Kas ir šķēpa pikšķerēšana (ar piemēriem) un kā no tā izvairīties?

Kas ir šķēpa pikšķerēšana


Pikšķerēšanas shēmās parasti upuris tiek pievilināts atteikties no informācijas, kuru vēlāk var izmantot kāda veida krāpšanā. Informācija bieži tiek meklēta, izmantojot e-pastu, telefona zvanu (balss pikšķerēšana vai redzēšana) vai īsziņu (SMS pikšķerēšana vai kļūdaina). Pikšķerēšana ir ļoti izplatīts elements daudzos interneta krāpniecības veidos, kas vienlaikus var būt vērsti tūkstošiem cilvēku, cerot, ka viens vai divi tiks apmānīti..

Šķēpu pikšķerēšana ir mērķtiecīgāks pikšķerēšanas veids. Vardarbības izdarītājs parasti jau zina zināmu informāciju par mērķi pirms pārvietošanās. Apsverot, cik daudz personiskas informācijas kāds mūsdienās varētu atklāt par jums internetā, tiešām nav nemaz tik grūti kādam uzstāties kā uzticamai pusei un maldināt jūs par kādas papildu informācijas nodošanu.

Par laimi, ja esat informēts par šiem krāpniecības veidiem un zināt, no kā jāpievērš uzmanība, jūs varat izvairīties no kļūšanas par nākamo upuri.

Šajā rakstā mēs sīkāk izpētīsim, kas ir šķēpa pikšķerēšana, un sniegsim dažus pikšķerēšanas shēmu piemērus. Pēc tam mēs piedāvāsim dažus padomus, kas palīdzēs jums nodrošināt, ka jūs neaptverat. Sāksim!

Kas ir šķēpa pikšķerēšana?

Kā minēts, šķēpa pikšķerēšana ir mērķtiecīga pikšķerēšanas forma. Gandrīz visas tiešsaistes krāpniecības sākas ar kāda veida pikšķerēšanu, taču daudzi no šiem mēģinājumiem nejauši vērsti uz lielu auditoriju. Piemēram, jūs, iespējams, saņemat e-pastu, kurā norādīts, ka saņemat naudu, un jums vienkārši ir jāsniedz kāda personiska informācija. Tas ir pikšķerēšanas veids, taču tas nav mērķēts.

Vispārīga pikšķerēšanas e-pasta sadaļa, kurā tiek pieprasīta personīga informācija.Vispārīga pikšķerēšanas e-pasta sadaļa, kurā tiek pieprasīta personīga informācija.

Šķēpa pikšķerēšanas mēģinājumā, vainīgajam jāzina dažas ziņas par upuri. Izmantojot šo informāciju, krāpnieka mērķis ir iedibināt uzticību upurim un pēc iespējas vairāk nokļūt ar krāpniecību. Tad kur viņi atrod šo informāciju? Tos var uzzināt no iepriekšējiem pikšķerēšanas mēģinājumiem, konta pārkāpumiem vai jebkur citur, iespējams, viņi varēs uzzināt personisko informāciju. Īpaši sociālie mediji ir informācijas bāze gan par indivīdiem, gan uzņēmumiem.

Pikšķerēšanas mēģinājumi šķēpiem var izpausties dažādos veidos. Daži mēģina jūs noklikšķināt uz saites, kas varētu novirzīt uz vietni, kurā tiek lejupielādēta ļaunprātīga programmatūra, uz viltotu vietni, kas pieprasa paroli, vai vietni, kurā ir reklāmas vai izsekotāji. Citos pikšķerēšanas mēģinājumos var lūgt norādīt savu sociālās apdrošināšanas numuru, nodot kredītkartes vai bankas informāciju vai vienkārši nosūtīt naudu.

Uzbrukumi indivīdiem

Personīgā līmenī krāpnieki var uzskatīt par biznesu, kam uzticaties, piemēram, banku vai veikalu, kurā esat iepirkties. Viņi varētu piedāvāt izdevīgus piedāvājumus, pateikt, ka esat parādā vai ir parādā naudu, vai ka konts drīz tiks iesaldēts. Viņi pat var izlikties par kādu, kuru jūs tieši vai netieši pazīstat. Piemēram, ja jūs pozējat kā kāds, kurš apmeklēja jūsu veco skolu vai ir jūsu reliģiskās grupas loceklis, jūs varat atvērt.

