Ako rozpoznať podvody eBay a vyhnúť sa im

Ako rozpoznať podvody eBay a vyhnúť sa im


Podvodníci využijú akúkoľvek dostupnú platformu na oklamanie nevinných ľudí zo svojich peňazí alebo tovaru a eBay nie je výnimkou. Webová stránka online aukcie uvedená na trh v roku 1995 a podvodníci ju používajú dodnes. eBay vyžaduje veľa dôvery v mene kupujúceho a predávajúceho, ale je relatívne ľahké túto dôveru zneužiť. Spoločnosť zaviedla určité záruky, ale ako používateľ eBay sa môžete veľa chrániť.

Táto príručka vám povie o najbežnejších podvodoch s eBay, o tom, čo hľadať a ako sa chrániť. Niektoré sú zamerané na kupujúcich, iné na predajcov. Ak ste boli podvedení, ukážeme vám kroky, ktoré môžete podniknúť na nahlásenie.

Získanie scammed ako eBay kupca

Nákup produktov prostredníctvom eBay je zvyčajne jednoduchý, ale niektorí podvodníci pracujú na podvádzaní nevinných ľudí, ktorí sa len snažia získať dobrý obchod. Nezabudnite, že ak ponuka vyzerá príliš dobre na to, aby bola pravdivá, pravdepodobne je. Tu sú tri najbežnejšie podvody eBay pre kupujúcich eBay.

Nedodávanie podvodov

Záruka vrátenia peňazí eBay chráni kupujúcich pred podvodnými predajcami s výnimkou niektorých výnimiek. Nasleduje zoznam položiek, ktoré nie sú pokryté, čo znamená, že predajca môže prijať platbu, neodošle položku a vy ako kupujúci nemáte prostriedky prostredníctvom webovej stránky eBay. Pri nákupe položiek z nasledujúceho zoznamu buďte opatrní:

  • Firmy na predaj
  • Niektoré kategórie podnikového vybavenia
  • Webové stránky na predaj
  • Nehnuteľnosť
  • dopravné
  • služby
  • Položky predávané spoločnosťou Sotheby's
  • Inzeráty

Predávajúci dodáva na etikete zámerne nesprávny názov

Tento podvod je šikovný, pretože k podvodu dochádza offline po dokončení transakcie eBay. Po normálnom dokončení predaja predajca zaúčtuje balík so správnou adresou, ale nesprávnym menom. Toto vás vedie ako kupujúceho k názoru, že ste omylom dostali balík niekoho iného, ​​a vrátite ho alebo ho vrátite späť na poštu. Transakcia eBay je uvedená ako zamietnutá alebo vrátená, predajca dostane produkt späť a tiež si ponecháva platbu. Po dokončení transakcie neexistuje spôsob, ako spochybniť transakciu.

Podvod prázdny box

Toto je podvod, ktorý treba sledovať, ak hľadáte veľmi populárny predmet, ktorý vytvára veľkú pozornosť médií, má obmedzené vydanie alebo sa len ťažko dá dostať inde. Môžete vidieť vytúženú položku na predaj a rýchlo ju kúpiť, niekedy ju za zabezpečenie zaistíte platením nad trhovú cenu. Je smutné, že v zhone ste si možno nevšimli, že zoznam uvádzal iba pole, do ktorého položka prišla, nie samotná položka. Nakoniec vlastníte drahé balenie bez požadovaného produktu.

Falšovaný tovar

Nevýhodou nákupu online je, že pred zakúpením tovaru neexistuje spôsob, ako overiť pravosť tovaru. Podvodníci to vedia a niekedy ponúknu vysoko kvalitné značkové predmety na predaj za veľmi atraktívnu cenu. Bohužiaľ, položky sú cenovo dostupné, pretože sú falošné alebo repliky replík.

Platba mimo eBay

Bezpečnostné systémy eBay môžu chrániť kupujúcich a predávajúcich iba vtedy, keď sa transakcie uskutočňujú priamo na webových stránkach. Nelegitímni predajcovia môžu ponúkať položku na predaj, ale potom požadujú, aby sa platba odoslala mimo platformy. Napríklad môžu požiadať o hotovosť, bankový prevod, šek, peňažný poukaz alebo dokonca darčekové karty. Akonáhle scammer získa peniaze nevysledovateľnými prostriedkami, prestane s vami komunikovať a položku neodošle. Spoločnosť eBay nepomôže pri transakcii, ktorá sa vyskytla mimo jej kompetencie.

