SolarWinds NetFlow Trafik Analizörü İncelemesi

Soyut ağ


SolarWinds NetFlow Trafik Analizörü (NTA) yalnızca orijinal Cisco NetFlow'u değil, diğer üreticilerin varyantlarının çoğunu ve NetFlow'un birincil alternatifi sFlow'u da ele aldığı için Network Traffic Analyzer olarak da adlandırılabilir. (Bu yüzden sFlow toplayıcıları ve analizörleri hakkındaki incelememizde NTA'yı ele aldık.)

SolarWinds NTA bağımsız bir araç değil, SolarWinds’e eklenebilecek bir modül Ağ Performansı İzleyicisi (NPM). Bu iki modülün birleşimi, eksiksiz bir ağ izleme yazılım paketi oluşturur. NTA ve NPM, Ağ Yapılandırma Yöneticisi gibi SolarWinds’in Orion platform araçlarının geri kalanıyla entegre olur.

NTA arayüz düzeyinde akış verilerini toplar ve Cisco Sınıf Tabanlı Hizmet Kalitesi (CBQoS) verileri, bunları NPM'nin SNMP, WMI ve diğer kaynaklardan topladığı performans verileriyle birleştirir. Verileri, etkileşimli grafikler ve özelleştirilebilir raporlar üretmek için işleyerek ağınızın durumuna ve geçmiş davranışına “bir cam bölme” görünürlüğü verir.

NPM ve NTA, çok satıcılı ağları yönetmek için size çok çeşitli gelişmiş olanaklar sunar: bant genişliği izleme, trafik analizi, performans analizi, uyarılar, özelleştirilebilir raporlar, politika optimizasyonu, vb. NTA ve NPM 30 günlük tam işlevli bir şekilde kullanılabilir deneme sürümü ve fiyatlandırma, izleyeceğiniz ağ öğelerinin sayısına bağlıdır.

RESMİ SOLARWINDS SİTESİ HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ:

www.solarwinds.com/netflow-traffic-analyzer/

SolarWinds NetFlow Trafik Analizörü SolarWinds.com'da ÜCRETSİZ 30 Günlük Deneme Sürümünü İndirin

Temel özellikler ve yetenekler

Bir bant genişliği monitörü ve trafik analizörü öncelikle ağ sorunlarını tespit etmenize ve gidermenize ve trafik düzenlerini ve eğilimlerini belirlemenize yardımcı olur; böylece politikaları ayarlayabilir ve ağ değişikliklerini planlayabilirsiniz.

NTA’nın güçlü yanları nelerdir??

Bant genişliği kullanımını izleme

NTA, en fazla bant genişliğini tüketen kullanıcıları, uygulamaları, protokolleri ve IP adres gruplarını tanımlar ve dahili ve harici uç noktalar arasındaki konuşmaları izler.

Bant genişliği izleme ve kök neden tanımlama, ortak uygulamaların ve uygulama kategorilerinin tanımlanmasına yardımcı olmak için Cisco NBAR2 (yeni nesil Ağ Tabanlı Uygulama Tanıma) kullanılarak geliştirilir; Kablosuz bant genişliği tüketen uygulamaları ve kullanıcıları izlemek için Cisco WLC (Kablosuz LAN Denetleyicisi) trafik izleme; ve bant genişliği domuzlarını ve konumlarını tanımlamak için SolarWinds Kullanıcı Cihazı İzleyici.

Trafik modellerini analiz etme

NTA trafik verilerini toplar, ilişkilendirir ve web konsolunda sunar. NTA bir dakikalık ayrıntı düzeyi sağlayabilir ve geçmiş verileri aylar, günler ve dakikalar içinde analiz edebilir. Bireysel cihazlara ve arayüzlere sondajı destekler.

Performans analizi

PerfStack performans analizi panosu, performans metriklerini ortak bir zaman çizelgesine sürükleyip bırakmanıza olanak tanır, böylece yığınlar arasındaki ağ davranışını görsel olarak ilişkilendirebilir ve kök nedenleri daha hızlı bulabilirsiniz.

