OSMC nedir? OSMC Kodi çatalı nasıl ve neden kullanılır?

OSMC Kodi Ana Ünitesi


Farklı ev sineması kurulumlarını araştırıyorsanız Kodi ortam yürütücüsüne ve OSMC işletim sistemine (OS) rastlamış olabilirsiniz. Kodi ve OSMC çatalıyla nasıl çalıştırılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bizi izlemeye devam edin. Bu makalede ve bu makalede daha fazlasını ele alacağız.

Kodi nedir?

Kodi, tonlarca özelliğe sahip açık kaynaklı bir medya oynatıcıdır. Daha yaygın kullanımlarından biri, hem yerel hem de çevrimiçi kaynaklardan ses ve video dosyalarının oynatılmasıdır. Raspberry Pi, Nvidia Shield, çoğu iPhone ve Android aygıtı gibi bir dizi farklı cihazda da mevcuttur.

Uyarı: Kodi, yalnızca yasal erişim hakkına sahip olduğunuz içerik için kullanılmalıdır. Ne Kodi Vakfı ne de Compareitech, Kodi'nin korsanlık için kullanımını savunmuyor.

Kodi ile Her Zaman Bir VPN Kullanın

Sanal Özel Ağlar (VPN'ler) çeşitli amaçlar için kullanılır. Bazı insanlar bunları korsan içerik akışını gizlemek için kullanırken, internet hizmetinizden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlamak için kullanılabilir.

Bazı İnternet Servis Sağlayıcılarının (İSS), medya yasadışı olup olmadığına bakılmaksızın, bir kullanıcının yayınladığı ortam miktarına bağlı olarak bağlantıları kısıtladığı bilinmektedir. Ayrıca, VPN kullanımının güvenlik avantajları da vardır. Bazı ortadaki adam saldırılarına karşı bir dereceye kadar koruma sunabilirler. Dahası, VPN'ler, içeriğin kilitlendiği ülkedeki bir VPN sunucusuna bağlanarak kullanıcılara genellikle belirli coğrafi konumlara kilitlenen içeriğe erişme olanağı verebilir..

Kodi aracılığıyla herhangi bir ortam akışı sağlamak veya çok fazla bant genişliği gerektirir. Bunu göz önünde bulundurarak, tüm VPN'lerin internet hızınızı bir ölçüde yavaşlattığını unutmayın. Bununla birlikte, bazı VPN'lerin hızları diğerlerinden daha yavaştır ve arabelleğe alınmadan akış gerçekleştirmeyi zorlaştıracaktır. Kodi ile akış yapmak istiyorsanız, bağlantınızı mümkün olduğunca yavaşlatan bir VPN seçmelisiniz.

IPVanish'i hızlı bir bağlantı sağladığından ve videoları etkili bir şekilde yayınlamanıza izin verdiğinden öneririz. Ayrıca Linux, Windows ve Mac bilgisayarlar gibi birçok farklı cihazla ve mobil cihazlarla da uyumludur.

KODI İÇİN EN İYİ VPN: IPVanish bizim en iyi seçimimizdir. Geniş bir sorgulanmamış sunucu ağına sahiptir ve iyi hızlara ulaşır. Güçlü güvenlik ve gizlilik özellikleri IPVanish'i Kodi ve Amazon Fire TV Stick kullanıcıları için favori yapar. 7 günlük para iade garantisi ile risksiz deneyin.

OSMC nedir

OSMC, Kodi projesini yoğun şekilde kullanan ücretsiz ve açık kaynaklı bir işletim sistemidir. Temel olarak, Kodi kullanıcının çoğunlukla işletim sistemi ile nasıl arayüz kuracağıdır.

Kodi'yi kullanmak için Android gibi bir işletim sisteminin aksine OSMC'yi çalıştırmanın yararı, OSMC tarafından sunulan basitliktir. Android ve diğer işletim sistemlerinde, Kodi'yi bir işletim sistemi çerçevesinde kullanmanız ve bu işletim sisteminde gezinmeyle uğraşmanız gerekecektir..

Kurulumdan sonra OSMC ile, cihazınız başladıktan sonra Kodi arayüzünü göreceksiniz ve medyanızın keyfini hemen çıkarabilirsiniz. OSMC dakikalar içinde kurulur ve OSMC ekibi ayda en az bir kez güncellemeleri yayınlar. Bu bazen daha düzenli olur, özellikle de ekibin güvenlik endişelerini gidermesi gerekiyorsa.

OSMC Kodi'yi çalıştırdığından, herhangi bir Kodi eklentisini kullanabilir ve yükleyebilirsiniz. Bununla birlikte, gibi uygulamaları bulunan OSMC uygulama mağazasına da erişebilirsiniz. Cron Görev Zamanlayıcı ve Samba (SMB) Sunucusu.

OSMC, Vero, Raspberry Pi ve 1. nesil Apple TV ile uyumludur.

OSMC Kurulumu

OSMC'yi kurmak için, önce cihazınızla uyumlu bir OSMC sürümünü cihazınızla uyumlu kurulum ortamına yüklemeniz gerekir. Bunu yapmanın en kolay yolu OSMC yükleyicisidir..

OSMC Yükleyici ana

Yükleyiciyi indirin, çalıştırın ve aşağıdakileri yapın:

İlk ekranda, Dilinizi ve OSMC'yi yüklemek istediğiniz cihazı seçin. Ardından, sonraki düğmeyi seçin.

