VPN’niz Günlük Tutuyor mu? 123 VPN Günlük Kaydı İlkeleri Açıklandı

Karşılaştığınız hemen hemen her VPN sağlayıcısının günlüklerle ilgili bir tür talebi olacaktır. Logless hizmeti sunmak genellikle anahtar satış noktası olarak görülür. Birçok kullanıcı VPN'leri gizliliği ve anonimlik düzeyini artırmanın bir yolu olarak görür. Sadece onları izleyen ISS'lerden aynı şeyi yapan başka bir şirkete gitmek istemiyorlar..


Tüm VPN'lerin hiçbir kayıt tutmaması güzel ve basit olsa da, gerçek şu ki, birçok kişi bazı kayıtları tutuyor. Bunlar, ziyaret edilen web sitelerinin günlüklerini (bunlar nadirdir) veya VPN'ye bağlı zaman ve kullanılan bant genişliği miktarı gibi kullanım günlüklerini içerebilir. Günlükleri tutmanın çeşitli nedenleri vardır. Örneğin, kullanıcı başına aylık kapak varsa bant genişliği kaydedilebilir. Bazı durumlarda, ek veri gerektiren bir iş modelini desteklemek için günlükler tutulur. Örneğin, bir sağlayıcı sık ziyaret edilen web sitelerine yerleştirilen reklamlardan yararlanabilir.

Tüm bunların kullanıcılar için anlamı, umdukları mahremiyeti alamıyor olmalarıdır. Bir VPN'nin gizlilik politikasında dikkat etmeniz gereken bir şey varsa, bu günlük kaydı politikasıdır. Bir sağlayıcı seçmeden önce tam olarak hangi bilgilerin kaydedileceğini ve ne için kullanılacağını veya ne için kullanılabileceğini bilmeniz gerekir..

Ülkelere göre VPN günlük kaydı politikaları puanları.Bu grafikteki her kare, aşağıda araştırdığımız bir VPN sağlayıcısını temsil eder.

Bu kılavuzda, VPN sağlayıcıları tarafından tutulabilecek farklı günlük türlerini ve bunların nasıl kullanılabileceğini açıklayacağız. Ayrıca, VPN sağlayıcılarının konumunun Beş Göz ve 14 Göz ülkesi açısından önemini açıklayacağız. Daha sonra, yaklaşımının tam olarak ne olduğunu ortaya çıkarmak için her bir sağlayıcının günlük politikasına bakacağız.

İPUCU: Günlük tutmayan VPN'ler torrentlerle çok popülerdir, ancak tüm VPN'ler ağlarında torrent işlemine izin vermez. Burada torrent almak için en iyi VPN'lerden ve burada torrentin yasallığını tartışan bir makalemiz var..

Not: Bu makalenin, bazıları deşifre etmek zor olabilen günlük kayıt politikaları hakkındaki yorumlarımızı aktaracağını unutmayın. Tespit edildiğinde yanlışlıkları düzenlemekten memnuniyet duyarız. Dahası, politikalar zamanla değişebilir ve bu makaleyi periyodik olarak tekrar gözden geçirmeye çalışırken, her değişikliği olduğu gibi pratik olarak takip edemeyiz.

Contents

Günlük türleri ve bunların nasıl kullanıldığı

VPN günlükleri, sağlayıcıların hizmetlerinin kullanımı ile ilgili tuttuğu verilerdir. Ne saklayabilecekleri söz konusu olduğunda, sağlayıcınızın tüm internet etkinliğinize erişimi olduğunu hatırlamanız gerekir. Dolayısıyla, ISS'nizin normalde göreceği her şeye teknik olarak VPN sağlayıcınız erişebilir. Tabii ki, sağlayıcılar tüm verileri gerçekten kaydedip saklarsa, çok çekici bir hizmet sunmazlar ve şüphesiz çok fazla müşteri kaybederler. Bunun yerine, günlük eksikliği, birçok sağlayıcı tarafından tüketicileri kazanmak için yayınlanan ana satış özelliklerinden biridir..

Temel olarak, günlükler ne kadar az olursa, hizmet o kadar çekici olur. Bu da bizi yaygın olarak kullanılan “günlük yok”, “sıfır günlük” veya “mantıksız” iddialarına getiriyor. Elbette, bu iddiaları sadece yüz değerinde alamazsınız. Birçok sağlayıcı herhangi bir günlük tutmadıklarını iddia eder, ancak gerçekte çoğu kayıt tutar. Belirsizlik ortaya çıkabileceğinden, tutabilecekleri birçok farklı günlük türü vardır. Hangi bilgilerin kaydedildiğini öğrenmek için gizlilik politikalarını ve / veya hizmet şartlarını daha ayrıntılı incelemeniz gerekir.

Akılda tutulması gereken başka bir şey, günlüklerin gerçekte ne kadar süreyle saklandığıdır. Bazı sağlayıcılar verileri 24 saat sonra otomatik olarak siler, diğerleri ise süresiz olarak bile uzun süre saklayabilir. Tabii ki, bir kullanıcı açısından, birincisi daha iyidir.

Farklı günlük türlerine girmeden önce dikkat etmemiz gereken bir nokta, sağlayıcının kendi web sitesinde izleme ve çerezlerin gizlilik politikalarında sık sık bahsedeceğinizdir. Bu, VPN kullanımından tamamen ayrıdır ve herhangi bir çevrimiçi işletmenin normal bir parçasıdır.

Şimdi, sağlayıcıları araştırırken karşılaşabileceğiniz farklı günlük türlerine bakalım.

Bağlantı günlükleri

Bunlar meta veriler, tanılama günlükleri veya kullanım günlükleri olarak adlandırılabilir. VPN sunucusunun kullanıldığı zaman damgalarını ve tüketilen bant genişliği miktarını içerebilir. Bazen bu veriler bireysel bir hesaba bağlanır, ancak diğer durumlarda yalnızca toplu olarak toplanır.

Genellikle, bu kayıtlar işlemleri iyileştirmek ve sürdürmek için kullanılır. Bireysel kullanıcı bazında, bir sağlayıcının eşzamanlı bağlantı sayısını veya günde veya ayda ne kadar veri aktarıldığını takip etmesi gerekebilir. Ayrıca, bir sağlayıcının hizmeti optimize etmek için belirli bir anda kaç kişinin belirli bir sunucuyu kullandığını ve o sunucuya yüklendiğini bilmek isteyeceği de anlamlıdır..

Gizlilik söz konusu olduğunda, toplu olarak toplanan veriler ciddi bir risk oluşturmaz. Tek bir kullanıcıya bağlı bağlantı günlükleri biraz daha karmaşıktır. Bu, günlüklerin doğasına ve bunların herhangi bir Kişisel Tanımlanabilir Bilgiye (PII) bağlı olup olmadıklarına bağlıdır. Günlükler bir kullanıcı hesabına bağlıysa, bu yine de doğru olabilir. Bazı sağlayıcılar herhangi bir PII teslim etmeden hesap açabilmenizi sağlar. Örneğin, tek kullanımlık bir e-posta adresi kullanılarak oluşturulan ve Bitcoin yoluyla ödenen bir hesap, PII gerekmiyorsa bir kişi tarafından izlenemez.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, PII'nin tanımıdır. Bazı sağlayıcılar PII gerektirmediklerini ancak kullanıcının IP adresini kaydettiklerini belirtir. Bu kayıt sırasında hesaba bağlanabilir veya bağlantı günlüklerinin bir parçası olarak kaydedilebilir. Bu bizi bir sonraki kayıt tipimize getiriyor.

IP adresi günlükleri

IP adresi günlükleri, sözde "günlük yok" sağlayıcılarının sorun yaşadığı yerdir. Bir IP adresi bir kişiye veya en azından tek bir wifi yönlendiricisine kolayca atfedilebilir ve gerçekten PII olarak düşünülmelidir. Zaman damgasına bağlı bir IP adresi, gerçek etkinliği potansiyel olarak bir kişiye bağlayabilir. Aslında, bu, VPN listemizden geçerken bahsedeceğimiz bazı durumlarda senaryo oldu.

VPN kullanmanın ana nedenlerinden biri IP adresinizi gizlemektir. Bu bilgiler günlüğe kaydedilip saklandığında, üçüncü taraflara maruz kalma potansiyeli vardır. En iyi ihtimalle, her kullanıcı etrafında bir profil oluşturmaya çalışan can sıkıcı reklamverenler tarafından edinilebilir. En kötüsü, kötü niyetli bilgisayar korsanlarının, telif hakkı trollerinin veya devlet kurumlarının eline geçebilir.

Trafik kayıtları

Son olarak, ama belki de en önemlisi, trafik kayıtlarımız var. VPN'ler söz konusu olduğunda, bunlar en kötü günlük türüdür. İnternet trafiğinin içeriğine göz atma geçmişi, indirilen dosyalar, yapılan satın alma işlemleri, gönderilen mesajlar ve kullanılan yazılımlar dahildir. Gerçekten, hiç kimse bu tür günlükleri tuttuğu bildirilen bir VPN'yi bile düşünmemelidir. İlk başta bir VPN'e sahip olmanın temel amaçlarından birini gerçekten yener - gizlilik.

Bu günlüklerin saklanmasının çeşitli nedenleri vardır, ancak ana günlük kardır. Bu nedenle, ücretsiz VPN hizmetlerine özellikle dikkat etmek önemlidir. Bu sağlayıcılar bir şekilde para kazanmak zorundadır ve veriler değerlidir. Bir kullanıcının etrafında profil oluşturmaya katkıda bulunan veriler özellikle böyledir ve reklamverenlere veya diğer üçüncü taraflara satılabilir. Daha kötü durumda, bilgisayar korsanları veya gözetmenler ellerini bu günlüklere götürebilir ve sizi saldırılara tamamen açık tutabilir. Özellikle, sızan kişisel bilgiler kolayca kimlik hırsızlığına neden olabilir.

Varant Kanaryaları

Devam etmeden önce dikkat çekmeye değer bir diğer terim de "garanti kanaryası" dır. Bunlar, bazı sağlayıcılar tarafından gizliliğin korunmasına yardımcı olmanın bir yolu olarak tanıtılır. Varant kanarya genellikle, genellikle ayda bir kez güncellenen tek bir web sayfasıdır ve sağlayıcıya hiçbir gizli devlet mahkemesi yayınlanmadığını belirtir. Varsayılan olarak, ifade kaldırılırsa bu, bir mahkeme celbi düzenlendiğini belirtir ve kullanıcıları bu şekilde uyarır.

Tabii ki, bir sağlayıcı tamamen mantıksızsa, yine de verilecek veri yoktur. Bu nedenle, gerçek kayıt tutmayan politikalara sahip sağlayıcıların çoğu, bir emanet kanaryasının anlamsız olduğunu savunur. Ayrıca, genellikle ayda yalnızca bir kez güncellenmeleri, onları daha da kullanışlı hale getirir. Bununla birlikte, bu yayındaki sağlayıcılar için ilgili varant kanaryalarından bahsedeceğiz.

Five Eyes ve 14 Eyes ülkeleri

Günlük kaydı politikaları bağlamında vurgulamaya değer bir diğer faktör, her sağlayıcının ülke konumudur. Özellikle, sağlayıcınızın Beş Göz veya 14 Göz ülkesinde olup olmadığını bilmek faydalı olacaktır. Beş Göz (FVEY), UKUSA anlaşmasına katılan ülkeler arasında bir istihbarat anlaşması veya ittifakıdır. Bunlar Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, İngiltere ve ABD'dir. Anlaşmaya göre, bu ülkeler sinyal istihbaratını birbirleriyle paylaşıyor.

VPN kullanıcıları için önemli olan FVEY sözleşmesinin sonuçlarından biri, katılımcı ülkelerin kendi gözetim yasalarını atlamasını mümkün kılmasıdır. Farklı ülkelerin farklı yasaları vardır ve hükümetlerin kendi ülkelerini değil diğer ülkelerdeki insanları izlemesine izin verilebilir. Ülkeler arasında bilgi paylaşımı, hükümetlerin birbirlerinin vatandaşlarını ve ticaret zekasını gözetleyebileceği anlamına gelir.

