2/3 používateľov Facebooku nepridelili nikoho na správu svojho účtu, keď zomrú. Mal by si?

Čo by sa stalo s vaším účtom Facebook, ak by ste zomreli? V roku 2015 Facebook začal používateľom umožňovať priradiť „staršie kontakty“ ľuďom, ktorí môžu po smrti spravovať váš profil na Facebooku.


Nedávny prieskum spoločnosti Comparitech však zistil, že viac ako dve tretiny používateľov Facebooku nezadali pôvodný kontakt. Okrem toho 66 percent respondentov uviedlo, že nevedia, čo je to starý kontakt na Facebooku.

Keď používateľ Facebook odíde, jeho pridelené staršie kontakty môžu napísať pripnutý príspevok, ktorý sa nachádza v hornej časti profilu zosnulého, odpovedať na žiadosti o priateľstvo, spravovať príspevky pocte, odstraňovať značky v príspevkoch iných ľudí, meniť profilovú fotografiu a požadovať, aby účet bude odstránený. Je to odlišné od toho, aby niekto opustil používateľské meno a heslo, pretože staršie kontakty sa nemôžu prihlásiť do účtu, čítať správy zosnulého, odstraňovať priateľov ani podávať nové žiadosti o priateľstvo..

Ak nikto nie je priradený ako starý kontakt, účet sa dá stále uchovávať v pamäti, ale nikto sa oň nebude môcť starať. Overení najbližší členovia rodiny môžu požiadať o vymazanie, ale vyžaduje si to čas. Ak nikto nehlási používateľa na Facebooku ako zosnulého, účet môže zostať aktívny na neurčito.

Očakáva sa, že z viac ako 2 miliárd používateľov Facebooku na celom svete zomrie do roku 2100 1,4 miliardy ľudí. Podľa štúdie Oxfordskej univerzity zomrú mŕtvi na Facebooku do roku 2070. A to nezohľadňuje ani nových ľudí, ktorí sa k Facebooku pripojili prvýkrát. S nimi vrátane Facebook by mohol mať 4,9 miliardy zosnulých členov do roku 2100.

Podvodníci zacieľujú nečinné účty Facebook: prípadová štúdia

Účty zosnulého na Facebooku môžu byť cieľom hackerov a podvodníkov, keďže jedna britská žena zistila, že je to ťažké. Matka Sarah Smithovej (nie skutočné meno) zomrela po bitke s rakovinou začiatkom roku 2018. Kým na svadbe koncom toho roku začala Sarah prijímať správy od svojej rodiny a hovorila, že ich matka kontaktovala na Facebooku.

K Sarahinmu poplachu bol účet jej matky na Facebooku klonovaný.

facebook klonovať mŕtvy profil

Klonované účty sú falošné kópie legitímnych účtov Facebook, ktoré sa používajú na odcudzenie identity. Podvodníci sa často zameriavajú na nepoužívané účty, ako sú účty zosnulého, za hackerstvo a klonovanie, pretože pôvodný vlastník nie je prítomný, aby ich zastavil alebo nahlásil..

Osoba, ktorá klonovala účet matky Sarah, posielala podvodné správy z klonovaného účtu priateľom a rodine na Facebooku. Scammer okrem iného tvrdil, že priatelia na Facebooku môžu dostávať peniaze prostredníctvom federálneho kompenzačného programu pracovníka. Tieto správy spôsobili nešťastie a zmätok medzi tými, ktorí vedeli, že Sarahina matka zomrela, zatiaľ čo iní mohli padnúť za podvod za predpokladu, že pochádza z dôveryhodného kontaktu..

zaseknutý účet phishing na facebooku

Nakoniec si Sarah mohla nechať účet uložiť a podvodné správy sa zastavili. ale Pretože Sarahova matka neviedla k starému kontaktu, proces nebol okamžitý a klonovaný účet mal možnosť pokračovať v podvodných správach. po určitú dobu.

Podpora na Facebooku nebola užitočná. Spoločnosť ju jednoducho presmerovala na podporu stránok o tom, ako nahlásiť napadnuté účty a ako si uchovávať účty, ale nič o tom, ako sa vysporiadať s klonom memorovaných účtov. Facebook má v skutočnosti mechanizmus falošného hlásenia účtu, ale toto nebolo nikdy oznámené Sarah a nezaručilo by sa, že účet bude zrušený..

Klonovaný účet podpory facebooku

Rýchly posun o jeden rok, začiatkom roku 2019, keď si kamaráti všimnú Sarah, že opäť dostávajú žiadosti o priateľstvo a správy od jej matky. Ďalší - alebo možno rovnaký - klonovaný účet.

Tentokrát scammer, ktorý sa vydával za Sarahinu matku, rozposlal správy a odkazy, v ktorých tvrdil, že príjemcovia mohli získať peniaze z „Fondu pre demokraciu Spojených štátov.“ Aj keď bol účet čerstvý a nemal vzájomných priateľov, mnoho ľudí jednoducho prijalo žiadosť o priateľstvo a správy založené na správach iba na meno a profilový obrázok. Comparitech nemohol potvrdiť, či niekto padol pre podvod.

