'i seçin.

Kelimeleri gördüğünüzde bilgisayarınızın Güvenli Modda olduğunu bilirsiniz. "Güvenli mod" ekranınızın dört köşesinde. Bazı programlar çalışmaz Güvenli mod. Çoğu virüsten koruma veya kötü amaçlı yazılımdan koruma programı, Güvenli mod ve özel bir "Güvenli mod" operasyon.

İçin AVG, içinde tarama Güvenli mod grafik arabirim yerine komut istemiyle gerçekleşir. Bu, güvenli moddayken Windows'un ne kadar ayrıştırıldığı konusunda dikkate değer bir farktır. Bu tür bir şey içindeyseniz, komut isteminde dosyalarınızdan program döngüsünü izleyebilirsiniz. Ancak, hızlı tarama seçeneğiyle bile iyi bir zaman alır.

Başka bir yerde belirtildiği gibi, Güvenli mod Kötü amaçlı yazılım sisteminizin çok fazla bölümünü ele geçirdiyse veya internet bağlantınız üzerinden başka bir yere veri göndermekten korkuyorsanız.

Gizli kötü amaçlı yazılımların maskesini kaldırmak için rootkit katili ile başlayın

Daha önce, kötü amaçlı yazılımların çoğunun sisteminizde gizlenecek şekilde tasarlandığını belirttik. Bunu genellikle bir rootkit. bir rootkit , kötü amaçlı yazılımın sisteminizde algılanmayanları gizlemesini sağlayan ayrı bir yazılım kümesidir. Rootkit'ler sistem süreçlerinizi sessizce değiştirmek ve hatta bilgisayarınızda gizli kalan sürücüleri yüklemek gibi şeyler yapabilir. Tüm bunlar, çalışmasına yardımcı olmak için tasarlandığı kötü amaçlı yazılımın amacına hizmet etmektir..

Bir rootkit sisteminizdeki güvenlik açıklarını bularak ve bunlardan yararlanarak çalışır. Özellikle, bir rootkit sisteminizde yönetici ayrıcalıkları kazanacaktır. Bu nedenle, bazı durumlarda kendi bilgisayarınızda bile bulunamayan yükseltilmiş yönetici yetkileri kazanmış olması nedeniyle (veya bu ayrıcalıkları alıp sizi kilitlemiş olması nedeniyle) gözden kaçabilir..

Kötü amaçlı yazılım kaldırma işleminize bir rootkit katili ile başlamak en iyisidir, çünkü bazı kötü amaçlı yazılımlar gerçek zamanlı virüs koruma yazılımınızdan ve kullandığınız isteğe bağlı kötü amaçlı yazılım tarayıcılarından kolayca kaçabilir. Rootkit katilleri her zaman tüm kötü amaçlı yazılımları silmez veya karantinaya alamaz. Bir rootkit ve ilişkili kötü amaçlı yazılımı tarafından yapılan tüm zararları geri alamazlar. Ana amaçları, kurtulmalarını kolaylaştırmak için kötü amaçlı yazılımları ortaya çıkarmaktır. Microsoft aslında tüm sisteminizi silme ve yeniden yükleme bir rootkit bulursanız.

Bu amaç için en popüler rootkit katillerinden birini test ettik, TDSSKiller itibaren Kaspersky Lab ve daha az bilinen, Malwarebytes Anti-Rootkit (Beta sürümü) aracı. Herhangi bir rootkit'in kökünü oluşturacağını görmek için birkaç gerçek kötü amaçlı yazılım indirdik.

Kaspersky Lab TDSSKiller

Kaspersky Lab

Kaspersky Lab TDSSKiller son derece popüler ve sıklıkla kullanılan ve test edilmiş bir rootkit katilidir. Birçok güvenlik uzmanı kötü amaçlı yazılım örneklerini test ederken buna dönüşür.

TDSSkiller kullanmak için aşağıdakileri yapın:

Kaspersky Lab yardımcı programı indirme sayfasına gidin.

TDSSKiller indirme sayfası

İndirmek için sağa tıklayın TDSSKiller.

TDSSKiller uygulamasını dosyalarınızı kaydettiğiniz yerden yükleyin.