14 Gözü de duymuş olabilirsiniz. Belçika, Danimarka, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Norveç, İspanya ve İsveç gibi dokuz ülkeyi de kapsayan geniş bir uluslar grubunu ifade eder. Bu ülkeler sinyal istihbarat paylaşımına çeşitli şekillerde katılıyor.

Five Eyes ittifakına katılan diğer ülkeler Güney Kore ve Singapur'dur. Japonya, İsrail gibi ABD ile olan gözetim bağları için de haberlerde bulundu.

Gizlilik konusunda daha bilinçli olan bazı kullanıcılar bu ülkelerin herhangi birinde bulunan sağlayıcıları kullanmaktan kaçınmak isteyebilir. Mümkünse bu ülkelerde bulunan sunuculara bağlanmaktan kaçınmak isteyebilirsiniz.

VPN politikaları açıklandı

Artık sağlayıcılar tarafından tutulabilecek günlük türlerini ve bunların ne için kullanılabileceğini ele aldığımıza göre, çeşitli sağlayıcıların günlük politikalarını incelerken nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair çok daha iyi bir fikriniz olacak. Hangisinin sizin için en iyisi olabileceğine karar vermenize yardımcı olmak için takılma ve bu sağlayıcıların tam olarak neyi izlediğini ve depoladığını açıklamanın zamanı geldi.

bir

AceVPN (ABD) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 5 Göz (0 puan)
Trafik kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

AceVPN’in “kütük yok” iddiası ayağa kalkar mı? Gizlilik politikası şöyle diyor: “Kullanıcılarımızı gözetlemiyoruz ve İnternet kullanımlarını izlemiyoruz. Son kullanıcının cezai faaliyetlere karıştığından şüphelenmek için makul gerekçelerimiz varsa, kolluk kuvvetlerini bilgilendirme hakkımızı saklı tutarız. ”Bu kulağa hoş geliyor, ancak aslında“ internet kullanımı ”tanımlanmadığı için biraz belirsiz.

SSS sayfasında “Süreyi kaydetmiyoruz. Meta veri kaydı yok, trafik kaydı yok, bant genişliği kullanım izleme yok. ”Bu, sağlayıcının hem trafik kayıtlarından hem de bağlantı kayıtlarından arınmış olduğu anlamına gelir..

AirVPN (İtalya) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 14 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet, ancak toplu günlükler
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

AirVPN'in SSS bölümünde, “Oturum günlüklerini veya kimlik ve Net etkinliği izlemek için kullanılabilecek başka türde bir günlük tutuyor musunuz?” Sorusuna yanıt olarak yanıt “Hayır, bu tür günlükleri tutmuyoruz. ”Bu şekilde, hiçbir trafik günlüğünün depolanmadığı sonucuna varabiliriz.

Gizlilik politikasında, “Hava sunucuları ve yazılım prosedürleri yalnızca hizmetin teknik çalışması için kesinlikle gerekli olan kişisel verileri, örneğin IP adresi alır.”

Bu endişe kaynağı olabilir. Ancak daha sonra “Verilerin, hizmeti geliştirmek, hataları düzeltmek ve ağ saldırılarına karşı bir önlem olarak sunucu kullanımı, CPU stresi, teknik konular hakkındaki istatistiksel raporlar için anonim olarak toplandığını” belirtir. Bu, tüm bağlantı günlüklerinin toplanmış, yani tek bir kullanıcıyla ilişkilendirilmeyecekleri anlamına gelir.

Anonin (İngiltere) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 5 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

Ana sayfasında, bu VPN “Her zaman anonim, hiçbir şey kaydedilmedi” diyor. Gizlilik politikasında, “ASLA çevrimiçi etkinlik günlüklerini tutmuyoruz veya ağımızdaki bireysel kullanıcı etkinlikleri hakkında özel bilgileri saklamıyoruz. Ödeme işlemcisi düzenlemelerine göre ödemelerle ilgili bilgiler günlüğe kaydedilebilir. ”Bu, hiçbir trafik veya bağlantı günlüğünün depolanmadığı anlaşılıyor..

Anonimleştirici (ABD) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 5 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

Anonymizer web sitesinin ana sayfasında, şirket “ziyaret ettiğiniz web sitelerinin günlüklerini asla görüntülemeyeceğini, takip etmeyeceğini veya saklamayacağını” belirterek başlar. Ancak kullanım açısından aşağıdaki ifade vardır:

“Geçerli yasaların izin verdiği azami ölçüde, Anonymizer e-postayı veya diğer elektronik iletişimleri izleyebilir ve bu Sözleşmeye uymanızı sağlamak amacıyla gerekli olduğuna inanmak için iyi niyetle bir neden olması durumunda bu bilgileri ifşa edebilir, ve Anonimleştirici Tarafların veya Anonimleştirici Bir Tarafın herhangi bir müşterisinin haklarını, mülklerini ve çıkarlarını korumak. ”

Bu kulağa hoş geliyor ama böyle bir izlemenin sürekli olarak gerçekleştiğini söylemiyor. Bu, sitede günlükler ve izleme ile ilgili tek bölümdür, bu nedenle destek ekibinden daha fazla bilgi istedik. “Anonymizer hiçbir zaman istemci / uygulama üzerinden gerçekleşen kullanıcı verilerinin kayıtlarını tutmaz. Ziyaret edilen herhangi bir zaman damgası, bant genişliği veya sitemiz yok. ”

Anonim VPN (Seyşel Adaları) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

Anonim VPN web sitesinde bazı cesur iddialar var:

“Hayır Günlükleri ne kadar öylesine. Bu konuda ciddiyiz. Çevrimiçi etkinliğinizin günlüklerini depolamıyoruz. Bu nedenle, itme gelmeye başlarsa ve hükümetler bizden kullanıcılarımızın günlüklerini teslim etmemizi isterse, onlara sadece “özür dilerim, size yardımcı olamıyoruz, çünkü günlük tutmuyoruz” diyoruz. Bu kadar basit."

Gizlilik politikasını inceledikten sonra, aslında bu sağlayıcının herhangi bir trafik günlüğü tutmadığını gördük, böylece tarama geçmişiniz asla kaydedilmeyecek. Sunucu konumu, zaman damgaları ve aktarılan veri miktarı dahil bağlantı günlüklerini tutar.

AnonVPN (ABD) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 5 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

AnonVPN’in gizlilik politikası “Bağlantı sürelerinin, faaliyetlerin veya menşe IP'lerinin kayıtlarını tutmuyoruz. Toplamadığımız şeyler talep edilemez. ”Günlük tutmasa da, bu sağlayıcı gizlilik politikasını da (yazma sırasında) tıkaç emri vermediğini belirten bir kanarya ile günceller..

Astrill VPN (Seyşel Adaları) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

SSS bölümlerinde Astrill VPN, tek bir hesaptan eşzamanlı bağlantı sayısını izlemek için IP ve etkin oturumlar sırasında bağlantı süresi de dahil olmak üzere bağlantı verilerini günlüğe kaydettiğini açıklar. Bunların oturum bittikten hemen sonra kaldırıldığını veya üye alanından (muhtemelen bir oturum sırasında) silebileceğinizi belirtir..

Aynı cevapta, bağlantı süresi ve süresi, ülke ve cihaz tipi dahil olmak üzere bağlantı günlüklerinin son 20 bağlantı için (kullanıcı başına) günlüğe kaydedildiği açıklanmaktadır. Bununla birlikte, kişisel olarak tanımlanabilir veri (IP adresi gibi) bulunmamakla birlikte.

Avira Phantom VPN (Almanya) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 14 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet, ancak kapatılabilir
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

Bu sağlayıcının ana sayfasının SSS bölümünde, IP adresi gibi kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerin izlenmediği açıkça belirtilmiştir. Avira Phantom VPN, kullanılan veri ve tanılama verileri (örneğin karşılaşılan hatalar) dahil olmak üzere bazı bağlantı günlüklerini tutar. İkincisi ürün arayüzü içinde kapatılabilir.

AzireVPN (İsveç) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 14 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

AzireVPN, Hizmet Şartları (TOS) kapsamında sıfır günlük politikasının çok açık bir dökümünü sunar:

“AzireVPN hizmetimizi kullanırken herhangi bir trafik veya kullanıcı etkinliği KAYDEDMİYOR.
AzireVPN, zaman damgalarını veya bir kullanıcının hizmetimize ne zaman bağlandığını / bağlantısını kestiğini belirten herhangi bir bilgiyi KAYDETMİYOR.
AzireVPN, sunucularımızda herhangi bir bant genişliğini günlüğe kaydetmez veya biçimlendirmez.
AzireVPN, servisimizi kullanırken kullanıcılarımızın orijinal IP adreslerini BAĞLADIĞINDA VEYA AzireVPN IP adreslerini KAYDETMİYOR.
AzireVPN aktif oturumlarınızın veya toplam oturumlarınızın sayısını KAYDETMİYOR.
AzireVPN DNS isteklerinizi sunucularımıza KAYDEDMİYOR. ”

Bu, tüm sağlayıcıların web sitelerinde görmeyi ümit edebileceğiniz net bir günlük kaydı politikasıdır..

Avast SecureLine VPN (Çek Cumhuriyeti) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet, 30 güne kadar saklandı
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

Avast, eksiksiz bir gizlilik ve güvenlik ürünleri paketi sunar ve sonuç olarak uzun bir gizlilik politikasına sahiptir. Özellikle VPN hizmeti ile ilgili olanlar:

“Avast SecureLine: Avast SecureLine sanal özel ağ (VPN) hizmetini kullandığınızda, sunucu VPN bağlantısının yapıldığı zaman ve ağ konumu ve VPN bağlantısının süresi gibi bazı temel verileri yakalayabilir. Bu bilgiler 30 gün içinde rutin olarak silinir. Ayrıca, sistem oturum başına aktarılan bant genişliğine veri depolayabilir. ”

Bu nedenle bağlantı günlükleri 30 güne kadar saklanabilir, ancak trafik kaydı yoktur ve IP adresleri kaydedilmez.

B

Muz VPN (İngiltere / Kıbrıs) 2/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 5 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet, iki hafta saklanır
IP adresi günlükleri: Evet (0 puan)

Gizlilik politikası SSS bölümünde belirtildiği gibi:

“S: - Kullanıcı etkinliğinin günlük dosyalarını ve ne kadar süreyle saklıyor musunuz? C: - Banana VPN, herhangi bir kullanıcı etkinliğini (ziyaret edilen siteler, dns aramaları, e-postalar vb.) Hiçbir şekilde kaydetmez. Yalnızca sunucularımıza erişim girişimlerini (güvenlik ve sorun giderme için), oturum sürelerini ve kullanılan bant genişliğini günlüğe kaydederiz. Bunlar 2 hafta boyunca saklanıyor. ”

Kısacası, Banana VPN trafik günlüklerini tutmaz, ancak iki hafta boyunca depolanan bağlantı günlüklerini tutar. Burada net olmayan şey, bu günlüklerin gerçek bir kullanıcı IP'sine bağlı olup olmadığıdır. Açıklama istedik ve IP adreslerinin dahil edildiği söylendi.

Betternet (Kanada) 2/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 5 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Evet, toplam trafik günlükleri (1 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

Betternet bağlantı günlüklerini tutar, ancak yalnızca etkin bir oturum sırasında kullanıcı IP adresi silinir. Gizlilik politikasına girişte, IP adresiniz çevrimiçi tarama etkinliğinizle birlikte PII'nizi ilişkilendirmediğinden bahsediyor. Bu, bazı trafik günlükleri olduğunu ve bunun daha sonra politikada daha sonra açıklanacağını gösterir..