Uzbrukumi uzņēmumiem

Šķēpu pikšķerēšana ir ļoti izplatīts uzbrukuma veids arī uzņēmumiem. Tā kā šķēpu pikšķerēšana ir tik mērķtiecīga, tas neapšaubāmi ir visbīstamākais pikšķerēšanas uzbrukuma veids. Pēc SANS institūta datiem, 95% uzņēmumu tīkla uzbrukumu ir saistīti ar veiksmīgiem šķēpa pikšķerēšanas mēģinājumiem. Turklāt IRONSCALES 2017. gada ziņojumā tika atklāts, ka šķēpu pikšķerēšana arvien vairāk tiek apzīmēta ar lāzeru (PDF) - 77% e-pastu ir adresēti desmit vai mazāk pastkastēm. Turklāt viņu pētījums to atklāja trešdaļa uzbrukumu bija vērsti tikai uz vienu pastkasti.

Šķēpa pikšķerēšanas infografika, izceļot iepriekšminēto statistiku.Avots: IRONSCALES

Uzņēmumos izplatīts šķēršļu izkrāpšana ir saistīta ar krāpnieku, kurš ieceļ kā uzņēmuma izpilddirektors un pieprasa, lai kāds nenolauztais darbinieks pārskaitītu naudu uz kontu, kas pieder krāpniekam. To bieži sauc par “vaļu medībām”, un tā ir izpilddirektora krāpšanās.

Simantec šķēpa pikšķerēšanas infografikas sadaļa.Avots: Symantec

Kā redzat iepriekšējā Symantec infografikas sadaļā, šķēpu pikšķerēšanas mēģinājumu izplatība pēdējos gados ir strauji palielinājusies. Kaut arī krāpnieki ir vērsti uz jebkura lieluma uzņēmumiem, uzbrukumi mazajiem uzņēmumiem kļūst arvien populārāki.

Šķēpa pikšķerēšanas piemēri

Šķēpu pikšķerēšanas mēģinājumi ir izmantoti, lai krāptu privātpersonas un uzņēmumus no miljoniem dolāru. Viņi var nodarīt kaitējumu arī citās jomās, piemēram, nozagt slepenu informāciju no uzņēmumiem vai izraisīt emocionālu stresu indivīdiem. Šeit ir daži veiksmīgu šķēpu pikšķerēšanas uzbrukumu piemēri.

Pikšķerēšanas mēģinājumi, kas vērsti uz uzņēmumiem

Scammers visu laiku ir vērsts pret uzņēmumiem, taču šeit ir daži dažu augsta profila uzbrukumu piemēri.

Ubiquiti Networks Inc

Šis uzņēmums 2015. gadā nodeva vairāk nekā 40 miljonus dolāru šķēpu pikšķerēšanas krāpniecībā, kas saistīta ar izpilddirektora krāpšanu. E-pasti, kas šķietami tika sūtīti no vecākajiem vadītājiem, lika darbiniekiem pārsūtīt līdzekļus no meitasuzņēmuma Honkongā uz kontiem, kas pieder trešajām personām. E-pasti faktiski nāca no krāpniekiem, un trešo personu konti piederēja viņiem.

Epsilons

Šī tiešsaistes mārketinga kompānija tika mērķēta 2011. gadā kā daļa no klienta akreditācijas datu iegūšanas shēmas, iespējams, izmantošanai citos šķēpa pikšķerēšanas mēģinājumos..

Epsilon mājas lapas sadaļa.Tā kā dati ir Epsilon biznesa maize un sviests, ir viegli saprast, kāpēc tas būtu ideāls mērķis.

Pārskati norāda, ka šķēpu pikšķerēšanas e-pasta ziņojumos, iespējams, bija saite uz vietni, kurā tika lejupielādēta ļaunprātīga programmatūra, kas savukārt atspējoja pretvīrusu programmatūru, nodrošināja attālu piekļuvi sistēmai un ko varēja izmantot paroļu nozagšanai. Šie e-pasti tika nosūtīti dažādiem mārketinga uzņēmumiem, bet vienmēr bija vērsti uz darbiniekiem, kas atbildīgi par e-pasta darbībām.

Elektronisko robežu fonds

2015. gadā krāpnieki izmantoja Elektroniskās robežas fonda (EZF) uzticamo aizsegu, lai upurus novirzītu uz viltus vietni (Electronicfrontierfoundation.org). Tas tika izmantots atslēgu bloķētāju un citas ļaunprātīgas programmatūras izplatīšanai, taču kopš tā laika EZF ir pārņēmusi domēna kontroli.