CBQoS politika optimizasyonu

VoIP ve bulut uygulamaları gibi hizmetlere bağımlı olduğunuzda, trafiği akıllıca önceliklendirmek ve yönetmek kritik hale gelir. NTA, QoS politikalarınızın çalışıp çalışmadığını ve öncelikli trafiğin planlandığı gibi akıp akmadığını belirlemek için politika öncesi ve politika sonrası trafik düzeylerinin etkinliğini karşılaştırmanıza olanak tanır.

Bant genişliği kapasite planlaması

Bant genişliği kullanım kalıplarınızın ne olduğunu görebildiğinizde ve kilit tüketicileri belirlediğinizde, kapasite planlamanız daha anlayışlı olabilir. Geçmişi incelemek, en yoğun kullanım modellerini belirlemenizi sağlar. Daha sonra politikaları ayarlayabilir, kesintileri öngörebilir ve gerekmediğinde ek bant genişliği satın almaktan kaçınabilirsiniz.

Sistem gereksinimleri

Yukarıda belirtildiği gibi, NetFlow Trafik Analizörü SolarWinds Network Performance Monitor için bir eklenti modülüdür. NTA, NPM’nin veritabanı ve düğüm yönetimi olanaklarını kullanır.

NPM ve NTA ve SolarWinds ağ yönetim paketindeki diğer önemli araçlar ortak bir arka uç olan Orion üzerine inşa edilmiştir. Orion, birleşik kullanıcı arabirimi, merkezi yönetim ve erişim kontrolü ile gezinme, ayarlar, uyarılar ve raporlar için paylaşılan işlevsellik sağlar.

Bir Orion ağ yönetim paketinin öğeleri NTA ile yüklenir.Orion mimarisi

NTA ve NPM Windows üzerinde çalışır. Kurumsal düzeyde paketlerdir, bu nedenle 30 günlük ücretsiz deneme sürümü bile sisteminizde önemli miktarda kaynak gerektirir.

En küçük mağazalar dışındaki tüm üretim kullanımı için SolarWinds üç sunucu öneriyor:

  • Bir Windows Sunucusu Orion uygulama sunucusu (ayrıca ana poller) web konsolunu barındırır ve veri toplama yapar.
  • SQL Server Orion Veritabanı Sunucusu toplanan performans, günlük ve yapılandırma verilerini depolar.
  • SQL Server Akış Depolama Veritabanı akış verilerini depolar.

SolarWinds iyi performans ve en iyi sonuçlar için sistem gereksinimlerini ve en iyi uygulamaları belirtir. İşletim sistemi sürümü, CPU hızı ve çekirdek sayısı, RAM miktarı, NIC hızı ve disk dizisi yapılandırması için öneriler, izlenen ağ öğelerinin sayısına bağlı olarak değişir (1.000'den azdan 6.000'in üzerine). Ancak, NTA'nın kendisi, bir NTA kurulumunun her zaman büyük bir kurulum olarak ele alınmasını yeterince talep ediyor.

Daha büyük ağlar için, ek yoklama motorları olarak daha fazla sunucu ekleyerek daha da büyütebilirsiniz.

Kurulum

NetFlow Trafik Analizörünün kurulumu basittir - önkoşulları yerine getirdikten sonra. Yukarıda belirtildiği gibi, bir üretim ortamı için öneri, yeterli donanıma ve önceden yüklenmiş belirli sistem yazılımlarına sahip üç yarı ayrılmış sunucu için önerilir.

NTA bir NPM modülü olduğundan, önce NPM'yi yüklemeniz gerekir. Yükleyici çıkarıldıktan sonra, yükleyici önkoşulları kontrol eder, eksik sistem yazılımını yükler ve ardından yapılandırma sihirbazını başlatır. Sihirbaz, gerekli bilgileri sağlamanızda size rehberlik eder ve ardından ağınızdaki cihazların otomatik keşfini gerçekleştirir.