Betternet, ziyaret edilen web sitesi ve kullanılan uygulamalar hakkında toplu verileri depolar. Bunun nedenlerinden biri, belirli sitelere veya uygulamalara genel reklamlar yerleştirmektir. Tarama geçmişini belirli bir kullanıcıya bağlamıyor olsa da, bazıları hiç trafik günlüğü olmadığı fikrinden rahatsız olabilir.

blackVPN (Hong Kong) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adres günlükleri: Hayır (1 puan)

BlackVPN’in web sitesinin ana sayfasındaki ilk hak talebi “Trafik kaydı yok. Bağlantı kaydı yok. DNS günlüğü yok. Gerçek IP adresiniz asla kaydedilmez. ”Bu sağlayıcı hiçbir zaman trafik günlüklerini tutmadı, ancak bir blog gönderisinde belirtildiği gibi, bağlantı günlüklerini yedi gün boyunca saklıyordu. Daha sonra bunun özel ve güvenli bir sağlayıcı olma itibarına zarar verdiğini fark etti. Bu nedenle, artık bu günlükleri tutmaz ve her oturumun sonunda tüm veriler kaldırılır.

BolehVPN (Malezya) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet, toplu günlükler
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

BolehVPN trafik günlüklerini tutmaz veya kullanıcı etkinliğini izlemez. Genellikle bireysel kullanıcılar için zaman damgaları veya bant genişliği kullanımı gibi bağlantı günlüklerini tutmaz. Ancak her sunucunun genel trafiğini ve bağlantı sayısını izler. Belirli bir kullanıcıya bağlı olmadığı için bu sorun değil. Gizlilik politikası, “hizmetlerimizin kötüye kullanımını tanımlamak için günlükleri geçici olarak açabileceğini…” ve bunun “uzun yıllar süren faaliyetlerimizde birkaç kez” meydana geldiğini belirtir.

Boxpn (Türkiye) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

Boxpn, gizlilik politikasında kullanıcılara “HİÇBİR ZAMAN çevrimiçi etkinlik günlüklerini tutmamamız veya ağımızdaki bireysel kullanıcı etkinlikleri hakkında özel bilgileri saklamamamızı” bildirir. Bağlantı günlükleri hakkında sağlayıcıyla iki kez kontrol ettik ve bir temsilci hiçbir günlük tutulmadığını doğruladı.

BTGuard (Kanada) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 5 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

BTGuard web sitesi tam olarak ne topladığını ne de topladığını bozmaz, ancak gizlilik politikasında “Netcrawled LLC Internet Protokolü (IP) adreslerinizi veya müşteri kullanımınızı TOPLAMAZ.” IP adresi olarak yeterli. kaydedilmedi.

Tamponlu (Cebelitarık) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet, 30 gün boyunca saklanır
IP adresi günlükleri: Evet (0 puan)

Bu sağlayıcılar sitesinin ana sayfasında “Buffered VPN'de hiçbir durumda çevrimiçi etkinliklerinizin hiçbirini kaydetmiyoruz” ifadesi yer almaktadır. Bu, trafik kayıtları olmadığını ancak bazı bağlantı günlüklerinin 30 gün boyunca saklandığını bildiren Hizmet Şartları'nda oluşturulmuştur. . Bunlar gerçek IP adresinizi, bağlantı süresini ve aktarılan veri miktarını içerir.

BulletVPN (Estonya) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

BulletVPN’in gizlilik politikası tam olarak hangi bilgileri topladığını ve toplanmadığını ortaya koymaktadır. IP'ye bağlı trafik kaydı ve bağlantı kaydı yok. BulletVPN her kullanıcı için kullanılan toplam veri miktarını izler ve hesap başına eşzamanlı bağlantı sayısını izler.

C

CactusVPN (Moldova) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

CactusVPN'in Şartlarında belirtildiği gibi gerçek bir günlük yok politikası vardır & Koşullar sayfası: “Bu, gizlilik çözümlerimizden herhangi birini kullanırken etkinliklerinizle ilgili herhangi bir veri depolamayacağımız ve bilgilerinizi kaydetmeyecek, izlemeyecek, günlüğe kaydetmeyecek veya depolamayacağımız anlamına gelir. CactusVPN ayrıca bilgilerinizin hiçbirinin üçüncü bir tarafa iletilmeyeceğini garanti eder. Tek bir kişiye kadar izlenebilecek hiçbir IP adresi, trafik kaydı, bağlantı zaman damgası, kullanılmış bant genişliği veya oturum süresi bilgisi saklamıyoruz. ”

CitizenVPN (Danimarka / Bahamalar) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

Bu sağlayıcının Danimarka üssü bazı alarm zilleri çalabilir. Bununla birlikte, web sitesinde ayrıntılı olarak açıklandığı gibi, VPN hizmetleri Bahamalar'dan sağlanmaktadır. Bu CitizenVPN'in AB veri saklama yasalarına tabi olmadığı anlamına gelir. Ayrıca, gizlilik politikası, bazı bağlantı günlüklerini tutarken, eklenen IP bilgilerinin anonimleştirilmesini sağladığını açıklar.

CyberGhost (Romanya) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet, ancak yalnızca bağlantı girişimleri var ve kullanıcılara bağlı değil
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

CyberGhost'un gizlilik politikasında belirtildiği gibi, “Sıkı günlük tutma politikamız aracılığıyla, CyberGhost VPN tüneli içinde gerçekleştirilen kullanıcı trafiğini takip etmemizi sağlıyoruz: tarama geçmişi, trafik hedefi, arama tercihleri, veri içeriği, IP adresleri veya DNS sorguları. ”

Kısacası, CyberGhost herhangi bir trafik kaydını tutmaz ve tek bir kullanıcıya bağlanabilecek hiçbir bağlantı kaydını tutmaz. İzlediği tek şey bağlantı girişimleri ve başarılı olup olmadıklarıdır, ancak bu bilgiler kullanıcı hesaplarına bağlı değildir.

CyberSilent (Polonya) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

Hizmet Şartları içinde, CyberSilent sıfır günlük politikasını açıkça ortaya koymaktadır: “CyberSilent VPN, herhangi bir VPN istemcisi için günlükleri izlemez, saklamaz veya kaydetmez. Zaman damgalarını, kullanılan veri iletimini, etkinlik günlüklerini, IP adreslerini depolamıyoruz. ”

D

DefenceVPN (Kanada) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 5 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

DefenceVPN ana sayfasında “Biz burada DefenceVPN'e giriş yapmıyoruz, bu şekilde bilgileriniz üçüncü taraflardan tamamen güvende” diyor. Gizlilik politikası “DefenceVPN Sanal Özel Ağından herhangi bir trafik veya kullanım kaydetmiyor veya kaydetmiyor ( VPN). Bir oturum sırasında kullanılan ve kullanıcı adına göre depolanan toplam verileri günlüğe kaydederiz. Oturum sırasında trafik günlüklerini, gelen veya giden zaman damgalarını, IP adreslerini tutmuyoruz. ”

Bu nedenle tutulan tek günlük, oturum sırasında kullanıcı başına kullanılan toplam verilerdir. Bu sağlayıcı sınırsız bant genişliği sunuyor, bu nedenle bu günlük muhtemelen hizmetin bir kişi tarafından kötüye kullanılmasını önlemek ve tanımlamak için kullanılıyor.

DefenceVPN, yazarken temiz bir fatura bildiren bir emri kanaryası sunuyor.

Doublehop (Seyşel Adaları) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

Doublehop kendisini “tekneyi sallamayı hedefleyen yeni bir VPN girişimi…” olarak pazarlamaktadır ve aslında tüm yönetim kurulu için oldukça farklı bir yaklaşım benimsemektedir. Açık ve özlü gizlilik politikası, bazı sağlayıcılarla katlanmak zorunda kaldığımız kötü ifade edilmiş veya jargon dolu belgelerin bazılarından çok uzaktır. Günlükler söz konusu olduğunda, Doublehop'un söylediği budur:

“Sıfır, zip, zilch, nada. Gerçekler için, / dev / null 2>&1. Zorunlu hissettiğimiz halde yetkililerle paylaşacak hiçbir şeyimiz yok.

Trafik kaydı yok
DNS istek kaydı yok
Günlük kaydı yok
Bant genişliği kaydı yok
IP adresi kaydı yok ”

Kulağa hoş geliyor!

E

EarthVPN (Kıbrıs) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Potansiyel olarak (0 puan)

Günlük kaydı konusunda EarthVPN’in gizlilik politikası biraz kafa karıştırıcıdır. Bir yandan “IP adresimiz tarafımızdan günlüğe kaydedilir, böylece sitemizin ve hizmetlerimizin spam, sahtekarlığı veya kötüye kullanımını önleyebilelim.”

Daha sonra, “EarthVPN ne VPN kullanımını ne de kullanıcı etkinliğini günlüğe kaydetmiyor. Ne biz ne de üçüncü taraflar IP adresini bir hesapla teknik olarak eşleştiremiyoruz. ”Bunun son kısmı daha önce söylenenlerle çelişiyor gibi görünüyor. Sağlayıcıdan açıklama istedik, ancak yazma sırasında bir yanıt almadık.

Kolay Gizle IP (Seyşel Adaları) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

Easy-Hide-IP'nin günlük kaydı yok. “ASLA çevrimiçi etkinlik günlüklerini tutmayın veya ağımızdaki bireysel kullanıcı etkinlikleri hakkındaki özel bilgileri saklamıyoruz.”

ExpressVPN (İngiliz Virgin Adaları) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

ExpressVPN hiçbir trafik kaydını tutmaz veya kullanıcı etkinliğini izlemez. Bağlantının tarihini (saati değil) ve kullanılan sunucuyu içeren bağlantı günlüklerini tutar. Kullanıcı başına aktarılan toplam veri miktarı da izlenir. ExpressVPN IP adresinizi kaydetmez, ancak bağlantı günlükleri kullanıcı hesabına bağlıdır. Ancak, herhangi bir PII teslim etmeden ExpressVPN'e kaydolabildiğinizden (Bitcoin ve yazıcı e-postası kullanarak), bu, günlüklerin bir kişiye bağlanabileceği anlamına gelmez.

ExpressVPN'in “bağlantı günlükleri” terimini yukarıda tanımladığımızdan biraz farklı bir şekilde tanımladığını ve tanımlarına göre (tarih damgalarını veya aktarılan veri miktarını içermez), bağlantı günlüklerini tutmadıklarını unutmayın. Bu tutarsızlıklar bir yana, buradaki önemli şey, şirketin bireysel bir kullanıcıyı tanımlamak için kullanılabilecek herhangi bir veri kaydı tutmamasıdır..

Yakın tarihli bir dava, Türk makamlarının soruşturmanın bir parçası olarak bir ExpressVPN sunucusu ele geçirdiğini gördü. Ancak, şirketin kayıt tutmayan iddialarını desteklemeye yarayan bir gerçek olan hiçbir yararlı bilgi bulamadılar.

F

F-Secure Freedome VPN (Finlandiya) 3/4

5 Gözlü mü yoksa 14 Gözde mi? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Evet (0 puan)

Bu sağlayıcının ana sayfasında trafik kaydı bulunmadığı belirtiliyor. Gizlilik politikasında F-Secure'un “VPN oturumlarının süresini, aktarılan veri miktarını, cihaz kimliğini ve VPN istemcisinin hizmetimize bağlandığı genel IP adresini içeren geçici günlükleri” koruduğunu öğreniyoruz. 90 gün tutulur.

Faceless.Me (Kıbrıs) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Evet (0 puan)

Bu sağlayıcı gerçek bir kayıt tutmama politikası olduğunu iddia ediyor. Ana sayfasında bile “Faaliyetlerinizin kayıtlarını tutmuyoruz, bu yüzden FBI'ın sorması durumunda - hiçbir şey yok.” SSS sayfasına geçerek çevrimiçi etkinliklerin günlükleri sorulduğunda, yanıt “Hayır! Kesinlikle hayır! Yalnızca dahili defter tutma için gerekli olan veri kullanım toplamlarınızı ve IP adresinizi izleriz. Ve bu veriler bile sunucularımızda sınırlı bir süre tutuluyor. ”

Gerçekten de, bağlantı günlükleri şeklinde günlükler vardır ve bunlar gerçek kullanıcı IP adreslerini içerir.

