OpenELEC’e VPN nasıl kurulur: Adım adım kılavuz

OpenELEC logosu


OpenELEC sisteminize bir VPN kurmak ister misiniz? Bu kılavuz, herhangi bir OpenELEC cihazına bir VPN'in nasıl kurulacağını ve yapılandırılacağını gösterecektir. Bu, bir Raspberry Pi, HTPC, Fiveninja’nın Dilim, Odroid, Cubox veya WeTek kutusu kullanıyor olsanız da korunmaya devam etmenizi sağlar.

Kodi nedir?

Kodi, Apple TV, NVIDIA Shield ve Amazon Fire TV gibi çok sayıda farklı cihazda kolayca içerik akışı yapmanıza olanak tanıyan bir medya merkezi yazılımıdır. Bu taşınabilirlik Kodi’nin en büyük avantajlarından biridir. Sistem kaynakları için çok az şey gerektirdiğinden, en popüler platformlardan bazılarına yüklenebilir.

OpenELEC ve LibreELEC gibi bazı işletim sistemleri Kodi’nin kapladığı alanı daha da azaltmayı amaçlıyor. Bununla birlikte, bunu yaparken Kodi'nin kullanımını çok kolaylaştıran birçok özelleştirme seçeneğini kaldırırlar. Örneğin, Kodi işletim sistemine bir VPN yüklemek birkaç adım daha alır. Yine de endişelenmenize gerek yok. Bu kılavuz, işlem boyunca adım adım size yol gösterecek ve farkında olmadan medyaya güvenle göz atacaksınız.

Kodi'nin kullanımı tamamen yasal olsa da, lisanssız içeriğe erişim sağlayan üçüncü taraf eklentilerinin olduğu unutulmamalıdır. Kodi ekibi bu tür eklentileri alenen kınadı ve okuyucularımızı yalnızca resmi kaynaklar ve eklentiler kullanmaya teşvik ediyoruz..

Uyarı: Kodi, yalnızca yasal erişim hakkına sahip olduğunuz içerik için kullanılmalıdır. Ne Kodi Vakfı ne de Compareitech, Kodi'nin korsanlık için kullanımını savunmuyor.

OpenELEC nedir?

OpenELEC, Kodi'yi çalıştırmak için yeterli yapı ve uyumluluk sağlayan bir işletim sistemidir. Bu, Raspberry Pi gibi çok düşük sistem kaynaklarına sahip cihazlara kurulabileceği ve gerçekten taşınabilir bir Kodi makinesi oluşturabileceği anlamına geliyor..

Bazı insanlar OpenELEC ve LibreELEC’in benzer isimleri nedeniyle kafası karışıyor. LibreELEC basitçe bir çatal veya OpenELEC'in değiştirilmiş versiyonudur. Bu, LibreELEC'in OpenELEC'i temel almak için kullandığı anlamına gelir. LibeELEC daha yeni olmasına rağmen, OpenELEC 2009'dan beri var ve daha uzun bir güncelleme ve kullanım geçmişi tutuyor.

OpenELEC'in Kodi olmayan bir dosya gezgini içermemesi nedeniyle dosya aktarımı gibi basit görevler biraz daha karmaşık hale gelir. Bununla birlikte, küçük temel Linux komutlarından seçim yaptıktan sonra yeni depolar veya eklentiler yüklemek çok basit hale gelir. Bu kılavuz, yeni başlayanlar için kullanımı kolaylaştırmak için OpenELEC'i kurarken ve çalıştırırken tam olarak ne yazacağınızı gösterecektir..

Kodi ile neden VPN kullanmalısınız?

Bazı insanlar internet servis sağlayıcılarından (İSS) lisanssız akışı gizlemek için bir sanal özel ağ (VPN) kullanır. Bununla birlikte, bir VPN'in bir Kodi kullanıcısına fayda sağlayabileceği tamamen meşru olan birçok yol vardır..

VPN'ler ağ trafiğinizi şifrelediğinden, Ortadaki Adam saldırısını kullanmaya çalışan hiç kimse tarafından görülemez. Bu, ISS'nizin tarama geçmişinizi satmasını veya etkinliklerinizi bağlantınızı daraltmak için gerekçe olarak kullanmasını da önler.