İzlemek istediğiniz cihazlar, metriklere ilişkin sorguları yanıtlayacak ve akış verilerini düzenli olarak dışa aktaracak şekilde yapılandırılmışsa, keşif yararlı olacaktır. Bu nedenle, ilgi çekici ağ cihazlarında ve ana bilgisayarlarda SNMP ve WMI'yı etkinleştirmelisiniz. Ayrıca, ilgilenilen cihazlar tarafından desteklenen akış protokollerini etkinleştirmek istersiniz, böylece NTA'ya akış verileri gönderir.

NPM (ve NTA) üzerinde, keşif tamamlandıktan sonra, şu anda bilinen cihazlardan hangisinin Orion veritabanına aktarmak istediğinizi seçmeniz ve izlemeye başlamanız gerekir. SolarWinds sınırlı sayıda anahtar cihaz ve sunucuyla başlamanızı ve ardından belirtildiği gibi genişlemenizi önerir. (Bilinen cihazların listesini her zaman Benim Gösterge tabloları > > Ağ Özeti.)

NPM yüklendikten sonra, NTA'yı aynı modeli izleyerek Orion uygulama sunucusuna yüklersiniz. Akış depolama veritabanını kendi sunucusuna taşımak için manuel bir adım vardır.

Yapılandırma

Temel yapılandırma görevi, yukarıda açıklanan kurulum sırasında gerçekleşecek izlenecek cihazların listesi ile NPM ve NTA'yı doldurmaktır.

En iyi performans ve izleme sonuçları için, SolarWinds ağınızda nerede akış verilerini yakalamanız gerektiği ve depolama ve saklama özelliklerini yapılandırma hakkında en iyi uygulamalar için yönergeler sağlar.

Günlük kullanım

NPM ve NTA'nın günlük kullanımı, ağ sorunlarını tespit etmeyi ve gidermeyi ve ağ trafiğindeki kalıpları ve eğilimleri tanımlamayı içerir. Bu, web konsolu görünümleri, uyarıları ve raporları aracılığıyla yapılır. (SolarWinds, arayüzü denemek için canlı bir NTA demosu sağlar.)

Mevcut çeşitli görünümleri gösteren Orion ana kontrol paneli.Orion ana gösterge tablosu

Web konsolunda, ilk görünüm bir sekme listesi içerir. Ev ve sekme NPM tarafından katkıda bulunur; diğer sekmeler kurulu modüllerden gelir. Net akış NTA'dan. Her sekmede, ağınızın izlenen öğeleri hakkındaki ayrıntıları ve istatistikleri göstermek için grafikler, tablolar ve metin kullanan birden çok görünüm (ziyaret edebileceğiniz sayfalar) listelenir.

Çeşitli görünümlerde ağ elemanları renk kodludur. Kırmızı veya kısmen kırmızı bir elemanın dikkat edilmesi gerekir; sarı bir uyarı var. Ayrıca, çeşitli Top 10 listeleri (Ağ İlk 10, En iyi 10 Yüzde Kullanımı ile Arayüzler, Bugün Top 10 Hatalar ve Atmalar, vb.) ağınızdaki sağlık sorunları olan öğeleri hızla vurgulayın. En İyi Konuşmacılar listeler özellikle başlangıçta ortaya çıkan bant genişliği sorunlarını tespit etmek için kullanışlıdır.

NetFlow Trafik Analizörü gösterge tablosu.NTA gösterge tablosu

NTA için varsayılan görünüm, İlk 5 Uygulama, En İyi 5 Bitiş Noktası, En İyi 5 Sohbet, % Yararına Göre İlk 10 Kaynak, vb.

Grafikler etkileşimlidir. Bir öğenin üzerine gelindiğinde öğe hakkında ayrıntılar içeren bir açılır pencere oluşturulur. İlgili veri türlerine ve ilgilenilen zaman aralıklarına odaklanmak için dağınıklığı hızla filtreleyebilirsiniz. Bu tür özelleştirilmiş görünümler yeniden kullanılmak üzere kaydedilebilir.

