En iyi VPN servisini seçme – NordVPN vs. Surfshark

NordVPN vs Surfshark


Özellikle daha önce hiç kullanmadıysanız hangi VPN'nin ihtiyaçlarınıza uygun olduğunu söylemek genellikle zordur. Örneğin, bazı hizmetler sundukları çeşitli protokoller veya bunların trafik gizleme özellikleri hakkında övünür. Ancak, ağ kavramları hakkında derinlemesine bir anlayışa sahip değilseniz, bu bilgi işe yaramaz.

İşleri kolaylaştırmak için, her birinin güçlü ve zayıf yanlarını görmenizi sağlayan NordVPN ve Surfshark'ın yan yana karşılaştırmasını oluşturduk. Ayrıca, her bir özelliğin gerçekte ne anlama geldiğini ve VPN'nin günlük kullanımınızı nasıl etkileyeceğini tam olarak açıklayacağız. Daha fazla uzatmadan NordVPN ve Surfshark incelememize başlayalım:

Önemli

NordVPN

 • Geniş sunucu ağı
 • HD canlı akış için yeterince hızlı
 • Yurtdışında çok çeşitli popüler hizmetlerin engelini kaldırır
 • Çok sayıda güvenlik ve gizlilik özelliği içerir

Surfshark

 • Birden fazla bağlantıya izin verir
 • Hızlı, güvenilir hızlar
 • Güvenlik konusunda güçlüdür ve kayıt tutmaz
 • Mükemmel engelleme kabiliyeti

Fiyatlandırma ve indirimler

NordVPN Surfshark
Abonelik süreleri Bir ay Bir ay
Bir yıl Bir yıl
İki yıl İki yıl
Üç yıl
Özel teklif Üç yıllık planda% 75 indirim İki yıllık planda% 83 indirim
Aylık en yüksek fiyat $ 11.95 $ 11.95
Aylık en düşük fiyat $ 2.99 $ 1.99
Bir yıllık fiyat $ 83.88 $ 71.88
Para iade garantisi 30 gün 30 gün

Aylık 11,95 dolar olan NordVPN ve Surfshark, bir aylık abonelik için yeterince uygun fiyatlı. Ancak, bu VPN'lerin her ikisinin de sunduğu gibi çok yıllı planlarında çarpıcı indirimler, uzun süreli koruma arayan kullanıcılar için çok uygundur.

Aslında, fiyat indirimleri o kadar önemlidir ki, bir yıl boyunca abone olmak istiyorsanız, iki yıllık planı da seçebilirsiniz. Bu, NordVPN için sadece 11.87 $ (95.75 $) ve Surfshark'ın ön maliyetini 24.12 $ (47.76 $) düşürüyor.

Bu hizmetlerin her ikisi de 30 günlük para iade garantisi içerir. Bu, onları bir ay boyunca deneyebileceğiniz ve etkilenmediyseniz paranızı geri alabileceğiniz anlamına gelir.

NordVPN için En İyi Fırsat: NordVPN’in üç yıllık aboneliğini seçtiğinizde% 75 tasarruf edin.

Surfshark için En İyi Fırsat: Surfshark’ın iki yıllık anlaşmasıyla aylık fiyatı% 80'in üzerinde kesin.

Özellikleri

NordVPN Surfshark
Eşzamanlı bağlantılar 6 Limit yok
İşletim sistemi uygulamaları Windows, Linux, MacOS, Android, iOS, Amazon Fire TV / Firestick Windows, Linux, MacOS, Android, iOS, Amazon Fire TV / Firestick
Manuel kurulum cihazları Yönlendiriciler, set üstü kutular Yönlendiriciler, set üstü kutular
Bölünmüş tünel açma Hayır Evet
Ücretsiz ekstralar Reklam engelleme, kötü amaçlı yazılım tarama, otomatik wifi koruması, Chrome ve Firefox için tarayıcı uzantıları Kötü amaçlı yazılım tarama, reklam engelleme ve anti-izleme özellikleri. Tarayıcı uzantıları (Chrome, Firefox) 

