Bir aldatmaca nasıl bildirilir

Bir aldatmaca nasıl bildirilir


Bir aldatmaca e-postası aldığınızda veya bir aldatmaca web sitesinde sona erdiğinde ne yapmalısınız? Kimlik avı girişimleri olarak da bilinen sahte e-postalar, insanları sosyal güvenlik numaraları, banka hesabı bilgileri ve şifreler gibi kişisel bilgileri paylaşmaları için kandırmak için kullanılır. Bu makale, dolandırıcılık e-postalarını nasıl belirleyeceğinizi, bir tanesini tespit ederseniz ne yapacağınızı, dolandırıcılıkları nerede bildireceğinizi ve dolandırıldığınızı düşünüyorsanız kendinizi korumak için atabileceğiniz adımları anlatacaktır..

Dolandırıcılık e-postaları neye benziyor?

Suçlular genellikle eBay, Amazon, Citibank ve PayPal gibi büyük, saygın şirketlerden resmi e-postaları taklit etmeye çalışır. Bazı dolandırıcılık e-postaları duygularınızda oynamak veya gerçek olamayacak kadar iyi teklifler yapmak. Gelen kutunuzda dikkat etmeniz gereken aldatmaca e-postalarının bazı ortak özellikleri şunlardır:

 • E-posta size gönderilmiyor veya ad alanı boş bırakılıyor,
 • Yazım veya dilbilgisi hataları var,
 • Gönderen e-posta adresi mantıklı değil veya şirket adıyla eşleşmiyor,
 • Marka bilinci oluşturma, görseller veya renkler resmi web sitesiyle eşleşmiyor,
 • İş yapmadığınız bir şirketten talep alıyorsunuz,
 • E-posta çok daha büyük bir ödeme karşılığında küçük bir ödeme ister,
 • E-posta, yurtdışında sıkışmış ve gönderilen paraya ihtiyaç duyan bir arkadaştan geldiğini iddia ediyor,
 • Posta beklemediğiniz bir teslimat bildirimi alırsınız,
 • Girmediğinizde bir piyango veya yarışma kazananı size bildirilir.

Bir dolandırıcılık e-postası bulursanız ne yapmalısınız?

Bir aldatmaca e-postası aldığınızı düşünüyorsanız, açmayın. E-postayı açtıysanız, hiçbir bağlantıya veya eke tıklamayın.

Saygın bir şirketten gelmiş gibi görünen sahte bir e-posta tespit ettiniz mi? Bir e-posta aldıysanız ve bunun bir aldatmaca olduğunu düşünüyorsanız, hemen temsil edilen şirketle iletişime geçmelisiniz.

Örneğin, eBay'den bir e-posta alırsanız, eBay'in aldatmaca raporlama e-posta adresine yönlendirmeniz gerekir. Konu satırı da dahil olmak üzere orijinal e-postaya hiçbir şey eklemeyin veya değiştirmeyin.

E-postayı yönlendirdikten sonra silin. En sık hedeflenen şirketlerden bazıları için iletişim e-postası. Şüpheniz varsa, doğrudan şirketin web sitesine gidin ve dolandırıcılık, kimlik avı, kimlik sahtekarlığı veya sahtekarlık raporlama sayfalarını arayın.

Dolandırıcılık e-postasını Federal Ticaret Komisyonu raporlama adresine ([email protected]) ve İnternet Suç Şikayet Merkezine (IC3) iletebilirsiniz. Daha önce İnternet Sahtekarlığı Şikayet Merkezi olarak bilinen IC3, halkın her türden internet suçunu FBI'a bildirmesi için bir yol sunuyor. IRS'den olduğu iddia edilen e-postalar aldıysanız, bunları [email protected] adresine yönlendirebilir veya 1-800-366-4484 numaralı telefonu arayabilirsiniz..

Gelişmiş adımları kullanarak bir dolandırıcılık e-postasını bildirme

Kod, e-posta ve internet sorunlarıyla ilgili deneyiminiz varsa, e-postaların hangi sunuculardan gönderildiğini belirlemek için biraz oturum açmak isteyebilirsiniz. Sunucu şirketleri dolandırıcılara ev sahipliği yapmak istemez ve muhtemelen raporları araştırabilir. Sistem yöneticilerinin dolandırıcılarla hiçbir ilgisi olmadığını unutmayın, bu yüzden kibar olun ve endişelerinizi açıkça açıklayın. Mümkünse kanıt ekleyin.