Uyarılar - hem önceden tanımladığınız hem de eklediğiniz özel uyarılar - bir sorun algılandığında tetiklenir. Aşağı inen bir düğüm önceden tanımlanmış bir uyarıdır; uyarılar ayrıca bir arayüzün kapanması veya aşırı yüklenmesi gibi şeyleri de içerebilir.

Tetiklenen uyarılar Aktif Uyarılar ilk görünümün bölümü. Ayrıca, uyarı yapılandırmalarınıza bağlı olarak size e-posta veya SMS metni veya başka yollarla da gönderilebilirler. Bir uyarı iletisinin, ilgili ağ durumu bilgilerini ve web konsolundaki alakalı görünümlere bağlantılar içermesi gerektiğini belirtebilirsiniz..

Bant genişliği için, uyarıları uyarlama yeteneği özellikle yararlıdır. Bant genişliği domuzları gibi sorunların bildirilmesi için yüzde kullanımı alma ve iletme eşiklerini ayarlayabilirsiniz..

Bir öğeyi veya uyarıyı incelerken, daha ayrıntılı durum ve metrikler almak için görünümde ayrıntıya inebilirsiniz. Bunlar bunun anlık bir sorun mu yoksa kalıcı bir sorun mu olduğunu belirlemeye yardımcı olur ve temel nedenin belirlenmesine yardımcı olur.

Bir uyarıya veya cihaza detaya inmek, ayrıntılara grafik ve tablo şeklinde erişim sağlar.Ayrıntıları inceleme.

Belirli bir arayüz endişe haline geldiğinde detaylarını inceleyebilirsiniz. Flow Navigator filtrelerini, cihazlara, uygulamalara ve ilgilenilen sürelere odaklanan özel bir görünüm oluşturmak için de kullanabilirsiniz..

NTA, en fazla bant genişliğini tüketen kullanıcıları, uygulamaları ve protokolleri tanımlamayı kolaylaştırır. Bağlantı noktalarına, kaynağa, hedefe ve protokollere göre sıralayabilir ve dakika, gün veya ay boyunca trafik modellerini görüntüleyebilirsiniz.

Akış verilerini, ağın nasıl kullanıldığını ve zaman içinde nasıl değiştiğini gösteren çizelge ve tablolara işleyen, önceden tanımlanmış bir dizi rapor ve özel raporlar oluşturma olanağı vardır. Raporları otomatik olarak çalıştırılacak ve yayınlanacak şekilde zamanlayabilirsiniz. “Ortalama ve Yoğun Trafik Hızları - WAN Arabirimleri Son 7 Gün” gibi önceden tanımlanmış raporlar, bant genişliği kapasite planlamasına yardımcı olmak için hangi yararlı bilgilerin elde edilebileceğini gösterir.

Gerçek Zamanlı NetFlow Analizörü (FREE TOOL)

SolarWinds Gerçek Zamanlı Netflow Analizörü

Küçük bir ağınız varsa ve en üst düzeye çıkma masrafını haklı çıkarabileceğinizi düşünmüyorsanız NetFlow Trafik Analizörü, özgürlüğü düşünmelisin Gerçek Zamanlı NetFlow Analizörü. Bu araç, ücretli SolarWinds aracının şık görünümüne ve hissine sahiptir, ancak pek çok özellik yoktur..

Bu harika bir bant genişliği kullanım monitörüdür, ancak bu araçla elde edemediğiniz tüm yardımcı programların farkında olmalısınız, ancak NetFlow Trafik Analizörü ile elde edersiniz. Bunlar, Ağ trafiği adli tıp ve CBQoS performans metrikleri gibi analitik özellikleri içerir. Ücretsiz araç ayrıca ücretli SolarWinds yardımcı programıyla aldığınız trafik uyarılarını ve akış raporlamasını da vermeyecektir. NetFlow Traffic Analyzer'ın ağ durumu özellikleri de ücretsiz sürümde mevcut değildir. Bunlar, entegre hata, performans ve kullanılabilirlik izlemenin yanı sıra ağ cihazı yapılandırma yönetimi olanaklarını içerir.