Hem NordVPN hem de Surfshark, tüm büyük platformlar için uygulamalar ve Linux sistemleri için komut satırı tabanlı bir yükleyici ile mükemmel çoklu platform desteğine sahiptir. Bu hizmetlerde ayrıca otomatik reklam engelleme ve kötü amaçlı yazılım taramanın yanı sıra Firefox ve Chrome için uzantılar da dahil olmak üzere birkaç yararlı gizlilik özelliği bulunur. Bu tarayıcı uzantılarının yalnızca tarayıcı trafiğinizi güvence altına aldığını ve P2P istemcileri veya mesajlaşma uygulamaları gibi uygulamaları anonim olarak kullanmanıza izin vermeyeceğini belirtmek gerekir..

Bununla birlikte, NordVPN'in Surfshark'ta kullanılamayan ve tam tersi özellikleri vardır. Örneğin, NordVPN güvenli olmayan bir wifi ağı kullandığınızda otomatik olarak bağlanmanıza izin verir. Bu arada, Surfshark'ın VPN'yi atlayabilecek uygulamaları ve web sitelerini belirlemenizi sağlayan bölünmüş bir tünelleme özelliği (Beyaz Liste olarak bilinir) vardır..

NordVPN ve Surfshark arasındaki en büyük fark bağlantı sınırıdır. NordVPN, sektör ortalamasının hemen üzerinde olan altı eşzamanlı bağlantıya izin verir. Tersine, Surfshark sınırsız sayıda bağlantıya izin verir, aynı anda çok sayıda cihazı korumak istiyorsanız çok çekici bir seçenek haline getirir.

Akış ve engellemeyi kaldırma

NordVPN Surfshark
Netflix ABD, İngiltere, Avustralya, Kanada, Japonya, Hollanda dahil olmak üzere bir düzineden fazla kütüphane ABD, İngiltere, Fransa, Hindistan, Japonya, Hollanda
Hulu ABD, Japonya ABD, Japonya
Sky Go Evet Evet
Amazon Prime Videosu ABD, İngiltere ABD, İngiltere
BBC iPlayer Evet Evet
ABC Hayır Hayır
CBS Evet Evet
NBC Evet Evet
ITV Evet Evet
Onbir Spor Evet Hayır
Kanal 4 Evet Evet

NordVPN, kısmen yurtdışındaki en popüler akış hizmetlerinin çoğunu engellediği için sık akış yapan kullanıcılar arasında bir favori. Ancak, Surfshark sahada bu alanda ortaya koyduğu mücadeleyle, izleyenlere parmak ısırttı.

Surfshark birkaç büyük platformun engelini kaldırabilse de, Eleven Sports’un coğrafi engellemesini atlayamazken NordVPN bunu yapabilirdi. Ayrıca, hiçbir hizmet ABC'nin engellemesini kaldıramadı.

Yine de NordVPN daha fazla sayıda bölgesel Netflix kütüphanesinin engellemesini kaldırabildi. Hangi VPN'yi seçerseniz seçin, her iki VPN'in de Netflix'in teknik olarak engelini kaldırdığını belirtmek gerekir; belirli bir kütüphanenin engellemesini kaldıramıyorlarsa sizi yalnızca Amerikan sürümüne yönlendirirler.

Çin

Çin, dünyadaki en geniş internet kısıtlamalarından bazılarına sahiptir ve çoğu VPN'yi açıkça engeller. Buna rağmen, bu VPN'lerin her ikisi de düzgün bir şekilde yapılandırıldıktan sonra Çin'de çalışır.