Kaynağı görüntüle

 • E-posta mesajının veya web formunun html kaynağına bakın.
 • Html kodunda, etiketi arayın ve form sonuçlarının nereye gönderildiğini görün. Form muhtemelen şöyle görünecektir:
 • Ayrıca, etiketin altında şuna benzer gizli bir alan aramak isteyeceksiniz: Bu, formun sonuçlarını alacak olan e-posta adresidir. Formun ve e-postanın yer aldığı sunuculardan sorumlu olanları izlemek istersiniz.

Yukarıdaki örnek, posta komut dosyası için tipik bir Perl tabanlı formdur. Dolandırıcılar php, asp veya başka kod kombinasyonlarını da kullanabilirler. Bunlardan herhangi birini bilmiyorsanız, e-postanın şirkete yönlendirildiğinden emin olun, böylece rahatsız edici siteyi kapatmak için çalışabilirler.

Sunucuları izleme

E-postaların nereden geldiği (veya verinin nereye gönderildiği) hakkında açıklanmamış bilgiler varsa, sunucuları tanımlamak için etki alanı adını veya IP adresini kullanabilirsiniz. Bu arama araçlarını kullanmak genellikle sistem yöneticilerini uyarmak için kullanabileceğiniz iletişim bilgilerini oluşturur.

ICANN WHOIS Arama

UltraTools WHOIS IP Arama Aracı

Dolandırıldığını düşünüyorsanız ne yapmalı

Dolandırıldığınızı düşünüyorsanız, mali durumunuzu, kredi puanınızı ve kimliğinizi korumak için hızlı hareket etmeniz önemlidir. Olayı, bankanız ve kredi bürolarınız gibi bir çok şirkete bildirebilirsiniz. Hemen atmanız gereken adımların bir listesi:

 • Finansal kurumlarınızla iletişim kurun ve hesaplarınızın güvenliği ihlal edilebileceğini bildirin. Sahte işlemleri durdurabilir, iptal edebilir veya tersine çevirebilirler. Mevcut hesaplarınızı kapatmaya ve yenilerini açmaya hazır olun.
 • Parolalarınızı değiştirin. Sahte bir şirket sayfasına giriş bilgilerini girdiyseniz, bu hesapla orijinal web sitesinden başlayın veya telefondaki müşteri desteğini arayın. Ardından, bankacılık girişlerinizi, e-posta hesabınızı ve sosyal medya şifrelerinizi değiştirin. Bu, özellikle birden fazla hesap için aynı şifreyi kullanıyorsanız veya şifre sıfırlama bilgilerinizin tek bir hesaba gönderilmesini sağlamak için önemlidir.
 • Dolandırıldığınız üç büyük kredi bürosunu uyarın (Equifax, Experian, TransUnion). Dosyanıza, adınıza yeni bir kredi verilmesini önleyecek bir sahtekarlık uyarısı ekler. Kredi şirketinden girişimin gerçek olup olmadığını kontrol etmek için sizi araması istenmelidir.
 • Bir uyarı göndermenin yanı sıra, kredi raporlarınızı bir süre için dondurmayı da seçebilirsiniz. Bu, herhangi bir krediyi yetkilendirmek için bir PIN girilmesini gerektirir. Dolandırıcılar tarafından başka bir kimliğiniz olsa bile bu PIN koduna sahip olmayacakları için adınıza kredi girme girişimleri engellenmelidir..
 • Bilgisayarınızdaki virüsten koruma korumanızın etkin ve güncel olup olmadığını kontrol edin. Yoksa, saygın bir virüsten koruma programı yükleyin. Bilgisayarınızdan tam bir tarama yapması için yazılımınızı isteme.

Mali durumunuzu, çevrimiçi hesaplarınızı, kredi puanınızı ve bilgisayarınızı güvence altına aldıktan sonra, polis de dahil olmak üzere yetkilileri bilgilendirmek önemlidir..

Bir aldatmaca bildirmek neden önemlidir?