EZF emuāra ziņas atjauninājums par šķēpu pikšķerēšanas domēnu.

Tagad tas vienkārši novirza uz EZF emuāra ziņu, kurā sīki aprakstīta izkrāpšana.

RSA

Uz apsardzes firmu RSA tika vērsts veiksmīgs šķēpu pikšķerēšanas mēģinājums 2011. gada sākumā. Divām uzņēmuma grupām tika nosūtīti šķēpu pikšķerēšanas e-pasti ar vienkāršu nosaukumu “2011. gada darbā pieņemšanas plāns”. Lai gan e-pasti tika atzīmēti kā nevēlamie pasti, viens darbinieks atvēra e-pasta pielikumu, kas galu galā rezultātā datorā tika instalēta noteikta veida ļaunprātīga programmatūra. Ļaunprātīgā programmatūra uzbrucējam deva attālinātu piekļuvi un iespēju nozagt slepenus datus.

Alkoa

Ķīnas armija ir apsūdzēta par vairākiem šķēpu pikšķerēšanas mēģinājumiem, kuru mērķis ir nozagt komercnoslēpumus no ASV uzņēmumiem. Tika ziņots, ka viens no tiem ir paredzēts alumīnija uzņēmumam Alcoa. Pastāv aizdomas, ka 2008. gadā hakeri ar e-pasta starpniecību sazinājās ar 19 vecākajiem Alcoa darbiniekiem, uzdodoties par uzņēmuma valdes locekli. Pēc atvēršanas pasts saņēmēju datoros instalēja ļaunprātīgu programmatūru, kā rezultātā tika nozagti gandrīz 3000 e-pasta ziņojumu un vairāk nekā 800 pielikumu..

Pikšķerēšanas mēģinājumi, kuru mērķis ir indivīdi

Kaut arī uzņēmumi saskaras ar milzīgiem zaudējumiem no šiem uzbrukumiem gan tieši, gan netieši, ietekme uz indivīdu var būt vēl smagāka. Piemēram, satraucošais reddit lietotāja stāsts, kuru mēs intervējām par iepriekšējo rakstu.

Viņu uzrunāja noziedznieks, kurš izmantoja sociālo inženieriju, lai panāktu, ka viņa nodod paroli e-pasta kontam. Tas galu galā noveda pie tā, ka krāpnieks pārņēma vairākus sociālo mediju un e-pasta kontus un šantažēja upuri ar tā saturu.

Teksta sarunas sadaļa, kurā upuris nodod paroli.

Šī krāpšana sevišķi kaitēja emocionāli, turpretī citi ir tīri finansiāli motivēti. Dažas lielāka mēroga šķēpu pikšķerēšanas shēmas skar lielu uzņēmumu lietotājus, piemēram, zemāk:

PayPal

Šķiet, ka PayPal lietotāji ir bezgalīgu vispārīgu pikšķerēšanas mēģinājumu mērķis. Lielais lietotāju skaits nozīmē, ka lielākiem vispārējiem e-pasta ziņojumiem būs lielākas izredzes gūt panākumus. Tomēr dažus PayPal lietotājus skāra mērķtiecīgāki šķēpu pikšķerēšanas e-pasti. Tie faktiski adresē klientu pēc vārda, padarot tos šķietamākus nekā jūsu parastais pikšķerēšanas e-pasts.

Amazon

Amazon ir vēl viena kompānija, kurai ir tik daudz lietotāju, iespējas to piesaistīt, izmantojot vispārīgu pikšķerēšanas mēģinājumu, ir pūļu vērts. Bet arī Amazon lietotājiem ir jāuzmanās no šķēpu pikšķerēšanas uzbrukumiem. Milzīgs mērķtiecīgs uzbrukums notika 2015. gadā, kad Amazon klientiem, kuri nesen bija veikuši pasūtījumu, tika izstumti līdz 100 miljoniem e-pasta ziņojumu. E-pasti izskatījās īsti, un tiem bija nosaukums “Jūsu Amazon.com pasūtījums ir nosūtīts”, kam seko pasūtījuma kods. Bet ziņojuma vietā e-pasta ziņojumā bija tikai pielikums. Pielikuma atvēršana galu galā dažiem saņēmējiem lika instalēt Locky izpirkuma programmatūru, kas ietvēra bitcoin izpirkuma maksu.