Tüm Surfshark kullanıcıları Çin'de anonim olarak göz atmak için yapmak zorunda NoBorders özelliği (Ayarlar > ileri > Sınır yok). İşlem NordVPN kullanıcıları için benzerdir, ancak bu durumda, uygulamaya özel olarak uzmanlaşmış gizli sunucularını kullanmak istediğinizi özellikle belirtmeniz gerekir (Ayarlar > ileri > Gizlenmiş Sunucular) seçin ve ardından ana ekrandan bunlardan birini seçin.

Büyük Güvenlik Duvarının şu anda NordVPN ve Surfshark web sitelerine erişimi engellediğini unutmayın. Bu, Çin'e gelmeden önce seçtiğiniz hizmeti kurun.

Kurulum ve arayüz

NordVPN Surfshark
Otomatik kurulum sihirbazı Linux, Windows, MacOS, iOS, Android Windows, Android, MacOS, Linux, iOS
Ana konum seçimi Harita tabanlı / Liste tabanlı Liste tabanlı
Ek ayar sayfaları Evet Evet
Mobil cihazlar için uygun Evet Evet

Bu VPN'lerin her ikisinde de kullanıcı dostu masaüstü uygulamaları var. NordVPN’in uygulaması, listeden veya haritadan bir sunucu konumu seçmenize ve doğrudan ana sayfadan özel sunuculara (torrent veya gelişmiş gizlilik için olanlar gibi) bağlanmanıza olanak tanır. Ayarlar farklı bir sayfada değiştirilebilir ve gelişmiş ayarlar ayrı tutulur, böylece yanlışlıkla yapmamanız gereken bir şeyi değiştirme olasılığınız azalır.

En iyi VPN servisini seçme - NordVPN vs. Surfshark

Surfshark’ın masaüstü uygulaması ise “daha ​​az daha fazladır” yaklaşımını benimser. Ana ekranında basit bir hızlı bağlantı düğmesi (en hızlı P2P sunucusunu otomatik olarak seçme seçeneği ile) ve en son kullanılan sunucularınızdan birkaçına hızlı erişim vardır. Surfshark’ın arayüzüyle ilgili tek sorun, ayarların biri iki ek alt menüye sahip olan üç sekmeye etkili bir şekilde yayılmasıdır. Bu büyük bir sorun değil, ancak belirli bir ayarı bulmayı biraz daha zorlaştırıyor.

En iyi VPN servisini seçme - NordVPN vs. Surfshark

NordVPN’in mobil uygulaması harita tabanlı mizanpajı masaüstü sürümünden korur, ancak hızlı bağlantı düğmesi ve son sunucuları öne ve ortaya yerleştirmek yerine kenar çubuğunu kaldırır. Aşağı kaydırmak, kullanılabilir ülkelerin ve özel sunucuların tam listesini gösterir. Kill anahtarı (Android'de) ve gizlenmiş sunucuları kullanma yeteneği gibi bazı özellikler kaldırıldı, ancak otomatik wifi koruması ve reklam engelleme hala kullanılabilir.

Surfshark’ın mobil uygulaması, kenar çubuğu ekranın alt kısmında çalıştığı sürece masaüstü sürümüyle hemen hemen aynıdır. Daha önemlisi, güvenlik özelliklerinin çoğu kullanılabilir, ve bazı durumlarda genişledi. Örneğin, Android uygulaması, mobil wifi'deyken verileri korumak için daha küçük paketler göndermenize olanak tanır ve Surfshark’ın kill anahtarı ile işletim sisteminde yerleşik olanı seçebilirsiniz.

Sunucular ve performans

NordVPN Surfshark
Sunucu ülkeleri 60 56
Toplam sunucu sayısı 5700+ 800+

Burada bir yarışma yok: NordVPN herhangi bir büyük sağlayıcıdan en geniş ağa sahiptir. Surfshark, neredeyse yeni ülkeleri kapsamaktadır, bu nispeten yeni bir hizmet olduğu göz önüne alındığında özellikle etkileyicidir, ancak NordVPN’in sunucuları Surfshark’ın yedi bire oranından fazladır.