FinchVPN (Malezya) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

Gizlilik politikasında FinchVPN, herhangi bir internet kullanım verisi kaydetmediğini veya kullanıcı etkinliğini izlemediğini açıklar. Zaman damgaları ve bant genişliği kullanımı dahil bazı bağlantı günlüklerini tutar. Bunlar gerçek kullanıcı IP'leri yerine kullanıcı hesaplarına bağlıdır. Madeni para ödemelerini kabul ettiğinden, bir kullanıcı kimliği kişisel olarak PII oluşturmaz.

Flow VPN (Kanada) 0/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 5 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Evet (0 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Evet (0 puan)

Şimdiye kadar karşılaştığımız çoğu sağlayıcı, sitelerinde kolayca erişilebilen günlük politikası bilgilerine sahiptir. Genellikle gizlilik politikasında veya Hizmet Şartları'nda bulunur, bunlardan biri veya her ikisi de genellikle web sitesi altbilgisinde bulunabilir. Flow VPN'de durum böyle değildir, ancak hızlı bir aramadan sonra günlüklerle ilgili politikayı bulduk.

Güzel olmadığı için gizlenmiş olması şaşırtıcı değil. Bu sağlayıcı “abonelik bilgilerini (işlem referansları dahil), IP adresini, kimlik doğrulama isteklerini, oturum verilerini (tahsis edilen IP, bağlantı tarihi, saat, süre vb.) Kaydetme hakkını saklı tutar.” Evet, bu her türlü bağlantı günlüğü ve bunlar bir kaynak IP adresine bağlı.

Ama bu en kötü yanı değil. “Bant genişliği sağlayıcılarımızın gereksinimlerine uymak için ağımızdaki etkinliği günlüğe kaydetme ve ağ etkinliğini kötüye kullanım açısından izlemek için otomatik sistemler kullanma (BitTorrent ve benzer eşler arası dosya paylaşımı gibi) kullanma hakkını saklı tutarız.” Temel olarak bu sağlayıcıya bağlıyken yaptığınız her şey günlüğe kaydedilebilir!

FlyVPN (ABD) 1/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 5 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır, ancak kaynak ve hedef IP'ler günlüğe kaydedildi (1 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Evet (0 puan)

FlyVPN herhangi bir trafik kaydı tutmaz. IP adresiniz, zaman damgalarınız, hedef IP'niz ve bağlantı noktası numaranız dahil olmak üzere bağlantı günlüklerinin tam listesini tutar. Gerçek IP'nizi, zaman damgalarınızı ve hedef IP'nizi toplayarak, bu sağlayıcının trafik günlüklerini tutuyor olabileceğini unutmayın..

FrootVPN (İsveç) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 14 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

FrootVPN ana sayfası “İnternet gizliliğinize önem veriyoruz ve bu nedenle hiçbir şey kaydetmiyoruz. Bilgileriniz hiçbir zaman herhangi bir üçüncü tarafla paylaşılmayacaktır. ”Bu, zaman damgaları gibi hiçbir bağlantı günlüğünün kaydedilmediğini doğrulayan log Günlüğe kaydetme’ sayfasında daha ayrıntılı olarak açıklanmaktadır..

Freedom-IP (Fransa) 2/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 14 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Evet (0 puan)

Freedom-IP herhangi bir trafik günlüğü kaydetmez ve her oturumdan topladığı veriler hakkında ön sıradadır:

“Bağlantı IP Adresi
Oturumun başlama zamanı
Oturumun bitiş zamanı
Oturumdan alınan veriler
Oturum gönderilen veriler ”

Tabii ki, ideal olmayan kullanıcı IP adresini içerir.

FrostVPN (ABD) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 5 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

FrostVPN herhangi bir trafik verisi kaydetmez. “Saat, tarih ve konum VPN bağlantısı yapıldı” yazıyor. Ancak, bu bilgiler IP adreslerinin bağlantı günlüklerinin bir parçası olmadığını ima eden tek bir kullanıcıya bağlanamaz..

G,

GhostPath (ABD) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 5 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

GhostPath'in gerçek bir sıfır günlük politikası vardır. Gizlilik politikasında belirtildiği gibi “Hayalet Yolu sitesi dışındaki etkinlikleri izlemiyoruz” ve “VPN oturumlarınızla ilgili herhangi bir veri kaydetmiyoruz.”

GOOSE VPN (Hollanda) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 14 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet, 30 gün boyunca saklanır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

GOOSE VPN trafik günlüklerini tutmaz veya kullanıcı etkinliğini izlemez. Bir tarih damgası, kullanılan İşletim Sistemi (OS), genel coğrafi konum ve birkaç öğe daha içeren bağlantı günlüklerini tutar. Kullanıcı IP adresleri günlüğe kaydedilmez ve bağlantı verileri otomatik olarak toplanır. Daha sonra silinmeden önce 30 gün boyunca saklanır.

GoTrusted VPN (ABD) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 5 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

Gizlilik politikasında GoTrusted VPN, “oturum sırasında İnternet üzerinden gönderilen tüm paketlerin zamanlaması ve boyutu da dahil olmak üzere bağlantı bilgileri hakkında veri toplayabileceğinden” söz eder. Bu biraz belirsizdir ve hiçbir yerde trafik günlüklerinin tutulup tutulmadığını belirtmez. ve bağlantı günlüklerinin IP adresleri içerip içermediği.

Soruyu GoTrusted'a yönelttik ve genel ağ performansı izlenmesine rağmen, "GoTrusted, göz attığınız URL'leri günlüğe kaydetmiyor veya bireysel oturum trafiğini izlemiyor."

'H

HeadVPN (İngiltere) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 5 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

Şartlar ve koşullar sayfasındaki VPN gizlilik politikasında, bu sağlayıcı “Web sitesi, kullanıcı faaliyetlerini uygunsuz davranışlar için aktif olarak izlemez ve izlemez, ayrıca herhangi bir müşterinin İnternet faaliyetlerinin doğrudan günlüklerini tutmazız.” ancak müşteri desteği istediğimizde, bir temsilci bize hiçbir bağlantı kaydının olmadığını söyledi.

Hide.me (Malezya) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet, birkaç saat depolandı
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

Hide.me trafik günlüklerini tutmaz veya kullanıcı etkinliğini izlemez. Herhangi bir şüpheniz varsa, web sitesindeki tüm iddiaları doğrulayan bağımsız bir güvenlik analisti tarafından verilen bir sertifikayı gerçekten görüntüleyebilirsiniz. Bazı bağlantı günlüklerini tutar, ancak bunlar gerçek kullanıcı IP adreslerini içermez ve “birkaç saatte bir” silinir.

Hide.me, yukarıdaki sertifikanın verildiği tarihte bir şeffaflık raporu yayınladı (aynı bağlantıda görüntülenebilir.) Özellikle, raporda kapsanan yıllar boyunca birçok istek vardı, ancak Hide.me her seferinde yanıtını koruyor “hide.me hiçbir kayıt tutamaz ve tutmaz; dolayısıyla size bu konuda daha fazla bilgi veremeyiz. ”

HideIPVPN (Moldova) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

HideIPVPN “IP adreslerini, tarama geçmişini, trafik hedefini veya DNS sorgularını saklamaz.” Ancak gizlilik politikasında daha sonra “HideIPVPN, müşterilerini tüm çevrimiçi iletişimlerinin güvenli olmadığını varsaymaya çağırıyor” uyarısında bulunuyoruz. sağlayıcı olarak yeteneklerine tam olarak güvenmiyor.

HideMyAss (İngiltere) 1/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 5 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır, ancak kaynak ve VPN IP adreslerini kaydeder (1 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Evet (0 puan)

HideMyAss, ziyaret ettiğiniz web siteleri hakkında bilgi depolamaz, ancak oldukça ayrıntılı bağlantı günlükleri depolar. Bunlar arasında IP adresiniz, VPN IP adresi, zaman damgaları ve kullanılan veri miktarı bulunur. IP adresi, özellikle VPN IP adresi ile birlikte olduğu için ilgilidir. Bu, etkinliğin tek bir kullanıcıya kolayca kolayca izlenebileceği anlamına gelir, bu nedenle trafik günlüklerini de tutabilir.

Gerçekten de, bu sağlayıcı 2011 yılında bir FBI davasında yer aldı ve bir LulzSec bilgisayar korsanını izlemek için kullanılan ayrıntıları aktardı.

Hola (İsrail) 1/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Evet (0 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Evet (0 puan)

Hola'nın gizlilik politikasında çok farklı bir “tüm günlükler politikası” var gibi görünüyor: “Günlük Verileri, cihazınız hakkında IP adresiniz, tarayıcı türünüz, ziyaret ettiğiniz web sayfaları, bu sayfalarda geçirilen süre, erişim süreleri ve tarihler gibi bilgileri içerebilir. ve cihazınız için oluşturulan benzersiz tanımlayıcı (Mobil cihazınızdan Hizmetleri kullanırsanız, böyle bir tanımlayıcı cep telefonu numarası olabilir). ”(telefon numaranız olabilir!)

“Bu tür verileri toplu halde kullanıyoruz ve herhangi bir Kişisel Bilgi ile birleştirilmiyor” demeye devam ediyor. Açıkça bir telefon numarası PII'dir ve bu nedenle etkili bir şekilde bir IP adresidir. Her ikisi de tek bir kullanıcıya kolayca izlenebilir.

Hotspot Shield (İsviçre) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Evet, toplam günlükler (1 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

Hotspot Shield, gerçek IP'niz de dahil olmak üzere bazı bağlantı günlüklerini tutar. Ancak, bunlar her oturumun sonunda silinir. Gerçek kullanıcı IP adreslerini çevrimiçi etkinliğe bağlamadığını söylese de, ziyaret edilen web sitelerinin ve kullanılan uygulamaların toplam günlüklerini tutar.

Gerçekten de, bu VPN'yi çevreleyen bazı tartışmalar oldu ve hatta bir gizlilik savunuculuk grubu tarafından şikayette bulunuldu. Ayrıca, 2016 raporunda, iştirak bağlantıları yoluyla trafiği yeniden yönlendirmek de dahil olmak üzere şüpheli faaliyetlerinin bir kısmını aydınlatan konulardan biriydi. Gizlilik burada önemli bir endişe olmasa da, bu taktikler birçok kullanıcıyı ertelemek için yeterlidir.

ben

ibVPN (Romanya) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

ibVPN, VPN hizmeti kullanıcılarının tarama etkinliklerini izlemez. “İbVPN Sanal Özel Ağ hizmetinin herhangi bir trafiğini veya kullanımını toplamaz veya günlüğe kaydetmez. Belirli bir etkinliği belirli bir kullanıcıyla ilişkilendiremeyiz. ”“ Kullanım ”bağlantı günlüklerini ima etse de, açıkça bunlar hakkında konuşmaz, bu yüzden soruyu sorduk. Bir müşteri destek temsilcisi hiçbir bağlantı kaydının tutulmadığını doğruladı.

IdentityCloaker (Çek Cumhuriyeti) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Evet, ancak gizlenebilir (1 puan)

IdentityCloaker’ın gizlilik politikasında şunlar bulunur:

“Identity Cloaker proxy veya VPN sunucuları üzerinden internette gezinirken, ziyaret edilen web sitelerinin veya diğer kaynakların adreslerini saklamıyoruz ve İnternet veri aktarımı aktarımını bitirmek için gerekenden daha uzun bir süre boyunca aktarılan veri depolamıyoruz. Kalıcı kayıt ortamında (örneğin sabit sürücüler) hiçbir önbellek kullanılmamaktadır. ”

Burada kesinlikle hiçbir trafik günlükleri ve son cümle hiçbir bağlantı günlükleri ima, ama biz sadece emin olmak istedi. Zaman damgalarının ve veri kullanımının ortaya çıktığı ortaya çıktı Hangi IP adresleri gibi. Ancak, “Identity Cloaker uygulamasını kullanır ve şifreli modda bağlanırsanız, günlük gerçek IP adresinizi kaydedemez ve bunun yerine proxy sunucu IP'sini kaydeder.” Bağlantı günlükleri silinmeden önce altı ay boyunca saklanır.