TDSSkiller hızlıdır ve bu da sorunun bir parçasıdır. 30 saniyenin altında sürdü ve hiçbir şey bulamadı. Üzgün. Araştırmalar yoluyla, kötü amaçlı yazılım bulmada başarısız olduğu biliniyor..

TDSSKiller gerçekten aramada biraz derinliğe sahip değil, bu yüzden herhangi bir kötü amaçlı yazılım bulamadığından çok şaşırmadık. TDSSKiller (daha önce sistemin yeniden başlatılmasını gerektiren) aracılığıyla sunulan daha derin düzeyde taramayı bile açtık. Bu biraz daha fazla dosya taradı, ancak yine de sistemimizde bir şey keşfedecek kadar derin değil.

2016-11-30 10_55_44- 2016-11-30 15_39_40-

Malwarebytes Anti-Rootkit

Malwarebytes logosu

Malwarebytes tanınmış ve saygın bir anti-malware şirketidir. Anti-Rootkit araçları hala beta sürümündedir, bu yüzden onu adım adım atmak iyidir.

Malwarebytes Anti-Rootkit'i kullanmak için aşağıdakileri yapın:

Malwarebytes Anti-Rootkit indirme sayfasına gidin


Malwarebytes anti-rootkit


Çok büyük indirme düğmesini tıklayın


Dosyayı, indirdiğiniz dosyaları gönderdiğiniz yerden yükleyin

Bu Malwarebytes programı, Giriş ve Güncellemeleri geçtikten sonra oldukça hızlı bir şekilde yürütülür. Ancak, sistemi taramak yavaştır. Tüm dosya sistemini taramak yaklaşık 20 dakika sürdü. Yine de, TDSSKiller tarafından bulunan sıfırın aksine, sistemimde dört kötü amaçlı yazılım bulduğundan kapsamlı bir iş çıkardı. Bu, özellikle kötü amaçlı yazılımı temizlemeden önce bir geri yükleme noktası oluşturmak için tıkladığınızda, sabrın bir erdem olduğu bir durumdur. Bu 10 dakika daha sürdü. Her şey söylendiğinde ve bittiğinde, Malwarebytes Anti Root-Kit ile yaklaşık yarım saat geçirdim.

İkinci bir testte, Malwarebytes ve TDSSKiller kötü amaçlı yazılım bulamadı. Bunun nedeni, ikinci kötü amaçlı yazılım testi turumuzda rootkit eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Bununla birlikte, bir rootkit aracının çok özel bir amacı olduğunu hatırlamak önemlidir, bu yüzden hiçbir şey bulamazsa, orada hiçbir şey olmadığı anlamına gelmez. Kötü amaçlı yazılım tarayıcıları, bu teste eklenen ikinci testte kötü amaçlı yazılım buldu. Ne yazık ki, ilk testimizden sonra ekran görüntüleri bozuldu (şekil). İkinci test sırasında ekran görüntülerini korumak için ekstra önlemler aldık.

Malwarebytes anti-rootkit testi

Malwarebytes anti-rootkit testi

Malwarebytes anti-rootkit testi
İsteğe bağlı bir Kötü Amaçlı Yazılım tarayıcısı kullanın
işi bitirmek

Piyasada bunlardan çok sayıda var. Birkaçına baktık. Geçiş olmamasını sağlamak için her testten sonra kum havuzumuzu sildik. Tek istisna, rootkit katillerini test ettiğimiz zamandı. Her ikisini de keşfettikleri kötü amaçlı yazılımları kaldırmadan test ettik. İki kez aynı kötü amaçlı yazılımla karşılaşmanız pek olası olmadığından, yüklediğimiz farklı kötü amaçlı yazılımları değiştirmeye çalıştık, denemek için bazı fidye yazılımları ve bazı reklam yazılımları da dahil olmak üzere rastgele bir farklı kötü amaçlı yazılım seçimi indirdik..

Zemana AntiMalware

Zemana anti-malware

Zemana, 15 günlük ücretsiz deneme sürümü sunan ücretli bir programdır. Birçok ücretsiz denemenin aksine Zemana, deneme sürümünde herhangi bir işlevi kilitlemez. Her özellik kullanılabilir.