Her VPN, internet hızlarınızı bir dereceye kadar yavaşlatır, ancak bazılarının diğerlerinden daha fazla etkisi vardır. Ayrıca, bazı VPN sağlayıcıları tarama alışkanlıklarınızın ayrıntılı günlüklerini tuttuğundan, çevrimiçi olarak anladığınızdan daha az anonim olma şansınız vardır. Bu nedenlerden dolayı, sizi ve kişisel bilgilerinizi güvende tutacak bir VPN sağlayıcısı seçmek önemlidir.

IPVanish kullanmanızı öneririz. Tarama hızlarınız üzerinde minimum etkiye sahiptir ve IPVanish kendi hizmet altyapısını koruduğundan, diğer VPN sağlayıcılarının çoğundan çok daha hızlı sorunları çözebilir. IPVanish, iPhone ve Amazon Fire Stick gibi mobil cihazlara kurmak için en kolay VPN'lerden biridir.

KODI İÇİN EN İYİ VPN: IPVanish bizim en iyi seçimimizdir. Geniş bir sorgulanmamış sunucu ağına sahiptir ve iyi hızlara ulaşır. Güçlü güvenlik ve gizlilik özellikleri IPVanish'i Kodi ve Amazon Fire TV Stick kullanıcıları için favori yapar. 7 günlük para iade garantisi ile risksiz deneyin.

OpenELEC sistemlerine VPN yükleme

OpenELEC, Linux tabanlı bir işletim sistemidir ve sonuç olarak, bir VPN kurmak, sadece bir program kurmaktan biraz daha karmaşıktır. Bunun yerine, VPN hesabı bilgilerini doğrudan girmemize izin verecek OpenVPN için VPN Manager adlı bir eklenti kurmamız gerekiyor. Bu eklentiyi almak için Zomboided deposunu kurmamız gerekiyor, bu yüzden önce size bu yoldan geçeceğiz.

Zomboided depoyu takma

Ne yazık ki, Zomboided deposunu kurmak sadece web adresini girmek kadar kolay değil. Bunun yerine, Güvenli Kabuk (SSH) protokolünü kullanarak OpenELEC cihazına başka bir bilgisayardan uzaktan bağlanacağız.

PuTTY'yi buradan indirerek başlayın. Bu, OpenELEC sistemiyle iletişim kurmak için kullanacağımız programdır. Ayrıca OpenELEC sisteminin PuTTY çalıştıran makineyle aynı ağa bağlanması gerekeceğini de belirtmek gerekir. PuTTY kurulduktan sonra, açın ve Bağlantı türü için SSH.

Daha sonra, bu tür bir bağlantının gerçekleşmesine izin vermek için OpenELEC'teki bazı ayarları değiştirmeliyiz. Kodi’nin ana sayfasında, dişli simgesini ve ardından OpenELEC en sağdaki seçenek.

Open Ayarları menüsü

Seçin Hizmetler sekmesini soldaki listeden seçin, ardından listede SSH'yi bulun ve SSH'yi etkinleştir seçeneği. Kaydırıcı şimdi beyaz olmalıdır, bu nedenle gri ise tekrar tıklayın.

OpenELEC'e VPN nasıl kurulur: Adım adım kılavuz

Ardından, ayarlar sayfasına geri dönün. Bu sefer, Sistem ayarları seçeneği. Seçin Eklenti sekmesini, ardından Bilinmeyen kaynaklar. Bilinmeyen kaynaklardan eklentiler yükleme riskleri konusunda sizi uyaran bir açılır pencere görürsünüz, ancak VPN Yöneticisi güvenilirdir, bu nedenle tıklayın Evet.

Son olarak, ayarlar sayfasına dönün ve Sistem bilgisi buton. Çeşitli bilgiler görürsünüz, ancak ihtiyacımız olan şey OpenELEC cihazınızın IP adresidir. Bu IP adresini Ana Bilgisayar Adı alanına tıklayın, ardından Açık Programın altındaki düğme.