Ako scammed ako eBay predajcu

Môže to byť prekvapením, ale veľa podvodov eBay nie je zameraných na nevinných kupcov, ktorí hľadajú veľa. Podvodníci často vystupujú ako kupujúci a používajú opatrenia na ochranu spotrebiteľa, aby im pomohli podvádzať čestných predajcov. Tu sú niektoré z najbežnejších spôsobov, ako sú predajcovia eBay scammed.

Súkromná ponuka ponúkaná mimo eBay

Kupujúci môže vidieť vašu položku a ponúkať platbu za ňu súkromne namiesto použitia oficiálnych platobných kanálov eBay. Môžu spôsobiť, že keď sa predaj uskutoční mimo podniku, predajca (vy) sa môže vyhnúť plateniu transakčných poplatkov. Zatvoríte zoznam a odošlete položku, ale buď nezaplatí, alebo spochybní transakciu s eBay, tvrdí, že položka bola rozbitá alebo že bol falošný..

Ponuka preplatku

Ak máte tovar na predaj, potenciálny kupujúci vás môže kontaktovať a ponúknuť mu zaplatenie požadovanej ceny. Spočiatku by sa mohlo zdať hlúpe odovzdať veľkorysú ponuku, ale často je to pasca. Kupujúci zaplatí podvodným šekom. Položku odošlete okamžite, ale o niekoľko dní neskôr zistíte, že šek odskočí a nezostane vám nič.

Zmenená adresa

Tento podvod je novým zvratom v ponuke preplatku. Kupujúci ponúkne na kúpu vašej položky a pošle väčšiu platbu, ako je potrebné. Hovorí sa, že pokrýva ďalšie náklady na dopravu, pretože ich náhle potrebujú zaslať do cudzej krajiny (často do Nigérie, aj keď nie vždy). Podvodníci tiež požiadajú o vašu e-mailovú adresu PayPal. Čoskoro potom vás budú kontaktovať podvodníci, ktorí predstierajú, že pochádzajú zo služby PayPal, so žiadosťou o poštové sledovacie čísla. V e-maile bude uvedené, že platba sa vám vráti po preukázaní odoslania tovaru. Ak ste dôveryhodná osoba, môžete ju odoslať v dobrej viere za predpokladu, že e-mail je autentický. Keďže ide o podvod, už nikdy neuvidíte svoje peniaze ani svoje veci.

Nárok na prázdny box

V takom prípade môže byť nákup dokončený bez chyby. Kupujúci zaplatí rýchlo a tovar odošlete bez obáv. Kupujúci dostane predmet, ale tvrdí, že ste poslali prázdnu škatuľu - inými slovami, obviňuje vás z podvodu. eBay bude požadovať vrátenie platby a kupujúci vám pošle prázdnu škatuľu späť, pričom tovar a peniaze ponechá pri vrátení platby..

Kupujúci tvrdí, že položka nebola prijatá

Existuje ochrana PayPal Seller Protection, ktorá pomáha predajcom s dôverou obchodovať na eBay. Aby to fungovalo, predajcovia musia poskytnúť dôkaz o doručení tovaru. Ak bola dodávaná položka predaná za menej ako 750 dolárov, oznámenie o doručení je primeraným dôkazom. Ak sa položka predáva za viac ako 750 dolárov, musí mať doklad o doručení podpisu. Skúsení podvodníci to vedia a môžu využiť výhody predajcov, ktorí si neuvedomujú túto dodatočnú požiadavku dôkazného bremena. Môžu si nárokovať, že položka nebola prijatá, môžu požadovať vrátenie platby a rozdávať sa s drahou položkou.

Zlomený replika podvod

Kupujúci šťastne nakúpi vašu položku. Po potvrdení platby ju okamžite odošlete. V tomto podvode vás kupujúci obviňuje z odoslania poškodenej položky. Môžu dokonca poskytnúť fotografie rozbitej položky. Bohužiaľ pre vás je táto položka replikou tej, ktorú ste poslali. Kupujúci môže nahlásiť eBay ako poškodenú položku a získať vrátenie platby, takže vás bez položky alebo platby nechá.