IPinator (ABD) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 5 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet, toplu günlükler
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

IPinator'un TOS'u oturum açma söz konusu olduğunda biraz belirsiz: “İçerik günlüklerini kullanmamıza veya özel bilgilerinizi herhangi bir üçüncü tarafla paylaşmamıza rağmen, yasalarca gerekli olması halinde sahip olduğumuz bilgileri tersine çevireceğiz Bu, trafik kayıtları tutmuyor gibi görünüyor, ancak net değil. “IPinator.com. kötüye kullanımı yönetmek, hizmeti korumak ve / veya hizmeti geliştirmek için ağın belirli yönlerini izleyebilir. ”Bu, bağlantı günlükleri gibi görünüyor, ancak yine de ayrıntılardan yoksun.

SSS bölümü biraz daha fikir veriyor: “Trafik içeriği günlüklerini tutmuyoruz. Hizmet kalitesini sağlamak için bant genişliği ve sunucu yükü gibi diğer değişkenleri izleyebilir ve toplayabiliriz. ”

Dolayısıyla, trafik kayıtlarımız yok ve yalnızca toplu bağlantı verileri var.

IPredator (Kıbrıs) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

IPredator hiçbir şekilde trafik kayıtlarını tutmaz. Sunucu konumunu ve kullanıcı adını içeren oturum verilerini geçici olarak depolar, ancak gerçek IP adresi yoktur. Ayrıca, bu veriler yalnızca eşzamanlı girişleri sınırlamak için kullanılır ve oturum sona erdiğinde silinir. Bu nedenle, bunlar zaten bağlantı günlükleri olarak kabul edilmez..

IPVanish (ABD) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 5 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

IPVanish ana sayfasındaki ilk iddialardan biri şöyledir: “Sıkı sıfır günlükleri politikamız kimliğinizi gizli tutar. Sivil gizlilik hakkınızı korumak için uygulamalarımıza bağlıyken etkinliğinizin hiçbirini kaydetmiyoruz. ”Gizlilik politikasında veya belirli bağlantı günlüklerinin başka bir yerinde bahsedilmiyor. Destek istedik ve bu sağlayıcının “herhangi bir müşterinin VPN etkinliği için günlükleri izlemediği, kaydetmediği veya saklamadığı” bildirildi.

Kısa bir süre önce, IPVanish günlüklerinin Ulusal Güvenlik soruşturmasında kullanıldığını ortaya çıkardı. Bununla birlikte, şirket o zamanlar farklı mülkiyet altındaydı ve mevcut sahipler kullanıcılara IPVanish'in mevcut günlük olmayan politikasında yer aldığından emin oldular.

IronSocket (Hong Kong) 2/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır, ancak kaynak ve VPN IP adreslerini 72 saat boyunca saklar (1 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Evet (0 puan)

IronSocket herhangi bir trafik kaydı tutmaz veya kullanıcı etkinliğini izlemez. Gizlilik politikasında belirtildiği gibi, bağlantı günlüklerini kaydeder:

“Hizmetlerin Kullanımı üzerine, ayrıca aşağıdaki oturum bilgilerini de toplarız:

 • Oturum bağlantısının ve bağlantısının kesildiği saat ve tarih;
 • Oturum için kullanılan IP adresi ve hangi sunucunun bağlı olduğu; ve
 • Oturum başına aktarılan toplam baytı gösteren sayısal bir gösterim; ”

“Oturum için kullanılan IP adresinin” gerçek kullanıcı IP adresine mi yoksa sağlayıcı tarafından verilen IP adresine mi atıfta bulunduğu açık değildir. Açıklama istedik ve her ikisinin de kaydedildiği ortaya çıktı. Bu verilerin temizlenmeden önce sadece 72 saat saklandığına dikkat edilmelidir..

Ivacy (Singapur) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

Ivacy gerçek bir kayıt tutmama politikası ile çalışır. Trafiği izlemez veya oturum verilerini kaydetmez, yani hizmetimizin belirli bir kullanıcısıyla belirli bir etkinliği tanımlayamaz ve bağlayamayız.

IVPN (Cebelitarık) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

IVPN, katı bir kayıt tutmayan politika kullanan başka bir sağlayıcıdır. Web trafiğini izlemez ve zaman damgası veya bant genişliği kullanımı gibi oturum verilerini kaydetmez.

K

Kaspersky (ABD) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

Kaspersky’nin VPN hizmeti için bir hizmet şartları veya gizlilik politikası aradık, ancak hiçbir şey bulamadık. Bir müşteri destek temsilcisi bizi lisans sözleşmesine yönlendirebildi, ancak burada günlük kaydıyla ilgili hiçbir şey yok. Ancak temsilci, hiçbir trafik veya bağlantı günlüğünün korunmamasını sağlamıştır. Hizmetle ilgili bir sorun varsa, sorunu tanılamak için günlükler toplanabilir.

Keenow (İsrail) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Evet (0 puan)

Keenow trafik kayıtlarını tutmaz veya kullanıcı etkinliğini izlemez. Gerçek IP adresi, bant genişliği kullanımı ve zaman damgaları dahil bağlantı günlüklerini depolar. Tabii ki, burada endişe verici bir bilgi parçası, bir bireye izlenebilir gerçek kullanıcı IP adresidir.

L

Le VPN (Hong Kong) 2/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır, ancak hem kaynak IP hem de VPN IP kaydedilir (1 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Evet (0 puan)

Le VPN, ziyaret edilen web siteleri gibi kullanım verilerini saklamaz veya izlemez. Gerçek IP adresi, zaman damgaları, VPN IP adresi ve kullanılan veri miktarı gibi bağlantı günlüklerini tutar. Yeni bir IP adresinin yeni IP ile birlikte depolanması, tüm aktivitelerin tek tek kullanıcılara kadar izlenebileceği anlamına gelir. Dahası, veriler “bu tür verileri saklama zorunluluğumuz olmasa da belirli bir süre için” saklanır.

Liberty Shield (İngiltere) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 5 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

Liberty Shield'in çok kısa gizlilik politikası TOS'un altına gömülmüş, ancak şunu belirtiyor: “Gizliliğinize bağlıyız ve VPN'imize bağlı bireysel kullanıcıların trafik verilerini veya tarama etkinliklerini toplamıyoruz veya kaydetmiyoruz.” bağlantı günlükleri, ancak bunlar zaman damgaları, sunucu konumu ve aktarılan veri miktarı ile sınırlıdır.

LimeVPN (Hong Kong) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

LimeVPN'in aslında günlük politikasını açıklamaya adanmış bir sayfası var. Burada, indirmeler veya medya dahil olmak üzere hiçbir trafik günlüğünün korunmadığını açıklar. Zaman damgaları, bağlantı süresi ve bant genişliği kullanımı da dahil olmak üzere bazı bağlantı günlüklerinin tutulduğunu belirtir. Bu veriler belirsiz bir süre tutulur, ancak “sunucularımızda düzenli olarak devredilir”. Bu verilerin bir kullanıcı IP'sine bağlı olup olmadığı hemen belli değil, ancak birkaç satırda “Ne biz ne de üçüncü taraflar teknik olarak mümkün değil IP adresini bir hesapla eşleştirmek için. ”Böylece IP adreslerinin sorun olmadığını güvenle söyleyebiliriz..

LiquidVPN (ABD) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 5 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır, hizmetin kötüye kullanılması durumu dışında
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

LiquidVPN herhangi bir trafik kaydı kaydetmez. Oturum açmış olup olmamanız ve bir hesapta kaç cihaz kullanıldığını da içeren gerçek zamanlı meta verileri izler.

Hizmet Şartları, hizmetin kötüye kullanılması durumunda daha fazla meta veri depolayacağını belirtir. Bu, yerel ve uzak IP adreslerini, zaman damgalarını ve kullanıcı adını içerebilir. Ancak, herhangi bir günlük kaydı yapılmadan önce saydamlık sayfasında bir bildirim olacaktır. LiquidVPN ayrıca bir garanti kanarya sunar.

M

Mullvad (İsveç) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 14 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

Bu sağlayıcının gizlilik politikasını bulmak biraz zor olsa da (ana sayfadan doğrudan bir bağlantı yoktur), nihayetinde kesin bir günlük yok politikası ortaya koymaktadır. Etkinlik günlüğü yoktur ve tek bir kullanıcıya hiçbir meta veri ilişkilendirilmez. Bunun yerine, Mullvad sadece sunucu başına toplam bant genişliğini, toplam mevcut bağlantı sayısını ve çekirdek başına CPU yükünü izler.

MyIP.io (ABD) 2/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 5 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Evet (0 puan)

MyIP.io ana sayfası, hiçbir etkinlik günlüğü olmadığını belirtir. Gizlilik politikasında veya Hizmet Şartlarında günlüklerden bahsedilmez, bu nedenle bağlantı günlüklerinin olup olmadığı belirsizdir. Biz açıklama istedi ve günlükleri söylendi Hangi “diğer bilgilerin yanı sıra” zaman damgalarını ve gerçek IP'yi içerir.

N-

NoodleVPN (Malezya) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

NoodleVPN web sitesinin ana sayfasında belirtilenler:

“Özel ekipman nedeniyle NoodleVPN herhangi bir müşteri verisi depolamıyor ve kullanıcıların İnternet'te ne yaptığını bilmiyor. Bildiğimiz tek şey [aynen] kullanıcılar hakkında e-posta adresleri ve kullanıcı adları var. "

Bu hem trafik hem de bağlantı günlüklerini kapsıyor gibi görünüyor, ancak emin olmak için iletişime geçtik. Müşteri destek temsilcisi hiçbir kayıt tutulmadığından emin oldu.

NordVPN (Panama) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

NordVPN, VPN hizmetinin “kesin kayıt tutmama politikasını garanti eder”. Trafik günlüklerinin yanı sıra, zaman damgalarını, bant genişliğini ve gerçek IP adreslerini içerir.

nVPN (Bosna) 4/ 4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

nVPN katı bir kayıt tutma politikası olmayan başka bir sağlayıcıdır. Trafik kaydı yok ve kullanıcı etkinliği izlenmiyor. Ayrıca, zaman damgalarını, kullanılan bant genişliğini veya gerçek kullanıcı IP adreslerini kaydetmez.

Ö

OctaneVPN (ABD) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 5 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet, toplam
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

OctaneVPN, kullanıcıların günlük kaydını çevreleyen endişelerini ele alma konusunda çok açık. Gizlilik politikasında, “Gizliliği ve anonimliği geliştiren bir ürün sattığınızda, günlük kaydıyla ilgili sorular ortaya çıkıyor.” Aslında, bireysel bir kullanıcıya bağlanabilecek hiçbir günlük bulunmadığı için gerçek bir kayıt tutmama politikası uygulanmaktadır. . Tutulan tek bağlantı günlükleri, bağlantı sayısı ve bant genişliği kullanımı da dahil olmak üzere her bir sunucuyla ilgili toplu olan günlüklerdir..

OneVPN (Hong Kong) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Net değil
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

OneVPN gizlilik politikası, bu sağlayıcının çevrimiçi etkinliği izlemediğini açıkça ortaya koymaktadır. Ayrıca hiçbir IP adresinin günlüğe kaydedilmediğini belirtir. Bağlantı günlüklerinden bahsedilmiyor, ancak kaydedilse bile kayıtlı IP adresi yok, bu yüzden her şey yolunda.