Peki bu pratik açıdan ne anlama geliyor? Temel olarak, NordVPN’in kullanıcıları daha fazla sayıda sunucuya yayıldığından, ağda daha az zorlanma vardır. Bu, herhangi bir kesinti olmadan göz atmanıza ve akış yapmanıza olanak tanıyan düşük gecikmeli, yüksek hızlı bir bağlantı elde etme olasılığınızı artırır. Değeri ne olursa olsun, Surfshark'ın hızları etkileyicidir, ancak teorik olarak yoğun zamanlarda mücadele etme olasılığı daha yüksektir.

Aşağıda, bu VPN'lerin sunucularının bulunduğu her ülkenin bir listesini bulacaksınız:

NordVPNSurfshark
Arnavutluk
Arjantin
Avustralya
Avusturya
Azerbeycan
Belçika
Bosna Hersek
Brezilya
Bulgaristan
Kanada
Şili
Kosta Rika
Hırvatistan
Kıbrıs
Çek Cumhuriyeti
Danimarka
Estonya
Finlandiya
Fransa
Gürcistan
Almanya
Yunanistan
Hong Kong
Macaristan
İzlanda
Hindistan
Endonezya
İrlanda
İsrail
İtalya
Japonya
Letonya
Lüksemburg
Makedonya
Malezya
Meksika
Moldova
Hollanda
Yeni Zelanda
Norveç
Polonya
Portekiz
Romanya
Rusya
Sırbistan
Singapur
Slovakya
Slovenya
Güney Afrika
Güney Kore
ispanya
İsveç
İsviçre
Tayvan
Tayland
Türkiye
Birleşik Arap Emirlikleri
Birleşik Krallık
Amerika Birleşik Devletleri
Ukrayna
Vietnam

NordVPN'de Surfshark'ın yaptığı her ülkede sunucular var, biri hariç: Rusya. NordVPN'in Rusya'da sunucuları vardı, ancak VPN şirketlerinin hükümete sunucularına erişim sağlamasını gerektiren bir fatura geçtiğinde bunları kapattı.

Rusya'da sunucuya sahip olmanın güvenlikle ilgili etkilerini sormak için doğrudan Surfshark müşteri desteğiyle iletişime geçtik. Bir destek temsilcisi, Surfshark’ın sunucuları günlük tutmayacak şekilde yapılandırıldığından, hükümete aktarılacak hiçbir bilgi olmadığını ve bu nedenle risk olmadığını iddia etti..

Güvenlik

NordVPN Surfshark
VPN protokolleri OpenVPN, IKEv2 OpenVPN, IKEv2, Shadowsocks (şu anda beta sürümündedir)
OpenVPN veri şifreleme AES-256 AES-256
OpenVPN kontrol kanalı şifrelemesi RSA-4096 RSA-2048
Gizleme teknolojisi Obfsproxy Sınırların gizlenmesi
Uygulama güvenliği Kill switch (Android hariç) Kill switch (tüm platformlar)
DNS durumu Özel DNS Özel DNS

Bu hizmetler hem OpenVPN hem de IKEv2 protokollerini kullanarak bağlanmanıza izin verir, ancak Surfshark da açık kaynaklı bir proxy olan Shadowsocks'u destekler. Bu özellik şu anda beta sürümündedir, bu nedenle beklendiği gibi çalışmayabilir.

Her ikisi de etkili bir şekilde kırılamayan 256 bit AES şifrelemesi kullanır. Bu aslında trafiğinizi gizli bir anahtar kullanarak karıştırır, yani arayan herkes yalnızca anlamsız verileri görebilir. NordVPN, cihazınızın VPN ile özel olarak iletişim kurmasını sağlamak için 4096 bit RSA anahtarı kullanır. Buna karşılık, Surfshark hala güvenli olan ancak biraz daha az olan 2048 bit RSA anahtarları kullanıyor.