Zemana'yı almak için aşağıdakileri yapın:

Zemana AntiMalware indirme sayfasına gidin

Zemana AntiMalware

ÜCRETSİZ DENEME BAŞLAT'a tıklayın

Dosya otomatik olarak indirilir. Sayfada bir indirme bağlantısı da bulabilirsiniz

Zemana Anti Malware

Dosyayı, indirmelerinizi kaydettiğiniz yerden yükleyin

Kurulduktan sonra hemen taramaları çalıştırabilirsiniz. Zemana'nın çoğu durumda taraması birkaç dakika alır. Ancak, özellikle büyük ve paketli dosya sistemlerine sahip olanlar uzun süreli tarama beklemelidir. Sistemde ne kadar çok kötü amaçlı yazılım varsa, tarama o kadar uzun sürer.

Zemana AntiMalware 2016-11-30 18_47_21-Zemana AntiMalware (Premium) 2016-11-30 18_50_16-Zemana AntiMalware (Premium)

İlk testimizde, Zemana sistemimizde 19 adet kötü amaçlı yazılım buldu. Amanın. Yazılım, etkilenen programları “Onarma”, kötü amaçlı programları “Karantinaya alma” veya bu programları “Silme” seçeneği sunar. Temizleme işleminden önce tüm programları veya dosyaları da hariç tutabilirsiniz. Tüm dosyalar güzelce temizlendi ve kolayca karantinaya alındı ​​ve sonra kaldırıldı.

Yüklediğimiz kötü amaçlı yazılımlardan biri, yaygın bir kötü amaçlı yazılım taktiği olan web tarayıcısı başlangıç ​​sayfamızı değiştiren kötü amaçlı yazılımdı. Zemana bu sorunu hızlı ve kolay bir şekilde onardı. Zemana ayrıca gerçek zamanlı kötü amaçlı yazılım izleme olanağı sunar. Kötü amaçlı yazılım indirme girişimlerimizi kolayca engelliyordu. Bu nedenle, filtreleme sırasında bile amaçlandığı gibi çalıştı. Zemana'yı bir noktada kapatmak zorunda kaldık, çünkü bilerek kötü amaçlı yazılım indirmek istediğimizde gerçek zamanlı izleme bizi durdurdu (bilim için).

Ne yazık ki, Zemana yaptı değil bir zip dosyasında bulunan test EICAR kötü amaçlı yazılımını keşfedin. Bu, yazılımın açılmadan önce yarı gizli kötü amaçlı yazılımları tespit edip edemediğini görmek için önemli bir testti, Zemana testi geçmedi.

Hitman Pro

Hitman Pro logosu

Hitman Pro, denemek için ücretsiz bir kötü amaçlı yazılım kaldırma aracı sunuyor. Temel programı indirmek ücretsizdir, ancak ücretsiz sürümle herhangi bir kötü amaçlı yazılımı kaldırmak için ücretsiz bir kerelik lisans almanız gerekir..

HitmanPro'yu almak için aşağıdakileri yapın:


HitmanPro web sitesine gidin ve 30 günlük ücretsiz deneme sürümünü indirin

Hitman Pro

HitmanPro'yu indirdiğiniz dosyaların bulunduğu yerden yükleyin

Hitman Pro

Son Kullanıcı Sözleşmenizi kabul edin ve bir sonraki ekranda bir kerelik tarama seçeneğini belirtin.

HitmanPro'nun taradığımız tam kötü amaçlı yazılımı taramak için sadece 5 dakikadan az sürdüğünü ve yüklediğimiz kötü amaçlı yazılımı bulduğunu, tarayıcının da kötü amaçlı olarak kabul etmediğimiz ve amaçlı olarak indirmediğimiz bir izleyici çerezleri yüklediğini tespit ettik. İzleyici çerezlerinin, saygın web sitelerinden bile yaygın olduğu ve genellikle çok endişe edilecek bir şey olmadığı belirtilmelidir..