Facebook druhý klonovaný účet

Facebook bol opäť pomalý, aby zrušil účet, hoci podvodné správy sa nakoniec zastavili.

Ak si pamätáte alebo vymažete svoj účet Facebook, keď zomriete?

V nastaveniach Facebooku môžete požiadať o odstránenie svojho účtu v prípade vašej smrti. Pozorne si však premyslite potenciálne dôsledky.

Vymazanie môže byť najosobnejšou možnosťou, ale zvážte, že jednoducho zmiznutie z webu môže vašich priateľov znepokojiť. Ak je tiež váš profil odstránený, hackerom a podvodníkom uľahčuje odcudzenie identity bez konkurencie z pôvodného účtu. Pamätné účty majú svoje využitie, napríklad informovanie priateľov a rodiny o pamätných službách.

Nasledujúci obrázok ukazuje, prečo by bolo dobré udržať posmrtnú prítomnosť na Facebooku. Je to z rozhovoru medzi klonovaným účtom a príbuzným zosnulého. Existencia dvoch identických účtov odrádza relatívnu od toho, že by to mohol byť podvod.

facebook duplikát účtu

Dalo by sa tvrdiť, že spomínané účty odstraňujú podvodníkov týmto spôsobom, ale pamätaný stav by mohol byť tým, čo scammera priťahovalo..

Nezabudnite, že účet môže byť odstránený jeho starým kontaktom, takže vždy môžete priradiť starý kontakt a povedzte im, aby si ho najprv pamätali, uverejnili nekrolog a informácie o pamätných službách, poskytli čas priateľom, aby zanechali sústrasť a potom účet vymazali..

Nech si vyberiete čokoľvek, vyberte si niečo, pretože predvolená možnosť Facebooku je najhoršia. V predvolenom nastavení nebude váš účet odstránený, keď zomriete. Povedzme, že nemáte nastavený starý kontakt a vaši priatelia vás nahlásia ako zosnulého. Keď Facebook overí vaše absolvovanie, váš účet bude uložený do pamäti, ale nikto sa oň nebude môcť starať. Okamžití členovia rodiny môžu požiadať o vymazanie, je to však nepríjemnosť. Ak to bude konečný výsledok, uložte tým svojej rodine a priateľom problémy a vyberte odstránenie účtu. Bude to od ostatných vyžadovať, aby vás na Facebooku nahlásili ako zosnulého. Je to však oveľa jednoduchší a rýchlejší proces.

2/3 ľudí nemá na Facebooku staršie kontakty: prehľad prieskumu

Dve tretiny používateľov Facebooku, ktorých sa prieskum dotkol, uviedli, že nemajú starý odkaz, a dve tretiny tiež uviedli, že nevedia, čo je starý odkaz. Prieskum, ktorý uskutočnila spoločnosť OnePoll, spochybnil dospelých z USA a Veľkej Británie, ktorí sa za posledné tri mesiace prihlásili na Facebook.

Rozdeľme čísla podľa veku, pohlavia a krajiny:

  • Briti (21%) mali menej ako polovičnú pravdepodobnosť ako Američania (47%) vedieť, čo je starý odkaz
  • Muži mali častejšie kontakt so starými ľuďmi (45%) ako ženy (27%).
  • Briti mali menšiu pravdepodobnosť staršieho kontaktu (10,4%) ako Američania (35,8%).
  • Americkí muži mali najpravdepodobnejšie staršie kontakty (45%) v porovnaní s americkými ženami (27%), Britmi (11%) a Britmi (9%).
  • U mladších ľudí bolo spravidla pravdepodobnejšie, že budú mať priradený odkaz ako starší ľudia

Ako sa ľudia cítia pri memorovaní na Facebooku?

Aký je všeobecný názor na memorovanie na Facebooku?

Respondenti sme sa opýtali, čo by sa chceli stať s ich účtom Facebook, ak by mali odísť; 27% sa rozhodlo pre memorovanie a 34% uviedlo, že si želá, aby boli ich účty vymazané.

Najstarší respondenti vo veku nad 55 rokov boli s najväčšou pravdepodobnosťou (44%), aby si vybrali vymazanie.

Nakoniec sme sa respondentov opýtali, ako by sa cítili, keby videli na Facebooku zosnulého člena rodiny alebo priateľa:

Asi polovica respondentov by mala negatívne pocity: nepríjemné, nahnevané alebo smutné. 14,5% uviedlo, že budú šťastní, a 18,4% uviedlo, že sa budú cítiť ľahostajní.

Brayan Jackson Administrator
Candidate of Science in Informatics. VPN Configuration Wizard. Has been using the VPN for 5 years. Works as a specialist in a company setting up the Internet.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 1 = 3