OverPlay (İngiltere) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 5 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

OverPlay gizlilik politikası kısa ve tatlıdır, “Overplay, Inc., Sanal Özel Ağ hizmetinin herhangi bir trafiğini veya kullanımını toplamaz veya günlüğe kaydetmez.” “Kullanım” kelimesi bağlantı günlüklerine atıfta bulunabilir, ancak onlardan . Yanıt olarak, hiçbir bağlantı kaydının tutulmadığı söylendi.

OVPN (İsveç) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 14 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

OVPN, kullanıcı gizliliğini son derece ciddiye aldığını ve gerçekten de katı bir kayıt tutmama politikası olduğunu savunuyor. Hiçbir trafik günlüğü veya bağlantı günlüğü olmadan, talep eden bir tarafa sağlayabileceği tek bilginin kullanılan ödeme yöntemi olacağını belirtir. Gizlilik politikasında belirtildiği gibi: “OpenVPN işlemleri için yazma izinleri VPN hizmetimizi çalıştıran sunuculardan kaldırılmıştır. Bu, herhangi bir zamanda kullanıcı bilgilerinin kaydedilmesini önler. ”

P

PandaPow (Hong Kong) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Evet (0 puan)

PandaPow hiçbir koşulda trafik kayıtlarını tutmaz veya kullanıcı etkinliğini izlemez. IP adresi, zaman damgaları, aktarılan veri miktarı ve aktarım hızı gibi bağlantı günlüklerini tutar. Tabii ki, burada en endişe verici IP adresi. PandaPow, verilerin ne kadar süreyle saklanacağını belirtmez.

Mükemmel Gizlilik (İsviçre) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

Perfect Privacy’nin gizlilik politikası yalnızca birkaç paragraf uzunluğundadır, ancak bireylerle ilgili herhangi bir günlük kaydetmediği açıktır. Sadece toplam kullanımı sunucularına kaydeder.

Özel İnternet Erişimi (ABD) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 5 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

Bu sağlayıcının ana sayfasında, ana özelliklerden biri “VPN Trafik Kaydı Yok” ifadesini belirtir, bu yüzden en azından açıktır. Gizlilik politikası veya Hizmet Şartları'ndaki günlüklerle ilgili başka bir şey yoktur. SSS bölümünde aradığımızı buluyoruz. Burada, bir temsilci “PIA kesinlikle herhangi bir kayıt, herhangi bir süre tutmaz” diyor. Daha sonra yanıt daha ayrıntılı olarak ortaya çıkıyor:

“Şirketimizin, bir abonenin VPN hizmetine ne zaman eriştiği, abonenin kullanımının ne kadar sürdüğü ve bir abonenin hangi IP adresinden kaynaklandığı konusunda meta veri günlüklerine sahip olmadığını ve hala korumadığını açıkça belirtebiliriz. Ayrıca, şifreleme sistemi, bir abonenin ziyaret ettiği veya ziyaret ettiği IP adreslerini görüntülememize ve kaydetmemize izin vermez. ”

Bize oldukça sağlam bir sıfır günlük politikası gibi geliyor.

PrivateVPN (İsveç) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 14 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

PrivateVPN ayrıca kayıt tutmama politikası da sunmaktadır. Gizlilik politikasında “PrivateVPN herhangi bir trafik veya hizmetinin kullanımını toplamaz veya günlüğe kaydetmez” ifadesini kullanır. Bunun yalnızca bağlantı günlükleri için geçerli olup olmadığını ve e-postanın evet olarak.

Özel Tünel (ABD) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 5 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

Özel Tünel gizlilik politikasında bir kayıt politikasından bahsedilmemektedir, ancak Hizmet Şartları'nda şu ifade bulunmaktadır:

“Sunucularımızda depolanan günlük dosyaları yalnızca sunucu performansını izlemek, yazılım hatalarını tanımlamak, olası güvenlik ihlallerini tanımlamak ve küfürlü kullanıcıları tanımlamak amacıyla kullanılır. Günlük dosyaları internet etkinliklerinizi izlemek veya sansürlemek için kullanılmaz. Gizliliğinize saygı duyuyoruz. İnternette yaptıklarınızla ilgilenmiyoruz. ”

Bundan trafik günlüğü olmadığını ancak günlük dosyaları olduğunu öğrenebiliriz. Sağlayıcıdan bunların ne gerektirdiğini netleştirmesini istedik. Günlüklerin bağlantı süresini ve kullanılan bant genişliği miktarını içerdiği söylendi. Bir kullanıcı e-postasına bağlı, ancak gerçek bir kullanıcı IP adresine bağlı değil.

Özel Wifi (ABD) 2/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 5 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Evet (0 puan)

Özel Wifi, SSS bölümünde bazı günlük kaydı politikası bilgileri sunar. Burada kesinlikle bu sağlayıcı tarafından tutulan trafik günlükleri olmadığını öğrenmek ama bazı bağlantı günlükleri vardır. “Ağımızın açılma ve kapanma süresi ve iletilen toplam bayt dahil bir dizi kullanım günlüğü tutuyoruz.” Daha sonra bunların bir kullanıcıya eklenebileceğini, ancak kullanıcı IP adreslerini kaydedip kaydetmediklerini belirtmiyor. Öğrenmek istedik ve gerçekten IP adresleri standart bir hesap bilgisi olarak kaydedildi. Bu nedenle, zaman damgalarının gerçek bir kullanıcı IP'sine bağlı olduğu sonucuna varabiliriz..

Privatoria (Çek Cumhuriyeti) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: belirsiz
IP adresi günlükleri: Potansiyel olarak (0 puan)

Privatoria gizlilik politikası birçok yazım hatasıyla kötü bir şekilde ifade edilmiştir, ancak bu sağlayıcı tarafından hiçbir trafik günlüğünün tutulmadığı oldukça açıktır. Bağlantı günlüklerini sorduk, ancak yazma sırasında bir yanıt almadık.

ProtonVPN (İsviçre) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

ProtonVPN’in ana sayfasında “İsviçre VPN sağlayıcısı olarak kullanıcı etkinliğini kaydetmiyoruz veya üçüncü taraflarla veri paylaşmıyoruz.” Bunun trafik günlükleri ile ilgili olduğunu varsayabiliriz, ancak bağlantı günlükleri söz konusu olduğunda biraz belirsizdir..

Gizlilik politikasında, ProtonVPN'in son başarılı giriş denemesinin zaman damgası kaydını tuttuğunu öğreniyoruz. Süresiz olarak saklanabilir, ancak her başarılı girişimde geçersiz kılınır. Bunun bir kullanıcı hesabıyla mı yoksa gerçek bir IP ile mi ilişkili olduğu net değil, bu yüzden soruyu sorduk. Zaman damgalarının yalnızca hesapla ilişkili olduğu ve gerçek IP adreslerinin saklanmadığı söylendi.

proXPN (ABD) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 14 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

Ana sayfada, ifadelerden biri “proXPN’in VPN yazılımı, web'de amaçlandığı şekilde gezinmenize olanak tanır: anonim olarak ve etkinliğinizi kaydetmeden ve izlemeden.” Trafik günlükleri olmadığını güvenle varsayabiliriz. Peki ya bağlantı günlükleri? Gizlilik politikası sayfasında, “Bağlantı sürelerinin, etkinliklerin veya menşe IP'lerinin günlüklerini tutmuyoruz.” Diye öğreniyoruz. Burada hepimiz netiz.

Proxy.sh (Seyşel Adaları) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

Proxy.sh web sitesinde, aradığımızı SSS bölümünde buluyoruz. Bu sağlayıcı trafik günlüğü ve bağlantı günlüğü tutmuyor. Zaman zaman bağlantıları gerçek zamanlı olarak görüntülemesi gerektiğini belirtir. Bu durumlarda uyarı sağlarken, bağlantıların tek tek kullanıcılarla ilişkilendirilemediği tekrarlanır.

PureVPN (Hong Kong) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

PureVPN'in gizlilik politikası şöyledir: “Tarama etkinliklerinizin, bağlantı günlüklerinizin, size atanan VPN IP'lerinin kayıtlarının, orijinal IP'lerinizin, bağlantı sürenizin, göz atma geçmişinizin, ziyaret ettiğiniz sitelerin, giden sitelerinizin kaydını tutmayız trafik, eriştiğiniz içerik veya veriler veya sizin oluşturduğunuz DNS sorguları. ”

Bir 2017 FBI vakasından IP adreslerini kaydetmek için kullanıldığını biliyoruz. Bu durumda, zaman damgaları ve gerçek bir IP adresi, kullanıcıyı ilgilendiren diğer şirketlerden alınan verilerle ilişkilendirilmiştir..

Listeden geçerken, PureVPN'in bu tür günlükleri tutan tek sağlayıcı olmadığı kesinlikle açıktır. Ancak, tüketicinin güveninin ihlal edildiği bildirilen böylesine yüksek profilli bir davanın merkezinde olmak iş için iyi değildi. Şirket, kullanıcıların güvenini kazanmaya odaklanmıştır ve herhangi bir bağlantı günlüğü kaydetmediğini belirten yeni bir gizlilik politikası yayınlamıştır..

Buna ek olarak, PureVPN şirketin sistemlerini ve kayıt politikasını denetlemek için bağımsız bir denetim firması (Altius IT) ile uğraşmak için ekstra adım atmıştır. Denetimin sonuçları, PureVPN'in bir kişiyi tanımlayabilecek herhangi bir veri kaydetmediğini doğruladı.

“[Biz], PureVPN hizmetini kullanırken belirli bir kişinin ve / veya kişinin aktivitesinin belirlenmesine yol açabilecek herhangi bir günlük bulgusu bulamadık.” - Altius BT

S

SaferVPN (ABD) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 5 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

SaferVPN herhangi bir trafik kaydı tutmaz veya kullanıcı etkinliğini izlemez. Hangi meta verilerin kaydedildiği ve zaman damgaları, aktarılan veri miktarı ve sunucu konumunu içeren çok açıktır. IP adreslerini kaydetmez.

SaturnVPN (ABD) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 5 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

SaturnVPN günlük kaydı politikası hakkında herhangi bir bilgi sağlamıyor gibi görünüyor. Sağlayıcıdan bilgi istediğimizde, hiçbir trafik günlüğünün veya bağlantı günlüğünün tutulmadığı söylendi.

GüvenlikKISS (İrlanda) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Evet, on gün boyunca saklandı (0 puan)

Bu sağlayıcı, günlük tutma politikası hakkında açık bilgiler de dahil olmak üzere kısa ve öz bir gizlilik politikası yayınlar:

“Aşağıdakiler dışında hiçbir bağlantı etkinliği için günlükleri izlemiyor, kaydetmiyoruz veya kaydetmiyoruz:

 • Kullanıcı VPN bağlantısının süresi ve süresi
 • Bağlantı sırasında kullanılan bant genişliği
 • Kullanıcı IP adresi ”

Gördüğünüz gibi, bu kullanıcı IP adreslerini içerir. Artı tarafta, bu günlüklerin çoğu on gün sonra silinir. Daha uzun süre depolanan tek şey, her müşteri için fatura dönemi başına toplam kullanımdır.

Seed4.me (Tayvan) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet, toplu günlükler
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

Bu sağlayıcının bir gizlilik politikası yoktur ve TOS bildirimindeki günlükleri kapsamaz. Bunun yerine, bir blog gönderisindeki günlük sorununu giderir. Burada, toplu bağlantı verilerini kaydettiğini açıklar. Bu, kalıcı olarak silinmeden önce yedi gün saklanır.

Shade You (Hollanda) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 14 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

Gölge Gerçek bir sıfır günlük politikası vardır ve günlükleri herhangi bir şekilde tutmaz. "Günlük tutmuyoruz, bu nedenle üçüncü taraflara aktarılabilecek verilerimiz yok."

Shellfire VPN (Almanya) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 14 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

Shellfire VPN ana sayfasında, “Herhangi bir bağlantı verisi kaydetmiyoruz. Kesinlikle güvenli ve anonim olarak sörf yapıyorsunuz! ”Bu, yalnızca trafik günlüklerinden bahseten battaniye günlükleri ifadesinden ziyade ana sayfasındaki bağlantı günlüklerine atıfta bulunan nadir sağlayıcılardan biridir..