Citi izplatīti šķēpu pikšķerēšanas piemēri

Papildus šiem īpašajiem gadījumiem, šeit ir daži vispārīgāki scenāriju piemēri, ar kuriem jūs varētu saskarties. Šie visi izmanto informāciju, kuru var iegūt no sociālo mediju ziņām, it īpaši, ja jums ir tieksme atklāt informāciju par to, kur jūs iepērkaties, ēdat, bankas utt.

 • E-pasts no tiešsaistes veikala par nesenu pirkumu. Tajā varētu būt saite uz pieteikšanās lapu, kurā krāpnieks vienkārši novāc jūsu akreditācijas datus.
 • Automātisks tālruņa zvans vai īsziņa no jūsu bankas, kurā norādīts, ka, iespējams, ir pārkāpts jūsu konts. Tas jums pasauc numuru vai seko saitei un sniedz informāciju, kas apstiprina, ka tu esi īstais konta īpašnieks.
 • E-pasts, kurā norādīts, ka jūsu konts ir deaktivizēts vai drīz beigsies derīguma termiņš, un jums jānoklikšķina uz saites un jāsniedz akreditācijas dati. Gadījumi, kas saistīti ar Apple un Netflix, bija nesen izsmalcināti šāda veida krāpniecības piemēri.
 • E-pasts, kurā tiek pieprasīti ziedojumi reliģiskai grupai vai labdarībai, kas saistīta ar kaut ko jūsu personīgajā dzīvē.

Kad domājat par to, cik daudz informācijas var atrast sociālajos plašsaziņas līdzekļos, ir viegli saprast, kā kāds varētu ātri nopelnīt jūsu uzticību, vienkārši izsakot kopīgas intereses vai izliekoties par uzņēmumu, kura jums ir bijusi vēsture.

Kā izvairīties no šķēpu pikšķerēšanas

Daži drīzāk statistikas dati parādījās Intel 2015. gada pētījumā, kurā atklājās, ka 97% cilvēku nespēj identificēt pikšķerēšanas e-pastus. Kiberdrošības nozarē galvenais padomu tīrradnis, lai novērstu veiksmīgus šķēpa pikšķerēšanas mēģinājumus, ir izglītība.

Šajā sadaļā mēs piedāvāsim padomus palīdzēt gan privātpersonām, gan uzņēmumiem aizsargātu pret šīm izkrāpšanām. Tālāk sīkāk iedziļināsimies tajos, taču šeit ir saraksts ar darbībām, kuras var veikt, lai apkarotu veiksmīgus šķēpa pikšķerēšanas mēģinājumus:

 1. Palieliniet izpratni
 2. Izmantojiet aizsardzības līdzekļus
 3. Uzmanies no viltus e-pastiem
 4. Neuzklikšķiniet uz saitēm un pielikumiem
 5. Uzmanieties no pikšķerēšanas vietnēm
 6. Izvairieties no personiskas informācijas nosūtīšanas
 7. Pārbaudiet aizdomīgus pieprasījumus
 8. Izmantojiet spēcīgas paroles un paroļu pārvaldnieku

Tagad apskatīsim sīkāk katru no šīm darbībām.

Palieliniet izpratni

Tāpat kā jebkura krāpšanās gadījumā, viens no galvenajiem veidiem, kā no tā izvairīties, ir uzzināt, kā krāpšana notiek. Informācijas apmaiņa ar draugiem, ģimenes locekļiem un kolēģiem var palīdzēt novērst arī viņu kļūšanu par upuriem. Ja esat uzņēmuma īpašnieks, tas ir ļoti svarīgi, lai nodrošinātu jūsu darbinieku izglītību par pikšķerēšanas uzbrukumiem, jo ​​īpaši par šķēpu pikšķerēšanu.

Varat būt informēts par šīm tēmām, lasot tādus emuārus kā mūsējais, kā arī augstākā līmeņa programmatūras programmatūras sniedzēji, piemēram, McAfee un Norton.