Hitman Pro

Kötü amaçlı yazılımınızı bulduktan sonra, HitmanPro bir geri yükleme noktası oluşturmak için birkaç dakika sürecektir. Zemana'dan farklı olarak, size hayır demek için acil bir seçenek sunmaz. Dosyaları silmek veya karantinaya almak için tam ürüne sahip olmanız gerekir. Veya hemen temizlemenizi sağlayan tek seferlik bir etkinleştirme kodu alabilirsiniz. Bizim durumumuzda, indirdiğimiz kötü amaçlı yazılım, temizleme şansına sahip olmadan hemen önce çirkin kafasını yeniden düzenlemeye başladı, bu yüzden kum havuzunun temiz bir şekilde silinmesinden ve ikinci bir denemeden sonra işlemden tekrar geçmek zorunda kaldık..

Hitman Pro

Bu, okuyucularımıza bazı kötü amaçlı yazılımların bunları silmenizi engelleyeceğini hatırlatmak için iyi bir zamandır. Bu durumlarda, kötü amaçlı yazılım temizleyicinizi Güvenli Mod'dan çalıştırmalısınız..

BitDefender Adware Kaldırma Aracı

Bitdefender logosu

BitDefender Adware Kaldırma Aracı sisteminizi bogging olabilir sinir bozucu adware için tasarlanmıştır.

Bitdefender Adware Kaldırma Aracı'nı kullanmak için aşağıdakileri yapın:

Reklam Yazılımı Kaldırma Aracı indirme sayfasına gidin

Bitdefender Reklam Yazılımı
Ücretsiz aracı indirin

Aracı, indirmelerinizi kaydettiğiniz her yerden yükleyin

Bitdefender Adware Kaldırma Aracı hızlı ve kurulum gerektirmeden çalışır. Birkaç kötü amaçlı yazılım indirdikten sonra bunu çalıştırdık. Hiçbir şey bulamadı. Ancak, hemen sonra, iki adware bulduk AVG koştu. İlginç. AVG'nin bunları basitçe “adware” olarak etiketlemesi olabilir, ancak Bitdefender bunları böyle düşünmüyordu. Veya Bitdefender sadece adware tamamen özledim olabilir. Sadece testten emin olmak zor. Bununla birlikte, AVG ile bulduğumuz uzun indirme ve son derece uzun tarama süresi olmadan Bitdefender'ı hızlı bir şekilde kurabildiğimizi ve çalıştırabileceğimizi bilmek rahatlatıcıdır. Bitdefender'ın AVG ile 30 dakikasına kıyasla çalışması sadece birkaç dakika sürdü. Bununla birlikte, daha önce de belirttiğimiz gibi, virüsün kaldırılması söz konusu olduğunda hız mutlaka iyi bir şey değildir..

Bitdefender reklam yazılımı aracı
Bitdefender reklam yazılımı aracı

Bitdefender reklam yazılımı aracı
AVG Antivirüs

AVG logosu
AVG iyi bilinen bir ücretsiz antivirüs programı, kötü amaçlı yazılım tarayıcı ve kötü amaçlı yazılım temizleme aracıdır. Ücretsiz programlar arasında bile piyasadaki en iyi antivirüs değildir, ancak işi çoğu zaman yapar. Ücretsiz program temel antivirüs koruması sağlarken, tam program kapsamlı bir anti-malware ve güvenlik özellikleri sağlar. Ücretli sürüm 30 günlük ücretsiz deneme sürümüyle kullanılabilir.

AVG, özellikle zararlı bir kötü amaçlı yazılımınız varsa yüklemek istediğiniz bir program değildir. AVG öncelikle gerçek zamanlı bir virüsten koruma yazılımı olduğundan, yükleme işlemi biraz zamanlıdır ve gerçekten kullanmadan önce bir süre için kendini yüklemesi ve güncellemesi gerekir. Testlerimizde, birkaç kötü amaçlı yazılım, antivirüs taramasını çalıştırma girişimlerimizi gerçekten engelledi. Tarama işlemi yavaş olabileceğinden ve bazı kötü amaçlı yazılımlar tarayıcınızın sistemi arayabildiğinden ve kök saldığından daha hızlı çalışacağından AVG gibi bir yazılım her zaman bu sorunla karşılaşır.

