Ako sa odstrániť z internetu

Ako sa odstrániť z internetu


Chcete presunúť svoje údaje z digitálneho sveta? Išli trápne okamihy na vírus, alebo ste vyprovokovali zlú skupinu na sociálnych sieťach? Možno ste v posledných správach prehodnotili svoju online prítomnosť a chceli by ste mať väčšiu kontrolu nad svojím súkromím. Úplné vymazanie vašej online prítomnosti nie je ľahké; vďaka nárastu postupov zhromažďovania a sledovania osobných údajov nebude možné niektoré informácie odstrániť. Napríklad, ak sú vaše informácie na tmavom webe, ich odstránenie môže vyžadovať vymáhanie práva.

Našťastie je tu však rozdiel medzi úplným vymazaním z internetu a ťažkým nájdením. Ak chcete byť ťažšie nájsť online, môžete minimalizovať svoju expozíciu verejnosti. Tu je príručka pre domácich majstrov, ako vyčistiť a vyčistiť prítomnosť online.

Varovné slovo

Uvedomte si, že za určitých okolností môže byť nedostatok verejných informácií online známkou proti vám. Napríklad riaditelia ľudských zdrojov a náboroví pracovníci často vyhľadajú potenciálnych kandidátov pred prijatím do zamestnania. Nemať nič, čo by im našli, nemusí fungovať vo váš prospech. Ak je to tak, zvážte, aké strategické je, čo zostane a čo sa deje. Poskytnite informácie, ktoré chcete verbujúcim vidieť, a udržujte profesionálne profily, ako je napríklad LinkedIn, ľahko dostupné.

1. Odrežte si účty sociálnych médií

Ste na Facebooku, Pintereste, Instagrame, LinkedIn alebo Twitteri? Ak je to tak, budete chcieť začať upratovaním domu a odstránením týchto účtov. Ak máte iba jeden, dva alebo tri, skočte priamo dovnútra; štyri alebo viac a mali by ste zvážiť vytvorenie kontrolného zoznamu. Bohužiaľ neexistuje žiadny univerzálny proces „odstrániť ma“ pre účty sociálnych médií alebo online služby. Aby ste zistili ich postup, musíte navštíviť každého poskytovateľa samostatne.

Pozri tiež: 
Ako zabrániť Facebooku, aby vás sledoval na webe
15 tipov na zvýšenie bezpečnosti a ochrany osobných údajov na Facebooku
Ultimate guide - Instagram privacy

Spôsoby, ako vymazať účty sociálnych médií, prebiehajú plynulejšie:

  • Najskôr zvážte zálohovanie údajov. Akékoľvek pekné fotografie, špeciálne želania alebo zaujímavé diskusie, ktoré chcete zachovať? Ak má poskytovateľ možnosť stiahnuť si informácie alebo médiá, použite ich. Stiahnite si obrázky, urobte snímky obrazovky, exportujte kontakty, ktoré chcete zachovať, pokiaľ neviete, že ich máte uložené kdekoľvek.
  • Počas procesu skontrolujte jazyk a uistite sa, že skutočne odstraňujete svoj profil. Napríklad Facebook rozlišuje medzi , Mazanie ' a , Deaktivácia '. Facebook odstraňuje iba „odstránené“ účty. Ak svoj účet deaktivujete, všetky informácie zostanú uložené pre prípad, že sa v budúcnosti rozhodnete znova aktivovať..
  • Pri odstraňovaní účtu venujte pozornosť správam, ktoré vám poskytnú. Odstráni služba váš účet do 24 hodín, jedného týždňa alebo po mesiaci? Niektoré spoločnosti sa neodstránia automaticky, aby sa predišlo požiadavkám používateľov, ktorí zmenili názor alebo zabudli vytvoriť zálohu. Odporúča web ďalšie kroky z vašej strany, napríklad odstránenie aplikácie z vášho zariadenia?
  • Odstráňte, čo na vašej strane môžete, aby ste proces urýchlili. Ak viete, že váš účet zostane ešte 30 dní, môžete niektoré informácie skôr odstrániť. Uvedomte si, že niektoré údaje, napríklad e-mail a meno, môžu byť potrebné až do vymazania služby.
  • Zvážte vykonanie rýchlej kontroly zmluvných podmienok webu. Dobrý TOS stanoví očakávania o tom, kedy sú informácie vypúšťa, a malo by sa uviesť, či informácie nie je možné vyčistiť. Uvedomte si, že v niektorých prípadoch nemusí byť možné zničiť informácie. Od služby sa môže požadovať, aby uchovala určité údaje ako súčasť zákonných požiadaviek na uchovávanie.
  • Po počiatočných žiadostiach sledujte účty. Ak do 30 dní nedošlo k žiadnym akciám a vaše informácie zostanú, pokračujte. Vaša žiadosť mohla byť jednoducho umiestnená!