Neoprávnené kompenzovanie

Scammer sa nemusí snažiť ukradnúť peniaze veľmi ťažko, pretože väčšina webových stránok zameraných na transakcie je chránená pred kupujúcim. Ak úspešne dokončíte transakciu a kupujúci zaplatí kreditnou kartou alebo PayPal, môžu sa jednoducho obrátiť na poskytovateľa a transakciu zrušiť. Peniaze vám budú vrátené a bude vám účtovaný ďalší poplatok za kompenzáciu (to je 20 dolárov pre PayPal, jednotlivé spoločnosti vydávajúce kreditné karty sa líšia). Scammer musí iba povedať, že má podozrenie, že sa niečo stalo, a väčšina inštitúcií okamžite zaplatí kompenzáciu bez ohľadu na to, či už má danú položku alebo v akom stave je..

Vydieranie spätnou väzbou

Pretože eBay funguje ako sprostredkovateľ medzi súkromnými kupujúcimi a predávajúcimi, myšlienka budovania reputácie online na webe je veľmi dôležitá. Každá transakcia vytvára príležitosť pre kupujúcich aj predávajúcich nechať verejnú spätnú väzbu o tejto skúsenosti. Zvyčajne nie je dobré obchodovať s účtami, ktoré majú zlú spätnú väzbu. S týmto vedomím si niektorí podvodníci od vás kúpia a potom požadujú peniaze zaslané súkromnými prostriedkami, aby na vašom účte nezostala negatívna spätná väzba. Toto je druh vydierania. Keďže úplnú spätnú väzbu nemožno spochybniť, stavia niektorých ľudí do situácie, keď majú pocit, že musia vyhovieť alebo riskovať integritu svojho účtu..

Vyvarujte sa podvodom

Vyzerá to ako dlhý zoznam, ale pri nákupe alebo predaji na platforme eBay je dôležité byť veľmi usilovný. Niektoré z týchto rád môžu byť pre vás druhoradé alebo nemusia platiť pre všetky predaje. Buďte si vedomí a konajte opatrne, pretože finančné transakcie online môžu byť riskantné bez ohľadu na to, ako opatrní ste.

Šeky nikdy neakceptujte ako platbu. Je to veľmi riskantné, pretože sú často cieľom podvodu. Ak akceptujete šeky, počkajte, kým sa nevyjasnia. Po uložení šeku sa zostatok zobrazí na vašom účte, overenie však môže trvať týždeň alebo dva. Ak balík odošlete skôr, ako sa šek zruší, môže vám zanechať prázdny bankový účet a žiadnu položku. Vždy používajte schválené spôsoby platby eBay.

Transakcie vždy uskutočňujte prostredníctvom oficiálnych kanálov eBay. Komunikujte pomocou poskytovanej služby. eBay nemôže sledovať transakcie uzavreté mimo platformy a nemôže overovať komunikáciu alebo dohody uzavreté na súkromných kanáloch. Poskytnite si každú šancu na ochranu tým, že preukážete eBay, že ste konali v dobrej viere.

Dokumentujte všetko. Snažte sa zaznamenať balenie a účtovanie každej položky vrátane všetkých použitých sledovacích čísel. Pomôže to chrániť vás pred neopodstatnenými nárokmi na podvody. Spoločnosť eBay sa zvyčajne stretne s kupujúcim, takže spochybnite všetky tvrdenia, ktoré považujete za nepravdivé, a zálohujte ich svojimi fotografickými dôkazmi.

Okrem fotografovania všetkého sa pokúste zaznamenať všetky identifikačné údaje o položke. Najmä ak je položka drahá, populárna alebo žiaduca (napríklad nové mobilné telefóny alebo herné konzoly). Zaznamenajte si akékoľvek sériové čísla alebo jedinečné kódy.