Uzņēmumiem jūs faktiski varat palaist bezmaksas pārbaudi uz redziet, cik izturīgi pret jūsu darbiniekiem ir pikšķerēšana. Balstoties uz šiem rezultātiem, jūs varat izlemt labāko rīcību, lai uzlabotu apmācību un novērstu veiksmīgus pikšķerēšanas mēģinājumus. Uzņēmumi, piemēram, KnowBe4, nodrošina drošības izpratnes apmācību pret šādiem uzbrukumiem.

Izmantojiet aizsardzības līdzekļus

Kaut arī izglītība un informētība ir vieni no labākajiem aizsardzības līdzekļiem, tie ir rīki ir pieejams aizsardzībai pret pikšķerēšanas uzbrukumiem. Tie ir īpaši noderīgi uzņēmumiem, kur uz spēles ir likts daudz, ja mēģinājums būs veiksmīgs. Daži no pieejamajiem rīkiem ir PhishDefender no InfoSec un Cofense (iepriekš PhishMe).

Privātpersonām lielākie e-pasta pakalpojumu sniedzēji pastiprina spēli, kad runa ir par pikšķerēšanas novēršanas taktiku. Ar mašīnmācīšanās tehnikas, Gmail apgalvo, ka bloķē 99,9% surogātpastu.

Uzmanies no viltus e-pastiem

Mums ir viss ieraksts, kas veltīts pikšķerēšanas e-pasta ziņojumu atrašanai, taču šeit ir minētas galvenās lietas:

 • Neuzticieties parādītajiem vārdiem tā kā tie var būt jebkas, ko krāpnieks vēlas.
 • Pārbaudiet, vai nav viltus e-pasta domēnu; tās bieži ir nedaudz atšķirīgas reālās lietas versijas.
 • Paskaties uz logotipu un citi attēli; Attēli ar zemu izšķirtspēju var būt dāvana.
 • Rūpīgi pārskatiet saites virzot kursoru virs saites teksta (neklikšķinot). Saite, kas atšķiras no saites tekstā norādītās, ir ļaunprātīgas saites pazīme.
 • Uzmanies no nepareizas pareizrakstības un gramatikas, jo tā var būt brīdinājuma zīme, ka tas nav likumīgs ziņojums.

Pikšķerēšanas e-pasta vēstules un ziņojumi ir ļoti mērķtiecīgi, tāpēc noziedzniekam ir jāpieliek pūles, lai pavadītu laiku, liekot viņiem izskatīties kā reālam darījumam. Kā tādi tie kļūst arvien sarežģītāki un grūti pamanāmi. Jums, iespējams, būs jāveic vairākas pārbaudes, un pat tad viņiem varētu būt visas bāzes.

Neuzklikšķiniet uz saitēm un pielikumiem

Kā minēts iepriekš, saites var novirzīt uz vietnēm, kurās ir ļaunprātīga programmatūra, surogātpastu reklāmas un izsekotājus. Tāpat pielikumā var būt vīrusi vai ļaunprātīga programmatūra, un to nekad nevajadzētu atvērt, ja neesat pilnīgi pārliecināts par avotu.

Viltus Walmart e-pasts ar pikšķerēšanas saiti.Viltus Walmart e-pasts ar pikšķerēšanas saiti.

Dažos e-pasta ziņojumos būs tikai saite vai pielikums, kurā nav citu ziņojumu, iespējams, mērķauditorija ir lasītāja zinātkāre, lai pamudinātu viņu noklikšķināt.

Labākais padoms? Ja jums ir kādas aizdomas, vienkārši neklikšķiniet uz saitēm vai pielikumiem.

Uzmanieties no pikšķerēšanas vietnēm

Ja jūs kādreiz noklikšķināt uz saites e-pastā un galu galā apmeklējat vietni, varat veikt dažas pārbaudes, lai atklātu krāpnieku. Atkal mums ir viss ieraksts, kas veltīts viltotu vietņu atrašanai, taču šeit ir galvenie norādījumi:

 • Pārbaudiet URL lai redzētu, vai tas atbilst tam, kas ir lapā.
 • Pārbaudiet, vai nav SSL / TLS sertifikāta (zaļš slēdzenes simbols un / vai “https” adreses joslā).
 • Meklējiet navigācijas lapu vai kājeni, tostarp lapu “Par”, konfidencialitātes politiku, lietošanas vai pakalpojuma noteikumiem un kontaktinformāciju.
 • Pārbaudiet pareizrakstību un gramatiku; tāpat kā e-pastos, slikta rakstīšana var liecināt par viltotu vietni.
 • Esiet piesardzīgs attiecībā uz “pārāk labi, lai būtu patiesi” apgalvojumiem; viņi bieži vien ir tieši tādi.
 • Atsauksmes meklējiet citur par nezināmiem uzņēmumiem.
 • Pārbaudiet autortiesības ir atjaunināta; ja nē, tā, iespējams, ir viltota vietne.