2. Vymažte všetky ostatné účty online vrátane nákupov a nástrojov online

Už ste niekedy ponúkli nejakú položku s eBay? Chystáte sa nakupovať na webe Amazon alebo pravidelne čítate články prostredníctvom online predplatného časopisu Wired Magazine? Tieto stránky sledujú, čo nakupujete a prezeráte online, a tieto údaje sa potom používajú na presmerovanie, často v reklamách tretích strán..

Vytvorte zoznam online stránok a služieb, ktoré používate, a vymažte, aké účty môžete. Podobne ako webové stránky sociálnych médií, bude to pre niektoré účty jednoduchšie ako pre iné. Možno budete môcť svoj účet odstrániť kliknutím na tlačidlo alebo budete možno musieť kontaktovať poskytovateľa služieb. Nebuďte prekvapení, ak vás poskytovateľ služieb požiada o overenie svojej totožnosti. Webové stránky a služby online sa predsa len musia chrániť pred podvodníkmi.

Aj keď mazanie účtov pre online služby môže byť ťažkou voľbou, ak stránky často používate, čo sa týka vašich online údajov, každý bit sa počíta. Uvedomte si, že čím viac účtov necháte otvorené, tým menej môžete vymazať svoju online prítomnosť.

3. Vyhľadajte svoje meno, e-mail, telefón a adresu

Otvorte Google a spustite vyhľadávanie pomocou svojho mena v úvodzovkách. Potom vyhľadajte svoju e-mailovú adresu, adresu bydliska a osobné telefónne číslo a skúste to znova s ​​inými vyhľadávacími nástrojmi. Zvážte prezeranie ďalších populárnych služieb vrátane služieb DuckDuckGo, Bing, Yahoo a Dogpile, ktoré môžu priniesť odlišné výsledky.. Tieto vyhľadávania vám ukážu, aké osobné informácie, ktoré máte, je ľahké nájsť. Nebuďte prekvapení, ak nájdete aj iných, ktorí zdieľajú vaše meno; je to naozaj obrovský svet!

Môžete tiež skontrolovať haveibeenpwned.com aby ste zistili, či vaše informácie neboli ohrozené závažným porušením údajov.  Napriek tomu nebudete môcť odstrániť zverejnené informácie, dá predstavu o tom, čo je k dispozícii na temnom webe.

4. Oslovte vlastníkov stránok a požiadajte ich o vymazanie vašich informácií

Niektoré webové stránky vám umožnia prihlásiť sa a odstrániť údaje, iné webové stránky však môžu vyžadovať viac úsilia. Možno budete musieť priamo kontaktovať vlastníka webových stránok a podať formálnu žiadosť. Skontrolujte, či stránka poskytuje pomoc pri odstraňovaní údajov, a ak takáto časť neexistuje, vyhľadajte spôsob, ako kontaktovať zodpovednú firmu alebo jednotlivca.

Niekoľko rád pri oslovovaní:

  • Vždy ho udržiavajte zdvorilý a profesionálny.
  • Poznať svoje práva. V závislosti od toho, kde sa nachádzate vy a vlastník, môže existovať zákonná priorita na odstránenie vašich informácií.
  • Vyhnite sa odosielaniu príloh alebo odkazov na iné stránky. Vzhľadom na povahu internetového hackovania bude veľa správcov opatrných pri prílohách alebo odkazoch pochádzajúcich z predtým neznámych e-mailov. Niektoré majú spamové filtre, ktoré podozrivé správy okamžite karanténujú.
  • Nasleduj. Majitelia webových stránok, rovnako ako všetci ostatní, môžu byť zaneprázdnení a zabudnúť; váš e-mail mohol byť stratený v bežnom náhodnom poradí. Je tiež možné, že kontaktný e-mail, ktorý nájdete na webových stránkach, sa kontroluje iba denne alebo týždenne. Ak sa po týždni ešte nebudete musieť dozvedieť, zhlboka sa nadýchnite, zostaňte profesionálni a oslovte znova.
  • Nikdy neohrozujte správcu webu alebo vlastníka stránok. Nielenže neexistuje žiadna záruka, že taká taktika bude fungovať, ale môžu sa skutočne odraziť. Vaša komunikácia by mohla byť preposlaná na sociálne médiá a bolo by ešte ťažšie ju odstrániť.
  • Byť špecifický. Vaše žiadosti by mali obsahovať adresy URL webových stránok, ktoré obsahujú informácie, ktoré chcete odstrániť. Zadajte, ktoré informácie chcete odstrániť.

5. Odstráňte sa z neaktuálnych výsledkov vyhľadávania

Niekedy sa aj po odstránení informácií z webovej stránky stále zobrazujete vo výsledkoch vyhľadávania. Čo dáva? V takom prípade by vyhľadávací nástroj mohol vytiahnuť svoju vlastnú „vyrovnávaciu pamäť“ stránky, dlho potom, čo bola stránka upravená. Budete potrebovať nástroj pre tento nástroj: pozrite si časť „Odstránenie zastaralého obsahu“ pre spoločnosť Google alebo „Nástroj na odstránenie obsahu Bing“. Bohužiaľ, možno zistíte, že nie všetky stránky je možné odstrániť: môžu existovať právne dôvody, prečo vyhľadávací nástroj musí túto medzipamäť zachovať. Ak ste sa však zaviazali vymazať svoje online údaje, určite je dobré vyskúšať odstránenie zastaraných výsledkov vyhľadávania.

6. Skontrolujte internetový archív a Wayback Machine

V roku 2001 sa niektorí archivári pokúsili začať archivovať web. Stroj Wayback, ktorý je určený ako nástroj pre vedcov, teraz obsahuje 25 petabajtov údajov. Tento nástroj môže zahŕňať osobné informácie do svojho archívu, ak boli tieto informácie niekedy verejne dostupné na webovej stránke vrátane stránok, ktoré boli vypnuté. Môžete vyhľadať internetový archív na adrese https://archive.org/advancedsearch.php a kontaktovať tím na adrese [email protected] a požiadať o odstránenie informácií..

7. Skontrolujte zákony o ochrane súkromia vášho národa

Zákony o ochrane osobných údajov sa líšia v závislosti od krajiny a provincie, a niektoré majú väčšiu váhu ako iné. V závislosti od toho, kde bývate, môže zákon podporovať vaše žiadosti o odstránenie obsahu a nároky. Ak žijete v Na vaše osobné údaje v Európskej únii sa vzťahuje všeobecné nariadenie o ochrane údajov (GDPR), ktoré obsahuje článok 17, Právo na výmaz („právo byť zabudnutý“). Kalifornský zákon o ochrane spotrebiteľa v Kalifornii, ktorý nadobudne účinnosť v roku 2020, obsahuje podobné ustanovenie. V oddiele 1798.105 návrhu zákona sa uvádza:

„A) Spotrebiteľ má právo požiadať, aby podnik vymazal všetky osobné informácie o spotrebiteľovi, ktoré podnik získal od spotrebiteľa.“

Zistite, aké sú zákony na ochranu súkromia vo vašej krajine alebo štáte. Ak je GDPR, CCCP alebo podobný zákon, požiadajte o pomoc regionálneho komisára pre ochranu súkromia. Možno bude možné podať formálnu sťažnosť, ak podnik bude musieť poskytnúť akékoľvek právne dôvody pre svoje odmietnutie splniť podmienky alebo čeliť statnej pokute.

Pozri tiež: Čo je to Listina práv na ochranu súkromia spotrebiteľa?