SolarWinds Gerçek Zamanlı NetFlow Analizörü% 100 ÜCRETSİZ Aracı İndirin

Akış Aracı Paketi (ÜCRETSİZ TAKIM PAKETİ)

SolarWinds NetFlow Araç PaketiSolarWinds'ten bir başka ücretsiz seçenek de Akış Aracı Paketi. Bu pakete aşağıdakiler dahildir:

  • NetFlow Çoğaltıcı
  • NetFlow Üreteci
  • NetFlow Yapılandırıcı

Bu üç yardımcı program ağ trafiği iş atlarıdır ve NetFlow Trafik Analizörü gibi düzenli, ücretli SolarWinds araçlarının harika grafik görüntülerini içermez.

NetFlow Yapılandırıcı kullanarak Cisco yönlendiricilerinize, cihazın hangi trafiği örneklemesi gerektiğini belirten bir arayüz sağlar. NetFlow v5. NetFlow toplayıcınız tarafından yakalanabilmek için bu kayıtların nereye gönderileceğini belirleyebilirsiniz.

NetFlow Çoğaltıcı NetFlow paketlerini ağınızdaki belirli hedeflere dağıtmanızı sağlar. Bu, ağınızdaki belirli bağlantıların kapasite performansının bir resmini verecektir, bu da ağ ekipmanınızın yeteneklerini test etmek için harika bir fırsattır. NetFlow Üreteci ağınız için fazladan trafik oluşturur. Bu, yük dengeleyicileri, güvenlik duvarları ve ağ performansı izleme uyarılarının davranışını test etmek için yararlı bir araçtır.

Bu üç yardımcı program, NetFlow Trafik Analizörü ya da Gerçek Zamanlı NetFlow Analizörü, Akış Aracı Paketi'ni yüklemek, diğer SolarWinds paketlerinin yeteneklerini tamamlar. Akış Aracı Paketi ücretsiz olarak indirilebilir.

SolarWinds Akış Aracı Paketi% 100 ÜCRETSİZ Araç Paketi'ni indirin

Ağ Bant Genişliği Analiz Cihazı Paketi (ÜCRETSİZ DENEME)

SolarWinds Network Bandwidth Analyzer pack ekran görüntüsü

Network Traffic Analyzer ve SolarWinds Network Performance Monitor'ün ortak platformu bu iki modülü harika bir kombinasyon haline getiriyor çünkü tam ağ izleme işlevleri vermek için birlikte çalışabilirler. SolarWinds bu araçların her ikisini de Ağ Bant Genişliği Analizörü Paketi. Birlikte çalışan bu iki araçla trafik akışlarını ve ağ cihazı sağlığını kontrol edebileceksiniz. ağ performans sorunları başkanı.

SolarWinds Ağ Bant Genişliği Analiz Cihazı Paketi 30 günlük ÜCRETSİZ Deneme sürümünü indirin

Rakip ağ izleme yazılımı

SolarWinds NetFlow Trafik Analizörünün ana rakipleri WhatsUp Gold Network Trafik Analizi eklentisi ve Paessler PRTG ağ monitörüdür. İşte bu üç paketin özelliklerini karşılaştıran kısa bir inceleme.