Vždy si zabezpečte číslo sledovania za všetky dodávky, ktoré odošlete. Ak položka má hodnotu vyššiu ako 750 dolárov, dohodnite si podpis pri dodaní. Pomáha vám to pokryť ochranu pred predajcom PayPal (ale nie nevyhnutne ďalšie spôsoby platby dostupné prostredníctvom eBay). Použite najvyššie bezpečnostné zabezpečenie, ktoré považujete za vhodné pre hodnotu odosielanej položky. Nezabudnite, že čím viac dôkazov môžete zabezpečiť, tým bezpečnejšia bude vaša transakcia v prípade podvodného sporu.

Mali by ste byť schopní namietať voči kompenzácii v prípade, že si myslíte, že je podvodná, ale pripravená poskytnúť dôkaz. Ochrana predajcu PayPal má tiež mechanizmy na ochranu pred falošnými kompenzáciami. Ak si myslíte, že je nesprávny, neváhajte ho napadnúť. Ak máte nešťastného zákazníka, môže byť chytré vydať vrátenie platby. Bude vás stáť iba suma položky, a nie dodatočné náklady na poplatky za kompenzáciu, ak zákazník záležitosť prevezme so svojou finančnou inštitúciou..

Skontrolujte, či sa obrázok použitý na zobrazenie položky používa aj v iných zoznamoch, alebo či ide o obrázok zásob z webu. Ak je a predajca nie je ochotný poslať ďalšie fotografie alebo informácie o položke, môže to byť podvod a malo by sa jej vyhnúť..

Porovnať cenu s inými podobnými položkami. Ak je veľmi zľavnená bez dobrého dôvodu (napríklad poškodenie uvedené v zozname), môže ísť o podvod alebo dokonca o ukradnutý majetok. Vyhnite sa.

Preskúmajte stránku so spätnou väzbou. Ak je dobrá spätná väzba od predajcov, pokiaľ ide o lacné výrobky, môže byť strategické, aby sa profil stal skutočným. Môže to byť tiež neskúsený predajca, preto neváhajte a otvorte rozhovor o položke v systéme zasielania správ eBay..

Ak sa na danú položku nevzťahuje záruka vrátenia peňazí, môžete urobiť málo, a preto najskôr preskúmajte podrobne profil predávajúceho a konajte opatrne, ak je položka veľmi drahá a mimo rámca ochrany pravidiel..

Ak dostanete balík, ktorý nie je určený pre vás, dôkladne premyslite. Očakávate balík okolo tejto doby? Skontrolujte, či neobsahujú akékoľvek prepravné čísla ani kódy transakcií, ktoré môžete použiť na overenie, či ide o váš balík. Ak sa zhoduje každý detail okrem názvu, môžete ho otvoriť, aby ste si overili, či sa tam nachádza váš tovar.

Nikdy neponáhľajte kúpiť položku na eBay. Pozorne si prečítajte tento zoznam. Ak je položka uvedená ako rámček iba v názve výpisu alebo zreteľne v popise, bude málo, čo môžete urobiť, aby ste mohli spochybniť transakciu, pretože predložené informácie boli pravdivé a správne.

Čo robiť, ak ste boli na eBay scammed

Spoločnosť eBay si je veľmi dobre vedomá toho, že na webovej stránke sa vyskytujú podvody. Ľahko spolupracujú s orgánmi činnými v trestnom konaní a povzbudzujú podvodníkov, aby s miestnymi orgánmi vydali policajnú správu. Ak chcete pochopiť postup hlásenia podvodov polícii a zapojenie eBay, navštívte Centrum zabezpečenia eBay..

Problém s predajcom môžete nahlásiť na eBay priamo tu.

Ak nájdete na eBay položku, o ktorej si myslíte, že je podvodná, nahláste tento záznam priamo.

Ak si myslíte, že tu konali nezákonne alebo podvodne, nahláste to kupujúcemu.

Tiež by sa vám mohla páčiť ochrana proti krádeži identity, federálny zločin: ochrana proti krádeži identity a ochrana pred krádežou ochrana proti krádeži, čo sú super súbory cookie a ako ich odstrániť. Ochrana proti krádeži totožnostiFacebook kvízy: zdieľanie vašich osobných údajov

Brayan Jackson Administrator
Candidate of Science in Informatics. VPN Configuration Wizard. Has been using the VPN for 5 years. Works as a specialist in a company setting up the Internet.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 26 = 30