AVG AntiVirus uygulamasını kullanmak için aşağıdakileri yapın:

AVG virüs kaldırma indirme sayfasına gidin

AVG indirme sayfası
Ücretsiz aracı indirin

AVG indir
Programı indirdiğiniz her yerden yükleyin

AVG AntiVirus, tüm dosya sistemimi taramak için yaklaşık 30 dakika sürdü. Sistemimde bir truva atı ve Bitdefender'ın kaçırdığı birkaç reklam yazılımı da dahil olmak üzere sekiz kötü amaçlı program bulundu. AVG size otomatik olarak bulduğu kötü amaçlı yazılımla ne yapacağınız seçeneğini sunmaz. Ayarlara girmeniz ve bunu kendiniz ayarlamanız gerekir. Eğer bulursa temizler. Bununla birlikte, gerçek zamanlı izleme ile durum böyle değildir. Virüs taramasını çalıştırırken, AVG ayrıca sistemdeki kötü amaçlı yazılımdan kaynaklanan 3 tehdidi de aldı ve bunları temizledi. Yazılım hem gerçek zamanlı hem de isteğe bağlı özellikler için harika çalışıyor. Herhangi bir programın biraz şüpheli olabileceğini düşünüyorsanız, masaüstünüzde sağ tıklatarak tek tek programları da tarayabilirsiniz..

AVG Tarayıcı
AVG Tarayıcı
AVG Tarayıcı  AVG Tarayıcı

AVG, EICAR test virüslerini gerçek virüs olarak görmedi. Program, EICAR gibi hiçbir şey yapmayan sahte virüsleri göz ardı edecek şekilde tasarlanmış olabilir. Buna karşılık, Zemana, EICAR dosyalarından bazılarını alır, ancak kanepeli zip dosyalarını kaçırmaz. Bu, AVG’nin arama yöntemlerinin daha belirgin olduğu anlamına gelirken, Zemana bazılarını kaçırırken geniş bir ağ yayınlıyor.

Windows Defender'da bir kelime

Windows Defender

Windows 8 ve sonraki sürümleri Windows Defender olarak bilinenlerle birlikte gelir. Bu, Microsoft’un evde yetiştirilen kötü amaçlı yazılımdan koruma programıdır. Testlerimiz sırasında, Windows Defender'ın kötü amaçlı yazılım indirmemizi engellemek için oldukça iyi bir iş çıkardığını gördük. Aslında, herhangi bir gerçek veya hatta test amaçlı kötü amaçlı yazılımı indirmek için Windows Defender'ı kapalı, Program, indirmeye çalıştığımız çeşitli kötü amaçlı yazılımlarla ilgili tüm girişimlerimizi engelleyeceğinden.

Windows Defender gerçek zamanlı izleme ve sistem taramaları çalıştıracaktır. Windows ile birlikte geldiğinden, kötü amaçlı yazılımları kaldırma testini de yapıyoruz. Şaşırtıcı derecede iyi bir iş çıkardı.  

Fidye yazılımı hakkında özel bir not

fidye virüsü

Ransomware, alabileceğiniz en kötü kötü amaçlı yazılım türleri arasındadır. Testlerimiz sırasında, sistemimizi tamamen bozan belirli bir fidye yazılımı indirdik. Öyle ki, aslında, Malwarebytes Anti-Rootkit'i çalıştırmayı bitiremedik. Ransomware tüm dosyalarınızı şifreleyecek ve genellikle kullanıcı arayüzünüzün tüm görünümünü değiştirecek ve şifresini çözmek için bir bağlantıya para göndermeye zorlayacaktır. Genellikle bağlantıyı tıklayıp parayı sisteminizi kapatmadan önce göndermek için belirli bir süreniz vardır. Teslim etme. Seçenekler var.

Fidye yazılımı kaldırma araçları bu amaç için tasarlanmıştır. Bu araçlar, fidye yazılımı tarafından şifrelenen dosyalarınızın şifresini çözer. Bu, fidye yazılımından kurtulmaz - bunun için hala bir kötü amaçlı yazılım kaldırma aracına ihtiyacınız vardır - ancak dosyalarınızı kilitlemezsiniz. Fidye yazılımı kaldırma ve önleme hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Hem AVG hem de HitmanPro'da böyle araçlar var. Kök setleri ile bazı fidye yazılımlarını test ederken, şu anda bu araçların fidye yazılımını etkili bir şekilde yenip yenmediğini görmek için test yapmadık.