WhatsUp Gold’un ağ izleme yazılımının yapılandırması, SolarWinds anlaşmasına çok daha yakındır. Her iki durumda da, önce ağ cihazlarınızı izleyen bir ağ performansı monitörü satın alırsınız. Bunun da ötesinde, bir trafik analiz modülü satın alırsınız. Her iki durumda da, iki modül ortak bir platformda yazılır ve böylece sorunsuz bir şekilde bütünleşir. PRTG durumunda, kutudan çıktığı anda bant genişliği analizini içeren birleşik bir ağ, sunucu ve uygulama monitörü alırsınız. Paessler sistemi, etkinleştirdiğiniz sensör sayısına göre yüklendiğinden uyarlanabilir. Sunucu ve uygulama izleme ile ilgilenmiyorsanız, sadece bu sensörleri açmazsınız ve böylece bant genişliği analizine sahip birleşik bir ağ performansı monitörü ile sonuçlanırsınız.

Bu rakip araçların her birinin etkileşime girebileceği ağ cihazı mesajlaşma sistemlerini görmek için aşağıdaki tabloya göz atın:

ProtokolSolarWinds (ÜCRETSİZ DENEME) WhatsUp Altın (ÜCRETSİZ DENEME) Paessler (ÜCRETSİZ DENEME)
Net akış Evet Evet Evet
NetFlow-Lite Hayır Evet Hayır
IP FIX Evet Evet Evet
J-Flow Evet Evet Evet
sFlow Evet Evet Evet
NetStream Evet Hayır Hayır
nsel Hayır Evet Hayır

Paessler ayrıca bant genişliği izleme görevlerinde size yardımcı olacak özel bir paket dinleyicisi sensörüne de sahiptir..

Bu ağ izleme yazılım paketlerinin üçü de Ping ve Traceroute gibi trafik testi önlemlerini içerir. Bu üç paket ayrıca aşağıdaki tabloda gösterilen hizmet kalitesini ve trafik şekillendirme yöntemlerini içerir:

Güneş Rüzgarları (ÜCRETSİZ DENEME) WhatsUp Altın (ÜCRETSİZ DENEME) Paessler (ÜCRETSİZ DENEME)
Hizmet Kalitesi (QoS) Evet Evet Evet
Sınıf Tabanlı QoS (CBQoS) Evet Evet Evet
NBAR Hayır Evet Hayır
NBAR2 Evet Hayır Hayır
Kablosuz LAN Denetleyicisi (WLC) Evet Evet Evet
IP SLA Evet Evet Evet

Bu paketlerin tümü VLAN trafiğini ve kuyruk önceliklendirme algoritmalarını izleyebilir. Hepsi, Bulut hizmetini ve uzak siteleri monitörün görüşüne dahil etmek için İnternet üzerinden izleme ve bant genişliği izlemeyi genişletebilir..

Bu ağ izleme yazılım paketlerinin üçünde de, performans sorunlarının kaynağını izole etmenize yardımcı olacak analiz işlevi ve dağıtım yığını görselleştirmeleri bulunur.

NetFlow Trafik Analizörü güçlü olmasına rağmen güçlüdür

SolarWinds NetFlow Trafik Analizörü çok yetenekli bir araçtır.

Dikkate alınması gereken anahtar faktör, NTA'nın müstakil olmadığı, daha ziyade varsaydığı ve kullandığı daha büyük bir sistemin modülü olmasıdır. Halihazırda SolarWinds olmayan bir ağ yönetim altyapınız varsa, NTA'yı ekleyemezsiniz; NPM ve NTA'yı seçmek SolarWinds Orion'un bir taahhüdüdür.

NTA bu daha büyük sisteme iyi entegre olur. Zengin araç paketi, ağınızla birlikte büyümek için ölçeklenebilirliğin yanı sıra gerektiğinde başka araçlar da ekleme olanağı sunar. Geniş ve sofistike bir ağ ortamınız varsa - ya da büyümeyi bekliyorsanız, NPM ve NTA çok mantıklı.

Creative Commons CC0 altında lisanslı Geralt tarafından Networking Earth.

NetFlow Traffic Analyzer'dan Orion mimari diyagramı Başlangıç ​​Kılavuzu.

Brayan Jackson Administrator
Candidate of Science in Informatics. VPN Configuration Wizard. Has been using the VPN for 5 years. Works as a specialist in a company setting up the Internet.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

3 + 4 =

map