OSMC Yükleyici Dili ve Aygıtı

Ardından, hangi OSMC sürümünü yüklemek istediğinizi seçmeniz gerekecektir. Açılır menüden (1) bir sürüm seçebilir veya bilgisayarınızda zaten bulunabilecek bir yapı seçebilirsiniz (2). Yapılar OSMC web sitesinden aşağıdan indirilebilir Disk görüntüleri. Çoğu durumda en son sürümü indirmek en iyisidir.

OSMC Yükleyici Seçimi Sürümü

Ardından, OSMC için kurulum konumunu seçin.

OSMC yükleyici kurulum konumu

Bir sonraki adım OSMC'nin web'e nasıl bağlanacağını yapılandırmak olacaktır. Kablolu bağlantı, kablosuz bağlantı veya ağınızı manuel olarak yapılandırmak isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz..

OSMC Ağ Ayarları

Eğer seçerseniz kablosuz bağlantı seçeneğini seçerseniz, bir sonraki adımda ağınız için ayrıntıları girmeniz gerekir.

OSMC Kablosuz Yükleyici Ağ Kurulumu

Şimdi kullanmak istediğiniz cihazı seçebilirsiniz.

OSMC Kurulum Cihazı Konumu

Ardından, Son Kullanıcı Lisans Anlaşmasını okumanız ve devam etmeden önce kabul ettiğinizi belirtmeniz gerekecektir..

OSMC Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesi Seçin

OSMC şimdi depolama ortamınıza yüklenecek. Kurulum tamamlandıktan sonra, önyüklenebilir ortamınızı OSMC'yi çalıştırmak için kullanacağınız cihaza yerleştirin ve başlatın.

OSMC Yükleyici Tamamlama

OSMC'yi kullanma

OSMC şimdi yüklüyken, artık Kodi'nin sunduğu her şeyin tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz. En sevdiğiniz filmlerin ve TV şovlarının ve hatta Formula 1 yarışları gibi spor etkinliklerinin keyfini çıkarabilirsiniz..

OSMC cihazınızı çalıştırdıktan sonra basit ama güzel bir arayüzle karşılaşacaksınız.

OSMC Ana Menüsü

Standart Kodi 17 Haliç cildine çok benziyor.

Kodi Estuary Skin Ana Menüsü

Çok eğimliyseniz, elbette bunu değiştirmekte özgürsünüz.

Ana menüdeki seçenekler şunlardır:

 • Videolar
 • Müzik
 • Resimler
 • OSMC'm
 • Favoriler
 • Programlar
 • Ayarlar
 • Güç

OSMC'yi kullanmak Kodi'yi kullanmakla neredeyse aynıdır, çünkü OSMC aslında Kodi ön ucuna sahip bir işletim sistemidir. Bununla birlikte, OSMC ile aşağıdaki ek seçenekleriniz vardır: OSMC'm ana menü seçeneği.

OSMC OSMC_1'm

Aşağıdakilere erişiminiz olacak:

 1. Günlük Yükleyici: Bu, günlüklerinizi çevrimiçi yüklemenize veya indirmenize olanak tanır.
 2. Güncellemeler: Bu, güncellemeleri kontrol etmenizi sağlar. Ancak OSMC varsayılan olarak güncellemeleri otomatik olarak kontrol eder.
 3. Hizmetler: SSH sunucusu gibi hizmetler OSMC'de sunulur. Bu, başka bir cihazdan ağ üzerinden OSMC cihazınıza giriş yapmanızı sağlar.
 4. Pi Config: Bu, Raspberry Pi'ye özgü yapılandırma seçeneklerini içerir.
 5. Overclock: Bu, Raspberry Pi'nizi overclock etmek için seçenekler içerir. Bu seçenek Vero ve Apple TV'de mevcut görünmüyor.
 6. Uzak: Buradan cihazınızla birlikte kullanmak üzere bir uzaktan kumanda ayarlayabilirsiniz.
 7. Ağ: Ağ ayarlarını buradan değiştirebilirsiniz.
 8. Uygulama mağazası: OSMC'ye özgü uygulamaları burada bulacaksınız.

OSMC'ye alternatifler

OSMC'ye iki alternatif LibreELEC ve OpenELEC'dir. Ayrıca Kodi çalıştıran ancak daha fazla barebone kurulumu sunan ve bir arayüz kadar güzel olmayan Linux tabanlı Oses'lerdir. Bununla birlikte, OSMC'nin sunduğu ek seçeneklerle ilgilenmiyorsanız, örneğin OSMC'm menüsünde, LibreELEC'i denemek isteyebilirsiniz. LibreELEC, daha sık güncelleme sunuyor ve OpenELEC'ten daha kararlı görünüyor.

OSMC'yi denerseniz?

OSMC'yi kurmak oldukça basittir, bu yüzden sadece bu nedenle buna değer. Süper uygun fiyatlı Raspberry Pi'ye de kurulabilir. Ayrıca, arayüz sadece muhteşem. Genel olarak, OSMC, cihazınızda bir Samba sunucusu çalıştırabilme gibi bazı harika özellikler sağlayan sağlam bir seçenektir. Çalıştırmak için herhangi bir gelişmiş teknik beceriye bile ihtiyacınız yok, bu yüzden kesinlikle denemeye değer.

Brayan Jackson Administrator
Candidate of Science in Informatics. VPN Configuration Wizard. Has been using the VPN for 5 years. Works as a specialist in a company setting up the Internet.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 16 = 25