Birden fazla gerçek zamanlı virüsten koruma programı kullanmaktan kaçının

Virüsten koruma programları sisteminizin derinliklerinde çalışır. Bir şekilde, birçoğu kök saldığı kötü amaçlı yazılımlara çok benzer. Bu, aslında iki gerçek zamanlı virüsten koruma yazılımının aynı anda bilgisayarınızda çalışmasını zorlaştırır.

Hiçbir program her şeyi yakalayamayacağından, gerçek zamanlı olarak birden fazla gerçek zamanlı program çalıştırmayı denemek cazip gelebilir, ancak çoğu durumda programlar bunu yapmanıza izin vermez. Örneğin, McAfee gibi başka bir program yüklüyken yüklemeye çalışırsanız AVG size bir çakışma hatası verir:

AVG uyuşmazlığı

Bu, başka programlarınız olsa bile geçerlidir Kurulmuş fakat izlemiyor. İzlemedikleri zaman, bu programlar sisteminizin derinliklerinde hala varlığını sürdürür. Başka bir tane yüklemeye çalışmadan önce, yüklediğiniz tüm gerçek zamanlı virüsten koruma programlarını kaldırdığınızdan emin olun. Bunun tek istisnası, başka bir gerçek zamanlı monitöre rağmen sisteminizde bulunacak olan Windows Defender'dır, ancak diğer gerçek zamanlı programların da açık veya kapalı olmasına bağlı olarak otomatik olarak açılacak veya kapanacaktır..

Bu not değil isteğe bağlı kötü amaçlı yazılım tarayıcılarına ve kaldırıcılarına uygulanır. Bu programların çoğu yalnızca çalışır durumdadır. Birçok kötü amaçlı yazılımın önlediği, sisteminize yüklenmezler; bu, virüsten koruma kaldırma girişimlerini önlemek için tasarlanmış kötü amaçlı yazılımların varlığına rağmen çalışmalarına izin verir..

Sonuçlar: Gelecekteki kötü amaçlı yazılım / reklam yazılımı sorunlarını önleme zamanı

Çok ikinci kötü amaçlı yazılım sisteminizi temizlerseniz, bir daha olmamasını sağlamak için önleyici yöntemler kullanmanızı öneririz. Bir öneri yeterince basit görünebilir: Kötü amaçlı yazılımın bulunabileceği web sitelerinden kaçının. Bazı web siteleri sketchville'e benzeyebileceğinden, gerçekte sadece kötü tasarımın bir ürünü olduğunda, bu konuda küçük bir fark gerekir. Bu arada, bazı web siteleri bir programlama sanat eseri gibi görünebilir, ancak bilgisayarınızı hayal edilebilecek en kötü kötü amaçlı yazılım türleriyle doldururken hızlı bir şekilde açılır..

Çoğunlukla, web sitesinin güvenliğini kontrol edin. SSL / TLS şifrelemesi var mı? Kapsamlı SSL şifreleme parçamız aracılığıyla bu konuda daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Özetle, SSL şifrelemesi web tarayıcınızın adres çubuğunda bir kilit sembolü ve web adresinin başında bir "https" ile vurgulanır. Yalnızca güvenli, doğrulanmış web siteleri güvenli kilit sembolünü ve https'ye erişebilir, bu nedenle web sitesinin güvenli olup olmadığını ölçmek için iyi bir yoldur.

Yapmamanız gerektiğini bildiğiniz web sitelerine gitmek istiyorsanız (yargılamayacağız), gerçek zamanlı izleme yöntemleri kullanmak isteyeceksiniz. Basit bir yöntem kendi web tarayıcısı ayarlarınızdır. Her web tarayıcısında riskli web sitelerine erişmenizi önleyen yerleşik güvenlik özellikleri bulunur.

Google Chrome için aşağıdakileri yapın:

Sağ üst köşedeki üç noktayı tıklayın ve Ayarlar
Google Chrome Güvenlik Ayarları

Tıklamak Gelişmiş ayarları göster altta (daha önce gösterilmediyse)
Google Chrome Güvenlik Ayarları

Altında Gizlilik etkinleştirmek için kutuyu işaretleyin Sizi ve cihazlarınızı tehlikeli sitelerden koruyun

Google Chrome Güvenlik Ayarları

Bu, kötü amaçlı yazılım yüklü sitelere gitme girişimlerinin çoğunun aşağıdakilere neden olmasını sağlar:

Google Chrome Güvenlik Ayarları

Chrome için bu, Google’ın Güvenli Tarayıcı mekanizması, yanlış yere gitmenizi önlemek için işini yapıyor.