OpenELEC SSH Ayarı

OpenELEC'e VPN nasıl kurulur: Adım adım kılavuz

Şimdi sizden giriş bilgileri istenecektir. Varsayılan olarak, kullanıcı adı "root" ve şifre "openelec" dir - tırnak işaretlerini yazmamaya dikkat edin. Ayrıca, Linux sistemleri siz yazarken yıldız işareti göstermezken, ayrıntıları girdiğinizden emin olabilirsiniz. İşiniz bittiğinde Enter tuşuna basın, OpenELEC sistemini kontrol etmek için kullanabileceğiniz bir istemle karşılaşacaksınız..

Bağlandıktan sonra, tırnak işaretlerini kaldırmayı hatırlayarak aşağıdaki metni girin:

“Https://github.com/Zomboided/service.vpn.manager/archive/master.zip'i wget”

Bu dosya indirildikten sonra OpenELEC cihazınıza geri dönün ve Kodi’nin ana ekranına dönün. Tıkla Eklenti sekmesini, ardından kutu simgesi görüntülenen bir sonraki ekranın sol üst köşesinde. Sonra, seçin Zip dosyasından yükle ve görünen listede şunu seçin: Ana klasör, sonra master.zip. Bu, OpenVPN için VPN Yöneticisi eklentisini yüklemelidir ve her şey yolunda giderse sağ üstte bir bildirim görürsünüz.

VPN Yöneticisini OpenVPN eklentisi için yapılandırma

Gizliliğe göz atmadan ve akış gerçekleştirmeden önce yapmanız gereken biraz şey var. OpenVPN eklentisinin VPN Yöneticisi hala yapılandırılmalıdır, bu nedenle Kodi ana sayfasına geri dönün, Eklenti sekmesini sağ tıklayın ve OpenVPN için VPN Yöneticisi Ayriyeten. Tıklayın Ayarlar listeden VPN sağlayıcınızı seçebilirsiniz. Ardından, VPN giriş bilgilerinizi girin.

OpenVPN için VPN Yöneticisi 1

Seçin VPN Bağlantıları sekmesini tıklayın ve ilk tercih ettiğiniz sunucuyu seçme seçeneğini tıklayın. VPN Yöneticisi, girdiğiniz kimlik bilgilerini kullanarak VPN sağlayıcınıza bağlanmaya çalışır ve başarılı olursa seçim yapabileceğiniz tüm kullanılabilir sunucuları listeler.

OpenELEC Sunucu seçin

Bunlar istediğiniz zaman değiştirilebilir, bu yüzden doğru olanları seçme konusunda fazla endişelenmeyin. Bu yapıldıktan sonra, geriye kalan tek şey VPN'nizin düzgün çalışıp çalışmadığını görmek için bağlantıyı test etmektir.

Kullanıcı Tanımlı Sihirbaz ile VPN Alma

En yaygın VPN sağlayıcıları zaten hesaplanmış olsa da, VPN Yöneticisi ayrıca daha az popüler olanı manuel olarak ayarlamanıza izin verir. İlk olarak, VPN ağınıza bağlanmanıza izin verecek belirli dosyalar bulmanız gerekir. Genellikle, bu dosyalar VPN hizmetiniz tarafından sağlanan Linux kurulum kılavuzlarında belirtilmiştir.

Bir ihtiyacımız olacak .crt dosyası, ve bir veya daha fazla .ovpn dosyaları, bağlanmak istediğiniz sunuculara karşılık gelir. Aşağıdaki örnekte IPVanish kullanacağız, ancak kendi VPN sağlayıcınız için doğru konumu bulduğunuzdan emin olun.

Kodi ana menüsünde, dişli simgesini tıklayın. Ardından, Dosya Yöneticisi seçeneğini tıklayın ve tıklayın Kaynak ekle. Görünen kutuya VPN’inizin yapılandırma dosyalarının konumunu yazın ve kaynağa bir ad verin. Örneğimizde IPVanish’in dosyalarının konumunu kullandık, ancak bunun konumu sağlayıcıya göre değişecektir.

Kaynak IPVanish ekle

Kodi’nin eklentileri sayfasında, OpenVPN için VPN Yöneticisi eklentisini sağ tıklayın. Seçin Ayarlar seçeneğini belirleyin ve Kullanıcı tanımlı altında değer VPN Sağlayıcısı. Aşağı kaydırın ve Kullanıcı Tanımlı içe aktarma sihirbazı seçenek.  