NordVPN ve Surfshark'ın her ikisi de bir öldürme anahtarı sunuyor, ancak NordVPN’ler Android cihazlarda mevcut değildir. Bir kill switch, aniden bağlantıyı kaybettiğinizde tüm veri aktarımını durdurur ve koruma olmadan asla göz atmamanızı sağlar. Ayrıca, bu VPN'lerin her ikisi de özel DNS sunucuları kullanır, yani hiçbir üçüncü tarafın internet trafiğinize erişimi yoktur.

Son olarak, her hizmetin VPN engelleme ve ülke çapında internet kısıtlamalarını atlatmak için kullanılan kendi gizleme teknolojisi vardır. NordVPN, trafiğinizi yeniden şekillendiren bir araç olan Obfsproxy'yi kullanıyor, VPN kullandığınıza dair işaretleri gizleme. Bununla birlikte, Surfshark, muhtemelen benzer bir şekilde çalışan NoBorders adlı kendi özel yazılımına sahiptir..

Gizlilik

NordVPNSurfshark
Genel Merkez Panama İngiliz Virgin Adaları
Bağlantı günlükleri Yok Bazıları, teşhis amaçlı
Etkinlik günlükleri Yok Yok
Kayıt için kullanıcı bilgileri E E
Anonim ödeme seçenekleri Bitcoin, Ethereum, Dalgalanma Bitcoin, Ethereum, Dalgalanma

NordVPN ve Surfshark sırasıyla Panama ve İngiliz Virgin Adaları merkezlidir. Bu ülkelerin zorunlu veri saklama yasaları yoktur, bu da onları VPN çalıştırmak için ideal yerler haline getirir.

NordVPN herhangi bir kayıt tutmaz. Surfshark, hizmeti ne sıklıkta kullandığınız ve uygulamanın çöktüğü gibi sınırlı bilgileri tutar, ancak bunların hiçbiri sizi tanımlamak için kullanılamaz. Bu nedenle, hangi hizmetleri kullanırsanız kullanın, çevrimiçi olarak neredeyse tamamen anonim olacaksınız. Daha fazla gizlilik istiyorsanız, kalıcı bir e-posta adresiyle kaydolabilir ve kripto para birimi ile ödeme yapabilirsiniz..

Yapılandırma

NordVPNSurfshark
Adres tahsisi Paylaşılan Paylaşılan
Özel IP adresi mümkün Evet (Almanya, ABD, İngiltere, Hollanda'da) Hayır
DDoS koruması Hayır Hayır
NAT güvenlik duvarı Evet Hayır

Bu VPN'ler paylaşılan adres ayırmayı kullanır. Bu, belirli bir sunucuya bağlanan herkesin bir IP adresi paylaştığı anlamına gelir. Çok sayıda kullanıcının aynı anda farklı sitelere erişmesiyle, kimin ne yaptığını söylemek neredeyse imkansız hale geliyor. NordVPN, özel bir IP adresi (aslında yalnızca erişebileceğiniz bir sunucu) karşılığında her ay ekstra ödeme yapmanıza olanak tanır. Ne yazık ki, bu Surfshark kullanıcıları için bir seçenek değil.

Bu hizmetlerin hiçbiri özel anti-DDoS sunucuları sunmaz, ancak gerçekten herhangi bir VPN sizi DDoS saldırılarına karşı koruyacaktır. Çoğu, bir saldırı olduğunu tespit ederse sunucunun IP adresini değiştirebilen otomatik sistemlere sahiptir. Ayrıca, etki yalnızca ev yönlendiriciniz yerine tüm sunucu ağına yayıldığından, küçük veya orta ölçekli saldırıların çoğu performans üzerinde gerçek bir etki olmadan emilecektir..