Citos gadījumos noklikšķinot uz saites, jūs vienkārši varat nokļūt tukšā lapā. Ja esat noklikšķinājis uz saites un domājat, ka, iespējams, ir lejupielādēta ļaunprātīga programmatūra, dažādi rīki to var atklāt un noņemt.

Izvairieties no personiskas informācijas nosūtīšanas

Likumīgi uzņēmumi ļoti reti pieprasa personīgu informāciju pa e-pastu. Ja saņemat e-pastu vai SMS, kurā e-pasta vai īsziņas tekstā tiek lūgts norādīt sīku informāciju, piemēram, jūsu adresi, sociālās apdrošināšanas numuru vai bankas informāciju, ļoti iespējams, ka tas ir pikšķerēšanas mēģinājums.

Īstā e-pastā parasti tiek norādīta tās vietnes adrese, uz kuru jādodas (bez saites), jānorāda saite, uz kuras noklikšķināt, vai arī tiek norādīts numurs, uz kuru zvanīt. Paturi prātā, visi šie scenāriji varētu būt arī sarežģītāka pikšķerēšanas taktika, tāpēc jāpārbauda (vairāk par to zemāk).

Pārbaudiet aizdomīgus pieprasījumus

Ja jums ir aizdomas par e-pastu vai citu ziņojumu, neapmeklējiet vietni un nezvaniet uz norādīto numuru. Ja domājat, ka tā var būt autentiska, bet neesat pārliecināts, vispirms varat mēģināt to pārbaudīt.

Viens veids, kā to izdarīt, ir vienkārši veikt meklēšanu pēc norādītā e-pasta vai tālruņa numura. Ja tā ir zināma veida izkrāpšana, iespējams, redzēsit tikpat daudz rezultātu.

Vēl viena, uzticamāka verifikācijas metode ir vienkārši piezvanīt uzņēmumam vai nosūtīt to pa e-pastu, lai pārbaudītu, vai tas ir reāls pieprasījums. Tomēr jums vajadzētu sazinieties ar uzņēmumu, izmantojot tālruņa numuru vai e-pastu no tā faktiskās vietnes, kontaktinformāciju, kas atrodama e-pastā.

Izmantojiet spēcīgas paroles un paroļu pārvaldnieku

Ja jums ir aizdomas, ka esat kļuvis par pikšķerēšanas mēģinājuma upuri, vai arī par jums tiek paziņots (no pilnīgi uzticama avota), jums jāapsver paroles maiņa. Spēcīgas paroles izmantošana ir svarīga, jo tā var palīdzēt novērst citus uzbrukumus, piemēram, brutālu spēku uzbrukumus.

Ja paroļu atcerēšanās šķiet pārāk grūta, var palīdzēt paroļu pārvaldnieks. Vēl viens šo rīku ieguvums ir tas, ka viņi pēc noklusējuma var palīdzēt atklāt pikšķerēšanas vietni. Paroļu pārvaldnieki strādā, automātiski aizpildot jūsu informāciju zināmajās vietnēs, tāpēc viņi nedarbosies nezināmos (ieskaitot viltus) domēnos. Tas nav nekas, uz ko vajadzētu paļauties, bet tas var darboties kā rezerves kopija.

Ja jums kādreiz tiek lūgts mainīt paroli, nekad neizmantojiet saiti e-pastā vai īsziņā. Dodieties tieši uz vietni un mainiet to tur. Tādā veidā jūs uzzināsit, vai ziņojums ir likumīgs vai nav.

Saistītie: 70+ izplatītāki krāpniecības gadījumi (tiešsaistē un bezsaistē) un kā no tiem izvairīties; Izplatītas pikšķerēšanas krāpniecības un to atpazīšana un novēršana.

Galvenā attēla kredīts: “Šautriņas” licencēta saskaņā ar CC BY 2.0

Brayan Jackson Administrator
Candidate of Science in Informatics. VPN Configuration Wizard. Has been using the VPN for 5 years. Works as a specialist in a company setting up the Internet.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

17 + = 18