Dolandırıcılıkların bildirilmesi yetkililere dolandırıcılıkların nasıl yapıldığının daha iyi anlaşılmasına yardımcı olur, böylece durdurulabilir.

Kamuoyu bilinçlendirme kampanyaları, başkalarını aldatmaca konusunda uyarmaya yardımcı olduğundan, devlet kurumlarını bilgilendirmek, diğer vatandaşları benzer bir kaderden korumak için çalışabilir. Daha da önemlisi, para kaybettiyseniz veya kimliğiniz tehlikeye düştüyse muhtemelen bir suç mağduru olursunuz ve bunu polise bildirme hakkınız vardır..

Birçok ajans internet dolandırıcılarını durdurmak için işbirliği yapar - ne kadar çok bilgiye sahip olurlarsa o kadar iyidir. Dolandırıcılığı aşağıdaki ajanslara bildirebilirsiniz:

 • İnternet Suç Şikayet Merkezi (IC3) şikayetinizi ilgili kolluk kuvvetine yönlendirecektir. (Bu hizmetin kredi bürolarına veya sağlayıcılara bildirimde bulunmadığını unutmayın)
 • Federal Ticaret Komisyonu (FTC) ayrıca ilgili makamlarla ağ kurar ve atılacak sonraki adımlar konusunda tavsiyelerde bulunur. 1-877 numaralı telefondan FTC Tüketici Yanıt Merkezini arayarak telefonla da rapor oluşturabilirsiniz.-FTC-YARDIM (1-877-382-4357).
 • Ecommerce.gov, yabancı şirketler ve işlemler ile ilgili dolandırıcılık ve dolandırıcılık konularında uzmandır..
 • Adalet Bakanlığı (DOJ) herhangi bir ek ajansın aldatmaca ve onun üzerindeki etkisi konusunda bilgilendirilmesi gerektiğini belirlemenize yardımcı olabilir.
 • Kimlik Avı Korumalı Çalışma Grubu APWG, siber suçlara küresel yanıtın birleştirilmesine yardımcı oluyor.
 • Amerika Birleşik Devletleri Bilgisayar Acil Durum Hazırlık Ekibi (US CERT) amiral gemisi siber savunma ve olay müdahale merkezidir.

Kimliğinizi korumanıza yardımcı olmak için dolandırıldıktan sonra atılacak tavsiye ve eylem adımları için bu devlet hizmetlerine başvurabilirsiniz..

 • Identitytheft.gov kişisel bir kurtarma planı oluşturmanıza yardımcı olacaktır.
 • Kredi puanınız da dahil olmak üzere kimliğinizi daha fazla korumak için hükümetin Kimlik Hırsızlığı Kurtarma Kılavuzlarını kullanın.
 • Ayrıca, arkadaşlarınıza ve ailenize aldatmaca hakkında bildirin. Kendilerinden kaçınmaları için onlara yardımcı olabilir ve hesaplarınızdan garip e-postalar göndermeleri konusunda onları uyarabilirsiniz. Eğer iş yapıyorsanız, diğerlerinin tehditten haberdar olabilmesi için endüstri birliğinizle iletişime geçin.

Dolandırıldığınızda hangi kanıtları toplamanız gerekir

Dolandırıcılara karşı güçlü bir dava oluşturmak çoğu zaman rapor alır. Saklamak için önerilen yararlı kanıtlar listesi aşağıda verilmiştir..

Dolandırıcılığın kapsamına ve ölçeğine bağlı olarak, yetkililere sağlamak için çeşitli kanıtlarınız olabilir. Dolandırıcılığa bağlı olan her şeyi toplayın ve güvenli bir yerde saklayın. İstendiğinde bu kanıtları sağlamanız istenebilir. Bir öğeden emin değilseniz, bu listede olmasa bile onu saklamanız gerekir.