8. Výhody a nevýhody stránok na odstránenie online

Pri odstraňovaní údajov o webe pravdepodobne narazíte na webové stránky ponúkajúce začať alebo dokončiť proces za vás. Tieto služby za poplatok vyhľadajú na webe vaše informácie a vyčistia, čo môžu, čím ponúkajú alternatívu k do-it-yourself prístupu, ktorá šetrí čas. Existujú určité výhody nástrojov ako Vymaž ma a Deseat.me: spolu s úsporou času môžu mať lepšie vyhľadávacie funkcie a dokážu nájsť viac, ako sami dokážete.

Nevýhody používania webových stránok na odstránenie online znižujú náklady a dôveru. Softvér na správu povesti môže byť drahší, najmä preto, že budete pravdepodobne musieť službu spustiť viackrát. S informáciami pridanými na internet do druhej stránky, niektoré stránky ponúkajú predplatné len preto, aby vám pomohli udržať si prehľad o všetkom.

Ďalším krokom pri používaní stránok na odstránenie je potreba, aby ste im najskôr poskytli osobné informácie. Nástroje na odstraňovanie online fungujú tak, že hľadajú informácie, ktoré im poskytnete, a požiadajú o ich vymazanie z iných stránok. Ide o problém dôvery: ak odovzdám svoje informácie spoločnosti, aby ich odstránil z webu, ako zistím, že tieto informácie sami neuchovávajú ani nepredávajú? Ako každá kategória podnikania, vždy existujú dobrí a zlí hráči. Ak sa v rámci svojho plánu rozhodnete používať službu odstránenia online, skontrolujte si reputáciu a pred registráciou si prečítajte zmluvné podmienky..

9. Odstráňte e-mail, ktorý ste použili na prihlásenie do svojich účtov

Zvážte odstránenie e-mailovej adresy, ktorú ste použili na registráciu pomocou svojich online účtov, a vytvorte novú adresu pre priateľov, rodinu a prácu. Preto vás bude ťažšie nájsť. Mnoho vedcov údajov napríklad skúma spoločné oblasti vrátane e-mailu s cieľom identifikovať jednotlivcov vo viac ako jednej databáze. Odstránenie e-mailu bude znamenať, že existuje ešte jeden údajový prvok, s ktorým nemožno identifikovať.

10. Zmeňte nastavenia a návyky prehliadača

Blahoželáme! Odstránili ste svoje účty, vykonali niekoľko vyhľadávaní a dokázali ste odstrániť osobné informácie z prístupových miest online. Teraz to tak nechajme. Ak chcete zostať na internete neviditeľní, musíte zostať v strehu a pokiaľ je to možné, vyhýbať sa poskytovaniu svojich údajov.

Po vyčistení informácií na webových stránkach začnite odznova s ​​lepšími zvyklosťami v oblasti ochrany osobných údajov a zabezpečte tak svoje údaje. Pozrite sa na používaný webový prehliadač a vyhľadávacie nástroje: aká je ich reputácia voči súkromiu používateľov?  Existujú rozšírenia, ktoré môžete pridať do svojich návykov prehliadania, napríklad Ghostery a Https Everywhere. Môžete tiež zvážte použitie VPN ako súčasť vášho internetového pripojenia, alebo Tor, ak ste technicky dôvtipnejší. Tieto technológie môžu skryť vašu identitu pred webmi a vašu aktivitu pri prehliadaní pred poskytovateľom internetových služieb.

Všetci máme časy, ktorým sa chceme vyhnúť, aby sme sa nevenovali verejnosti, ale internet sa stal novým typom verejných záznamov, ktoré nemôžeme vždy kontrolovať. Z tohto dôvodu krajiny v Európskej únii a Argentíne bojovali „Právo byť zabudnutý“, a obhajcovia súkromia sa obhajujú podobných zákonov v iných krajinách. Doteraz je na jednotlivcoch, aby dohliadali na to, čo sa dá nájsť, a aby boli ostražití, aby zabránili sprístupneniu ďalších informácií..

Pozri tiež: Alternatívy spoločnosti Google, ktoré rešpektujú vaše súkromie 

„Panické tlačidlo“ od Gerda Altmanna licencované pod CC o 2,0

Brayan Jackson Administrator
Candidate of Science in Informatics. VPN Configuration Wizard. Has been using the VPN for 5 years. Works as a specialist in a company setting up the Internet.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

77 − = 71