SlickVPN (ABD) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 5 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

Bu sağlayıcı sıfır günlük politikasına sahip, ancak bağlantı günlükleri hakkında açıkça konuşmuyor. Bir temsilciye sorduk ve hiçbir trafik günlüğünün veya bağlantı günlüğünün tutulmadığı söylendi.

SmartVPN (Seyşel Adaları) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

SmartVPN web sitesinde herhangi bir günlük kaydı politikası bilgisi sunmadığından temasa geçtik. Canlı sohbet yanıtı, hiçbir günlük tutulmadığını iddia etti.

Speedify (ABD) 2/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 5 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Evet (0 puan)

Speedify’ın gizlilik politikası “TL; DR: Speedify servisi aracılığıyla ne yaptığınızı veya hangi siteleri ziyaret ettiğinizi KAYDETMİYORUZ” ile başlıyor. Burada kesinlikle trafik kaydı yok. Gizlilik politikası ayrıca Speedify'ın IP adresleri toplamadığını belirtir. Bununla birlikte, uygulamaya girdiğinizde bir bildirim, IP adreslerinin zaman damgaları, aktarılan veri miktarı ve bağlantının süresi ile birlikte geçici olarak saklandığını bildirir.

SpyOff (San Marino) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

SpyOff’un web sitesinde bir kayıt politikası ile ilgili herhangi bir bilgi bulamadık, bu yüzden bir e-posta gönderdik. Bir temsilci, “Trafik günlükleri veya bağlantı günlükleri, zaman damgaları, bant genişliği, IP adresleri ile ilgili herhangi bir kayıt tutmuyoruz.”

StrongVPN (ABD) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 5 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

Bu sağlayıcının gizlilik politikası şunları ifade eder: “StrongVPN, Sanal Özel Ağ hizmetinin herhangi bir trafiğini veya kullanımını toplamaz veya günlüğe kaydetmez.” Yine, “kullanım” büyük olasılıkla bağlantı günlüklerini ifade eder, ancak biraz belirsizdir. Müşteri desteğine e-posta gönderdik ve hiçbir bağlantı günlüğünün tutulmadığını doğruladılar.

SurfEasy VPN (Kanada) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 5 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet, toplu günlükler
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

SurfEasy VPN trafik günlüklerini tutmaz, ancak şunları belirtir:

“Hizmetimizi korumak ve geliştirmek için kurallara dayalı otomatik trafik yönetimi yapıyoruz. Bu kuralların uygulanması, hedef web siteleri veya IP adresleri de dahil olmak üzere IP adreslerini içeren İnternet ve veri trafiğinin gerçek zamanlı analizini gerektirebilir. ”

Bu bilgiler günlüğe kaydedilmez, ancak bir VPN sağlayıcısından beklediğiniz ve beklediğinizden daha müdahaleci gibi görünür. Bağlantı günlüklerine gelince, kullanılan toplam bant genişliğini depolar, ancak IP adresi günlüğü yoktur.

Surfshark (İngiliz Virgin Adaları) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet, yalnızca toplam
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

Surfshark hiçbir trafik kaydını tutmaz. IP adresleri gibi tek bir kullanıcıya bağlanabilecek hiçbir bağlantı günlüğü tutmaz. Başarısız bağlantı girişimleri gibi tanılama amacıyla bazı toplu verileri depolar, ancak bunlar kullanıcı hesaplarına bağlı değildir.

SunVPN (ABD) 2/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 5 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Evet (0 puan)

SunVPN’in gizlilik politikası çok özlüdür ve tam olarak neyi listelediğini belirler. Bu tür bir şeffaflığı görmek güzeldir ve trafik kayıtları tutulmaz. Ancak, gerçek kullanıcı IP adreslerinin kullanılan zaman damgaları ve bant genişliği ile birlikte günlüğe kaydedildiği açıktır.

SwissVPN (İsviçre) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Evet, altı ay saklandı (0 puan)

SwissVPN için bir gizlilik politikası veya TOS belgesi bulamadık, bu nedenle müşteri desteğinden bazı bilgiler istedik. İşte öğrendiklerimiz:

“SwissVPN, İsviçre Telekomünikasyon ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na göre işletilmektedir. Oturum IP'leri (ziyaret edilmeyen içerik, web siteleri, posta vb.) 6 aydır günlüğe kaydediliyor. İsviçre yasalarına göre ceza gerektiren bir suç olması durumunda İsviçre makamları aşağıdakilere dayalı bilgiler talep edebilir: http://www.admin.ch/ch/d/sr/7/780.1.de.pdf ”

SwitchVPN (Hindistan) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

“SwitchVPN, Sanal Özel Ağ hizmetinin herhangi bir trafiğini veya kullanımını toplamaz veya günlüğe kaydetmez.” Gizlilik politikası kişisel bilgiler hakkında konuşmaya devam eder, ancak oldukça kafa karıştırıcı olur. Biraz açıklama almak için bir e-posta gönderdik ve hiçbir kayıt tutulmadığı söylendi.

T

TigerVPN (Slovakya) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

Bu sağlayıcı “VPN'imize bağlı bireysel kullanıcıların trafik verilerini veya tarama etkinliklerini toplamaz veya günlüğe kaydetmez.” Bağlantı günlüklerini tutar, ancak ExpressVPN'e benzer şekilde zaman damgaları yerine bağlantı tarihlerini kaydeder. Toplanan diğer veriler, sunucu seçimi ve günlük aktarılan toplam veri miktarını içerir, ancak gerçek kullanıcı IP adresleri içermez.

Torguard (ABD) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 5 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

Torguard'ın gerçek bir sıfır günlük politikası vardır ve “Sanal Özel Ağından (VPN) veya Proxy'den gelen herhangi bir trafiği veya kullanımı depolamaz veya günlüğe kaydetmez.”

TorVPN (İngiltere) 2/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 5 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Potansiyel olarak (0 puan)

Web sitesinde hiçbir kayıt politikası bilgisi bulunmadığından, bu sağlayıcıya herhangi bir günlük tutulup tutulmadığını sorduk. Bize kesinlikle hiçbir trafik kaydı tutulmadığı ve kullanıcı etkinliğinin izlenmediği söylendi. Kullanılan bant genişliği de dahil olmak üzere bazı bağlantı günlükleri tutulur, ancak daha fazla bilgi verilmez. Zaman damgalarının kaydedilip kaydedilmediği ve bağlantı günlüklerinin bir kullanıcının IP adresine bağlı olup olmadığı belirsizdir.

Toplam VPN (İngiltere) 2/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 5 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Evet (0 puan)

Gizlilik politikasında belirtildiği gibi, Total VPN “Hizmetler aracılığıyla veya ziyaret ettiğiniz belirli web siteleri aracılığıyla ilettiğiniz içerikle ilgili bilgi toplamaz.” Zaman damgalarını ve gerçek kullanıcı IP adreslerini içeren bağlantı günlüklerini toplar ve bu ideal değildir..

Trust.Zone (Seyşel Adaları) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

Gizlilik politikasında, TrustZone, kullanım günlüklerini tutmasına rağmen, hangi günlükleri tuttuğunu açıkça söylemez. Günlükleri çevreleyen ifadesi biraz kafa karıştırıcı: “Dünyadaki tüm VPN sunucularımız gizliliğinizi korumak için herhangi bir günlük dosyası saklamıyor. Tüm kullanım verileri anonimdir ve gerçek, genel IP adresinize bağlı değildir. ”İlk satırı, trafik günlüklerini tutmayacağı anlamına gelir. İkincisi, bağlantı günlüklerinin tutulduğu, ancak gerçek kullanıcı IP adresleri içermediği anlamına geliyor.

TunnelBear (Kanada) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 5 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

TunnelBear trafik günlüklerini toplamaz veya herhangi bir kullanıcı etkinliğini izlemez. İşletim sisteminiz, bu ay aktif olup olmamanız ve bir ay içinde kullanılan toplam miktar verileri dahil olmak üzere bazı veriler toplar. Ancak, “TunnelBear, hizmetimize bağlıyken menşeli IP adreslerini saklamamaktadır ve bu nedenle sunucularımızın IP adresleri sağlandığında kullanıcıları tanımlayamaz.”

U

Yer değiştirici (Danimarka) 2/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 14 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Potansiyel
IP adresi günlükleri: Evet (0 puan)

Unlocator’ın ana sayfasında “Günlük yok” ifadesi var, ancak gizlilik politikası aksini gösteriyor: “Hesabınızı hizmetlerimizle tanımlamak için IP adresiniz kaydedildi. Genel aktivite raporu sadece 24 saat boyunca saklanır […] ”

Veriler sadece 24 saat saklansa bile, ideal olarak bunun ne gerektirdiğini bilmek isteriz. Bir müşteri temsilcisine sorduk ve etkinlik raporunda “[…] sistemimize güncellediğiniz IP'lerin izini” belirttiği söylendi. Bu gerçekten bir şeyleri netleştirmiyor, bu yüzden tekrar sorduk ama henüz bir yanıt almadık.

UnoTelly (Kanada) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 5 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

UnoTelly internet kullanımını aktif olarak izlemez, ancak bu sağlayıcı için gizlilik politikası biraz rahatsız edicidir. VPN kullanımıyla ilgili olarak şunları belirtir:

“UnoTelly, UnoVPN için kullanılan oturum açma süresini, oturum kapatma süresini ve bant genişliğini tutar. Ayrıca, VPN sunucumuzun yargı gereksinimlerini karşılamak için minimum miktarda kayıt tutarız ve yalnızca yasaların gerektirmesi durumunda yetkili taraflara bırakıyoruz. ”

IP adreslerinden bahsedilmese de, “minimum kayıt miktarı” çok belirsizdir. Biz açıklama istedi ve kullanılan hiçbir zaman damgası ve bant genişliği dışında hiçbir günlük tutulur söylendi.

Ödeyemez (ABD) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 5 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

Bu sağlayıcı herhangi bir tür trafik kaydını tutmaz. Gizlilik politikası “Kullanıcı kayıtlarını tutmuyoruz” diyor. Bunun bağlantı kayıtlarına atıfta bulunduğunu varsayabiliriz, ancak emin olmak için kontrol ettik. Herhangi bir bağlantı günlüğünün tutulup tutulmadığı sorusuna yanıt olarak çok net bir “Hayır” aldık..

V

VersaVPN (Filipinler) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

Hizmet Şartlarında belirtildiği gibi, VersaVPN trafik kayıtları tutmaz. Bağlantı günlüklerinden söz edilmediğinden müşteri desteğine sorduk. Biz kesinlikle hiçbir bağlantı günlükleri tutulduğu söylendi.

Viking VPN (ABD) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 5 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır, kötü niyetli bir saldırı hariç
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

Viking VPN ana sayfasında belirtildiği gibi “Viking VPN, etkinliğinizi asla sunucularımıza kaydetmeyecektir.” Dolayısıyla, burada trafik kayıtları yoktur. Viking VPN ayrıca bağlantı günlükleri toplamayı da engeller: “Kullanıcı etkinliği, kullanıcı IP adresleri, kullanıcı bant genişliği kullanımı veya kullanıcı oturum açma / oturum kapatma süreleri hakkında bilgi toplamıyoruz.” Topladığı tek veri toplam bant genişliği kullanımıdır. sunucuları. Kötü niyetli bir saldırı durumunda geçici kayıt işleminin gerçekleştirilebileceği, ancak kayıtların kısa bir süre sonra imha edileceği belirtilmektedir. Şimdiye kadar bu olmadı.

VPN Baron (Romanya) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

VPN Baron herhangi bir trafik kaydı tutmaz veya kullanıcı etkinliğini izlemez. Zaman damgaları, sunucu konumu ve oturum başına aktarılan veri miktarı gibi bağlantı günlüklerini tutar. Bununla birlikte, gerçek kullanıcı IP adresini kaydetmez.