Internet Explorer için aşağıdakileri yapın:

Sağ üst köşedeki dişli çarkı tıklayın (Araçlar), ardından İnternet Seçenekleri.

Google Chrome Güvenlik Ayarları

Tıkla Güvenlik sekmesini tıklayın ve ardından altındaki çubuğu ayarlayın Bu bölge için güvenlik seviyesi taramanızın ne kadar güvenli olmasını istediğinizi belirleyin. Ayrıca, Korumalı modu etkinleştir, kötü amaçlı web sitelerinden ek bir güvenlik katmanı ekler.

Google Chrome Güvenlik Ayarları

Microsoft Edge için aşağıdakileri yapın:

Sağ üst köşedeki üç noktayı tıklayın. Altta, tıklayın Ayarlar
Microsoft Edge güvenliği

En alta kaydırın ve tıklayın Gelişmiş ayarları görüntüle
Microsoft Edge güvenliği

En alta kadar kaydırın ve açın Akıllı ekran filtre

Microsoft Edge güvenliği

Microsoft, Internet Explorer 8'den beri SmartScreen filtresi kullanıyor, bu nedenle SmartScreen'i de bu tarayıcıda da bulabilirsiniz.

FireFox için aşağıdakileri yapın:

Sağ üstteki üç yatay çizgiye tıklayın (Aç menüsü)

Firefox Güvenliği

Dişli sembolüne tıklayın (Seçenekler)

Firefox Güvenliği

Sol tarafta, tıklayın Güvenlik

Firefox Güvenliği

Altında Genel, tüm kutuları işaretleyin

Gerçek zamanlı antivirüs koruması edinin ve sisteminizi yedekleyin

Web tarayıcısı güvenlik yöntemleri tüm sorunlarınızı çözmeyecektir. Kötü amaçlı yazılımların bilgisayarınıza ilk olarak bulaşmasını önlemek için en iyi çözüm gerçek zamanlı virüsten koruma yazılımı kullanmaktır. Windows 8+ kullanıcıları, ücretsiz seçenekler gittikçe iyi olduğu için Windows Defender'ı tercih edebilir, ancak daha yüksek bir koruma seviyesi istiyorsanız Bitdefender Total Security'yi de düşünebilirsiniz..

Bitdefender Total Security, daha popüler ve yaygın olarak kullanılan bazı markalarla (McAfee, Symantec) bulduğunuz koruma türünün ötesine geçen gerçek zamanlı bir virüsten koruma yazılımıdır. Tüm gerçek zamanlı antivirüs yazılımlarında olduğu gibi, mükemmel. Potansiyel her kötü amaçlı yazılım parçasını yakalamaz. Ama en çok yakalayacak; Windows Defender'dan çok daha fazlası ve hemen hemen her özgür yazılım parçası var.

Son olarak, sisteminizi temizledikten sonra, tam bir sistem yedeklemesi yapın ve sisteminizin düzenli aralıklarla yedeklenmesini planlayın. Ayrıca, otomatik yedekleme yazılımını kullandığınızdan emin olmak istersiniz, çünkü olasılıklar iyi olduğundan, bir noktada manuel olarak yedeklemeler yapmayı unutmaya başlayabilirsiniz. Çok sayıda çevrimiçi yedekleme sağlayıcısını inceledik ve tavsiye etme eğilimindeyiz iDrive bulut yedekleme. Bulut yedekleme hizmeti olarak iDrive, dosya sisteminizin yalnızca bir kısmını yedeklemeniz gerektiğinde 5 GB ücretsiz yedekleme bile sunarken etkileyici bir şekilde etkilidir.

Sumeet Basak'ın “Windows zararlı yazılım mesajı” CC BY 2.0 lisansı altında

Brayan Jackson Administrator
Candidate of Science in Informatics. VPN Configuration Wizard. Has been using the VPN for 5 years. Works as a specialist in a company setting up the Internet.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

+ 19 = 21

map