 • Postaların dijital kopyaları (konu satırlarını veya başlıkları düzenlemeyin ve yazdırılması gerekiyorsa tüm bilgileri ekleyin),
 • Kredi kartı makbuzları ve banka ekstreleri,
 • İşlemlerin, şüpheli etkinliklerin veya diğer ilgili bilgilerin ekran görüntüleri,
 • İptal edilen kontroller,
 • Sertifikalı veya diğer posta makbuzları,
 • Havale makbuzları,
 • Banka makbuzları (Western Union gibi),
 • Sanal para / kripto para defteri defterleri,
 • Dijital hediye kartları dahil ön ödemeli kart girişleri,
 • Zarflar (FedEx, UPS veya ABD Posta yoluyla öğe aldıysanız),
 • Broşürler veya broşürler,
 • Telefon faturaları,
 • E-postaların basılı veya tercihen elektronik kopyaları (basılıysa, tam e-posta başlığı bilgilerini içerir),
 • Fiziksel hediyeler,
 • Web sayfalarının basılı veya tercihen elektronik kopyaları,
 • Sabit disk görüntüleri,
 • Kötü amaçlı ağ trafiği içeren PCAP dosyaları,
 • Ağ, ana bilgisayar sistemi ve / veya güvenlik cihazı günlükleri,
 • Kullanılan kötü amaçlı yazılımların kopyaları veya ayrıntıları,
 • Sohbet dökümleri ve / veya telefon günlükleri.

Dolandırılmak çok üzücü olabilir, ancak ne yapacağınızı bilmek durumun kontrolünü yeniden kazanmanıza yardımcı olabilir. Kendinizi korumak için hızlı davranın ve yetkililere başvurun.

Kanada'da aldatmaca e-postaları nasıl bildirilir

Burada Spam Raporlama Merkezi'ne bilgi gönderebilirsiniz; bu bilgi ilgili devlet kurumlarına iletilecektir. Hesaplarınızın güvenliği konusunda endişeleriniz varsa derhal finansal kurumlarınızla iletişime geçin. Kredi notunuzu korumak ve sahtekarlık uyarısı uygulamak için Equifax (1-800-465-7166 numaralı telefonu arayın) veya TransUnion ile iletişim kurun. Kanada Yolsuzlukla Mücadele Merkezi aracılığıyla dolandırıldığınızda tavsiye ve bilgilere erişebilirsiniz.

İngiltere'de dolandırıcılık e-postaları nasıl bildirilir

ActionFraud, Ulusal Sahtekarlık & Siber Suç Raporlama Merkezi, bir e-posta dolandırıcılığı, kimlik avı veya sahtekarlık girişimi ve kimliğinizi nasıl koruyacağınızla ilgili ayrıntılı bilgileri bildirmeniz gerekiyorsa, doldurmak için bir forma sahiptir. Dolandırıldınız ve para kaybettiyseniz, kaybı bir suç olarak bildirebilirsiniz. Kredi notunuzu korumak amacıyla bir sahtekarlık uyarısına başvurmak için bir kredi referans ajansına (CRA) başvurun. CRA'lar Experian, Equifax ve TransUnion (önceden Callcredit).

Avustralya'da dolandırıcılık e-postaları bulursanız ne yapmalısınız?

Avustralya'da bir aldatmaca bildirmek istiyorsanız, ACCC Scamwatch web sitesi formunu kullanın. Dolandırıcılık türüne bağlı olarak, buradaki listeyi kullanarak belirli yetkililere rapor verebilirsiniz. Bankalar ve finans kurumları ile doğrudan iletişime geçmelisiniz. Dosyanıza bir kredi uyarısı vermek için büyük kredi ajanslarıyla iletişime geçin. Avustralya kredi raporlama organları Equifax (çağrı 13 8332), illion (önceden Dun & Bradstreet) (1300 734 806'yı arayın) ve Experian.

Kimlik hırsızlığı kurbanıysanız, devlet destekli destek ve tavsiyeye erişmek için iD Care'e başvurun ve Milletler Topluluğu Kimlik Suçu Mağduru'na başvurun.

Kimlik Hırsızlığı Koruması: Kimlik Hırsızlığı Hırsızlığı Koruma Hırsızlığı Koruması Kimlik Hırsızlığı Hırsızlığı kurtarma: Kimliğiniz çalındığında Kimlik Doğrulama Hırsızlığı Koruması

Brayan Jackson Administrator
Candidate of Science in Informatics. VPN Configuration Wizard. Has been using the VPN for 5 years. Works as a specialist in a company setting up the Internet.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

14 − 7 =