VPN Sınırsız (ABD) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 5 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

Bu VPN hizmeti KeepSolid Inc. tarafından sağlanır. Bu sağlayıcı “her oturum ve oturum tarihleri ​​için toplam web trafiği miktarı hariç, VPN hizmetlerinden herhangi birini kullanırken herhangi bir kullanıcı etkinliği toplamaz ve günlüğe kaydetmez.” Bu nedenle trafik günlüklerimiz ve gerçek kullanıcı IP adresi olmadan minimum bağlantı günlükleri.

VPN.ac (Romanya) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Evet, ancak sadece bir gün saklanır (0 puan)

Ana sayfasında belirtildiği gibi, VPN.ac hiçbir aktivite günlüğü tutmaz. Gizlilik politikasında, bağlantı günlüklerinin tutulduğunu keşfediyoruz. Bunlar arasında bant genişliği kullanımı, zaman damgaları ve kaynak IP adresleri bulunur. Artı tarafta, zaman damgaları ve IP adresleri silinmeden önce yalnızca bir gün saklanır.

VPN.asia (Belize) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

Bu sağlayıcı herhangi bir web sitesi trafiğini günlüğe kaydetmez veya kullanıcı etkinliğini izlemez. Gizlilik politikasında şunları ifade eder: “VPN.asia, herhangi bir trafik veya Sanal Özel Ağ hizmetinin kullanımını toplamaz veya günlüğe kaydetmez.” “Kullanım” bağlantı günlüklerini ima eder, ancak başka bir yerde bahsedilmediğinden emin olmak için kontrol ettik. Hiçbir günlük tutulmadığından emin olduk.

VPN.ht (Belize) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

VPN.ht, gizlilik politikasında “trafik verilerini veya bireysel kullanıcılardan göz atma etkinliğini toplamıyor veya kaydetmiyor” diyor. Bağlantı günlüklerinden bahsedilmiyor, bu yüzden açıklama istedik. Bir müşteri hizmetleri temsilcisi, kesinlikle hiçbir günlük tutulmadığını söyledi. Yine de, bu sağlayıcı bir garanti kanarya sunuyor.

VPN4All (Seyşel Adaları) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

VPN4All hizmeti, Web Broadcasting Ltd. tarafından sağlanır. Kesin bir kayıt tutmama politikası vardır ve trafik kayıtları veya bağlantı kayıtları tutmaz. İzlediği tek şey, lisans numarası başına bant genişliği kullanımıdır.

VPNArea (Bulgaristan) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

VPNArea, gizlilik politikasında ferahlatıcı net bir günlük kaydı bölümüne sahiptir ve gerçekten de gerçek bir sıfır günlük tutumu sağlar: “Günlükleri tek bir müşterinin VPN etkinliği için izlemiyoruz, kaydetmiyoruz veya kaydetmiyoruz. VPN sunucularımızı kullanan herhangi bir VPN kullanıcısının giriş tarihleri, zaman damgaları, gelen ve giden IP adresleri, bant genişliği istatistikleri veya diğer tanımlanabilir verilerini izlemiyor, kaydetmiyoruz veya kaydetmiyoruz. ”

VPNBook (İsviçre) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Evet, bir haftaya kadar saklandı (0 puan)

VPNBook’un, İletişim sayfasında tuhaf bir şekilde bulunan gizlilik politikası, internet etkinliği söz konusu olduğunda hiçbir veri kaydedilmediğini açıklar. Bazı bağlantı günlükleri, özellikle zaman damgaları ve kullanıcı IP adresleri tutulur. Bu günlükler her hafta otomatik olarak silinir, yani yedi güne kadar saklanabilir. 2013 yılında, bu sağlayıcı hacker grubu üyelerinin yargılanması ile ilgili günlükleri teslim etmekle suçlandı..

VPNLand (Kanada) 2/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 5 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Evet, ancak yalnızca kayıt için (0 puan)

VPNLand ana sayfasında, “Günlükleri tutmuyoruz ve bilgilerinizi üçüncü taraflarla paylaşmayacağız.” Hizmet Şartları'nda, bu sağlayıcının “günlük dosyalarını sunucularımızda yalnızca 5 gün boyunca tutar güvenlik. Bundan sonra günlük dosyaları sunucularımızdan silinir. ”

Bundan tam olarak hangi günlüklerin tutulduğu açık değildir. Herhangi bir çevrimiçi etkinlik günlüğü tutulmadığını ve müşteriler sahtekarlığı önlemek için kaydolduklarında IP adreslerinin kaydedildiğini sorduk ve söyledik. Ancak, bu Bitcoin veya Ethereum işlemleri için geçerli değildir.

VPNLUX (Belize) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

VPNLUX, trafik verileri günlüklerini depolamaz. Gizlilik politikasında açıkça belirtildiği gibi, zaman damgaları ve bant genişliği kullanımı da dahil olmak üzere bazı bağlantı günlüklerini saklar. Bunlar, gerçek bir gerçek kullanıcı IP'siyle değil hesap kimlik numarasıyla ilişkilendirilir.

VPNSecure (Avustralya) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 5 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

VPNSecure Hizmet Şartları bize şunları söyler:

“Hizmetimize bağlanırken hiçbir kişisel bilgi kaydetmiyoruz.

"Herhangi bir veri", aşağıdakilerle sınırlı olmamak kaydıyla şu anlama gelir:

 • IP adresi DEĞİL günlüğe kaydedilen
 • Bağlantı zaman damgası DEĞİL günlüğe kaydedilen
 • Zaman damgasının bağlantısını kes DEĞİL günlüğe kaydedilen
 • Kullanılan bant genişliği DEĞİL günlüğe kaydedilen
 • DNS İstekleri DEĞİL “kaydediliyor

Hiçbir günlük kaydedilmemiş olsa da, bu sağlayıcı bir garanti kanarya sunar. *

Mayıs 2019 Güncellemesi - Söz konusu varant kanarya en son Aralık 2018'de archive.org'da kaydedildi.

VPNTunnel (Seyşel Adaları) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

Gizlilik politikasında belirtildiği gibi, VPNTunnel etkinlik günlüklerini hiçbir zaman tutmaz. Bağlantı günlüklerinden açıkça bahsetmiyor, bu yüzden müşteri desteğine sorduk. Kesinlikle hiçbir günlük tutulmadığı, ancak sorun giderme konusunda yardıma ihtiyaç duymaları durumunda bir kullanıcının günlükleri başlatabileceği söylendi.

VyprVPN (İsviçre) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

Golden Frog'dan VyprVPN herhangi bir trafik verisi kaydetmez veya kullanıcı etkinliğini izlemez. Kullanıcının kaynak IP adresi ve VyprVPN IP adresi de dahil olmak üzere bağlantı günlüklerini tutmak için kullanılır. Bununla birlikte, Kasım 2018'den beri, günlüksiz bir hizmettir ve artık bu bilgileri veya diğer bağlantı günlüklerini kaydetmemektedir. Bu iddialar Leviathan Güvenlik Grubu tarafından yapılan bir denetim ile desteklenmektedir.

W

Windscribe (Kanada) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 5 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

Bu sağlayıcı trafik kayıtlarını tutmaz ve bağlantı günlükleri minimumda tutulur. “Hesabınızın tükettiği toplam bant genişliği miktarını 1 ay içinde saklıyoruz, bu da kaydınızın yapıldığı gün her ay sıfırlanıyor.” Ayrıca, etkin olmayan hesapları algılamak için bir hesapla ilişkili son etkinliğin zaman damgasını da saklıyor. Ancak, bu bir IP adresine değil bir hesaba bağlıdır.

WorldVPN (İngiltere) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 5 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

WorldVPN internet etkinliğini izlemez, ancak bazı bağlantı kayıtlarını tutar. Bunlar, VPN bağlantısının süresini ve bağlantı sırasında kullanılan bant genişliği miktarını içerir. Zaman damgaları veya gerçek kullanıcı IP adresleri içermediğini unutmayın, bu nedenle yine de oldukça sağlam bir günlük olmayan politika olarak düşünülebilir.

Z

ZenMate (Almanya) 3/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Evet, 14 Göz (0 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet, veri sınırı olan hesaplar için
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

ZenMate, günlüksiz bir politika ile çalışır. Trafik kayıtlarını herhangi bir şekilde tutmaz. Aktarılan verileri izler, ancak yalnızca veri sınırı olan hesaplar için. Gizlilik politikasında birçok IP adresi belirtisi vardır ve başlangıçta bunlar günlüğe kaydedilmiş gibi görünür. Jargona göre sıralama yaptığınızda, IP adreslerinin yalnızca geçici olarak işlendiği ve günlüğe kaydedilmediği ortaya çıkar.

ZenVPN (Dominika) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

ZenVPN herhangi bir trafik kaydı tutmaz. İzlediği tek bağlantı verisi, her kullanıcının toplam günlük bant genişliği kullanımıdır.

ZoogVPN (Man Adası) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

Bu sağlayıcının gizlilik politikası, yaptığı ve takip etmediği konusunda çok açıktır. Gerçekten de başka bir sıfır günlük sağlayıcısı var. Tek bir kullanıcıya eklenmiş çevrimiçi etkinlik veya meta veri kaydı yoktur. İzlediği tek şey, sunucularında toplam bant genişliği kullanımıdır.

ZorroVPN (Belize) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Hayır
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

Çok kısa TOS'unda (gizlilik politikası yoktur) ZorroVPN “Herhangi bir kullanıcının etkinliğini günlüğe kaydetmemeyi garanti ediyoruz” diyor. Ancak, bağlantı günlüklerinden bahsedilmiyor. Biz öğrenmek için onlarla temasa ve hiçbir bağlantı günlükleri tutulduğu söylendi. ZorroVPN güncel bir garanti kanarya sunar.

ZPN (Birleşik Arap Emirlikleri) 4/4

5 Göze veya 14 Göze Dayalı? Hayır (1 puan)
Trafik Kayıtları: Hayır (2 puan)
Bağlantı günlükleri: Evet, veri sınırı olan hesaplar için
IP adresi günlükleri: Hayır (1 puan)

ZPN trafiği veya kullanıcı etkinliğini izlemez. TOS'ta “Premium hesaplar hariç aylık kotayı hesaplamak için yalnızca bant genişliği kullanımını günlüğe kaydediyoruz.”.

Son Yorumlar

Gördüğünüz gibi, kayıt politikaları söz konusu olduğunda, çok fazla varyasyon var. Çoğu sağlayıcı günlük tutmadıklarını iddia etse de, bu genellikle trafik günlüklerini ifade eder. Daha derine intiğimizde, genellikle IP adresleri de dahil olmak üzere, genellikle bağlantı günlükleri şeklinde bazı veri toplamanın gerçekleştiğini görürüz.

Farklı politikalara sahip olmanın yanı sıra, sağlayıcılar da bu politikaları kullanıcılara iletme biçimleri bakımından farklılık gösterir. Bazıları neyin toplandığı ve nasıl kullanıldığı konusunda çok açıkken, diğerleri sitelerinin hiçbir yerinde bir günlük politikasından bahsetmiyor.

Hangi yaklaşımı kullanırlarsa alsınlar, bilgimizi her sağlayıcının iddialarına dayandığımızı hatırlamalıyız. Bu politikalara gerçekten uyduklarını doğrulamanın bir yolu yok. Bu nedenle, bir sağlayıcı seçerken, iddialarına sadık kalacak kadar güvenilir olup olmadığını da değerlendirmeniz gerekir..

Ayrıca VPNVVVV VPN ile video akışı sitelerinin engellemesini nasıl kaldırabilirsiniz: Şifreleme Kaynakları: Araçlar ve Kılavuzların Büyük Bir Listesi

Brayan Jackson Administrator
Candidate of Science in Informatics. VPN Configuration Wizard. Has been using the VPN for 5 years. Works as a specialist in a company setting up the Internet.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1 + 6 =