Kullanıcı Tanımlı içe aktarma sihirbazı

Kullanıcı Tanımlı Alma Sihirbazı

Burası, VPN Yöneticisine sağlayıcınızın dosyalarını nerede bulacağını söylüyoruz. Ana klasörünüze indirilmiş olmalıdırlar, bu yüzden oraya gidin ve hepsini yüklediğinizden emin olun.

VPN Yöneticisinin sunucu dosyalarını güncellemesini isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Bu, kopmuş bağlantıları otomatik olarak düzeltir. Bunları manuel olarak düzenlemek karmaşık olduğundan, Evet buton. Sihirbaz bittikten sonra, VPN Yöneticisi'nin ayarlar sayfasına geri dönebilir ve istediğiniz VPN sunucularını VPN Bağlantıları çıkıntı.

VPN'inizi OpenELEC üzerinde test etme

OpenELEC sistemleri bir web tarayıcısı ile birlikte gelmediğinden, VPN'imizin çalışıp çalışmadığını görmek için IP izleme sitelerine güvenemeyiz. Ancak, bunu yalnızca onaylamakla kalmayıp, aynı zamanda yüksek kaliteli bir içerik kütüphanesi de sağlayan başka bir yol daha var - TUBITV eklentisi.

Testi kolaylaştırmak için bağlantı listenizde en az bir Amerikan ve bir İngiliz VPN sunucunuzun bulunduğundan emin olun. Amerikalı olanı seçin, ardından Kodi’nin ana ekranındaki dişli çark simgesini tıklayarak ayarlar menüsüne gidin. Tıklayın Dosya Yöneticisi ve listenin altında, Kaynak ekle. Tırnak işaretleri olmadan “http://toptutorialsrepo.co.uk/kodi/” girin ve kaynağa bir ad verin. Şimdi ana ekrana dönün ve Eklenti sekmesini ve ardından Zip dosyasından yükle.

Uzun bir dosya listesi göreceksiniz, bu yüzden “repository.bg.plugins.zip” adlı dosyayı bulun. Bu yüklendikten sonra, Depodan yükle ve bul Bg Eklentileri. TÜBİTV'i görene kadar listeyi aşağı kaydırın ve yüklemek için tıklayın.

TUBITV - Amerikan sunucusuBir Amerikan IP adresiyle “Peep Show” aradığınızda olan şey budur

TUBITV, dünyanın farklı bölgeleri için farklı medya kitaplıklarına sahip olduğundan, belirli başlıklar yalnızca doğru konumdan bir IP adresiniz varsa görünür. Örneğin, Peep gösterisi yalnızca ABD'de kullanılabilir. Tıkla Arama seçeneğini ana menüden seçin ve Peep gösterisi. Görünüyorsa, ABD VPN sunucunuz düzgün çalışıyor. Ardından, İngiliz sunucunuza geçin ve tekrar deneyin. Her şey beklendiği gibi çalışıyorsa, Peep gösterisi sonuç listesinde görünmemelidir.

TÜBİTV - İngiliz IP adresiİngiliz IP adresi ile “Peep Show” aranıyor - eşleşme bulunamadı

Sonuç

OpenELEC, Kodi'nin geleneksel masaüstü sürümlerinin yanı sıra çalışmaya başlamadan önce bazı değişiklikler gerektirebilir, ancak göründüğü kadar kullanımı zor değildir. Zorluk yaşıyorsanız, yaygın Kodi sorunlarını çözme kılavuzumuza göz atmak isteyebilirsiniz. OpenELEC sizin için değil mi? İsterseniz LibreELEC'e nasıl VPN kuracağınızı da gösterebiliriz. Her iki durumda da, VPN'iniz düzgün bir şekilde kurulduktan sonra, artık dünyanın her yerinden içerikleri güvenli ve güvenli bir şekilde izleyebilirsiniz.

Brayan Jackson Administrator
Candidate of Science in Informatics. VPN Configuration Wizard. Has been using the VPN for 5 years. Works as a specialist in a company setting up the Internet.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 5 = 3