Müşteri servisi

NordVPNSurfshark
Canlı sohbet Evet (kurum içi) Evet (ZenDesk)
Bilet desteği Evet Evet
E-posta desteği Evet Evet
Ortalama e-posta yanıt süresi 4 saat, 57 dakika 4 saat, 10 dakika
Telefon desteği Hayır Hayır
Aranabilir bilgi tabanı Evet Evet
Video kılavuzları Evet Hayır

NordVPN ve Surfshark açıkça müşteri desteğini ciddiye almaktadır. İletişim kurmak kolaydır ve her iki sağlayıcı da geniş, aranabilir bir bilgi tabanı sunar. Bu nedenle, en yaygın sorunlardan bazılarını kendi başınıza çözebilmelisiniz. NordVPN'de video izlenebilen bir YouTube kanalı bile var.

Bu VPN'lerin her ikisi de canlı sohbet üzerinden 7/24 destek sağlar; NordVPN’ler şirket içi bir ekip tarafından yönetilirken, Surfshark’lar dış kaynaklardan temin edilmektedir. Her iki takımın da hemen yanıt verdiğini tespit ettik (genellikle birkaç saniye içinde). Bu, yardıma ihtiyacınız olursa, canlı sohbetin yardım almanın muhtemelen en kolay yolu olduğu anlamına gelir.

Bununla birlikte, kullanıcıların canlı sohbete erişemedikleri zamanlar olabilir (örneğin, Çin'deyse). Bunu aklımızda tutarak, her iki hizmete de e-posta yoluyla üç soru gönderdik. Aşağıdaki ortalama yanıt süresini ve sorunuzun yanıtlanıp yanıtlanmadığını aşağıda bulabilirsiniz:

NordVPN
Soru  İlk tepki süresi E-posta sayısı Soru cevaplandı
Bir DD-WRT yönlendiriciye NordVPN kurabilir miyim? 3 saat, 52 dakika Evet
Çin'de kullanım için NordVPN'i nasıl ayarlarım? 4 saat, 44 dakika Evet
NordVPN WebRTC sızıntılarına karşı koruma sağlıyor mu?? 9 saat, 15 dakika 1 Evet
Surfshark
Soru  İlk tepki süresi E-posta sayısı Soru cevaplandı
Surfshark'ı bir DD-WRT yönlendiriciye kurabilir miyim? 5 saat, 47 dakika 1 Evet
Surfshark'ı Çin'de kullanım için nasıl kurarım? 9 saat, 25 dakika 1 Evet
Surfshark WebRTC sızıntılarına karşı koruma sağlıyor mu?? 21 dakika 1 Evet

Bu hizmetlerin ortalama e-posta yanıt süresi benzerdi. Yanıtları takip etmek kolaydı ve her iki VPN de uygulamalarını Çin'de kullanılmak üzere yapılandırmak için adım adım kılavuzlar sağladı. Canlı sohbet herhangi bir nedenle kullanılamıyorsa, e-posta desteği mükemmel bir alternatiftir.

Kazanan: NordVPN

NordVPN

Mevcut Uygulamalar:

 • PC
 • Mac
 • IOS
 • Android
 • Linux

İnternet sitesi: www.NordVPN.com

Para iade garantisi: 30 GÜN

Bu, iki istisnai VPN arasında çok yakın bir yarışma oldu. Surfshark hızlıdır, güçlü güvenlik ve gizlilik özellikleri sunar, bağlantı sınırı yoktur ve Çin'de çalışır ve bu da onu rakiplerinin çoğunun üzerine çıkarır. Surfshark'ın çok uygun fiyatlı olduğunu ve aynı zamanda en popüler akış platformlarının bazılarının engelini kaldırdığınızı düşündüğünüzde, günlük kullanım için mükemmel bir VPN yapacağının anlaşılması.

ancak, NordVPN'in genel olarak daha iyi bir seçim olduğunu düşünüyoruz. Geniş sunucu ağı ve engellemeyi kaldırma yetenekleri, ikincisidir ve istediğiniz her yere, istediğiniz yere erişmenizi sağlar. Bu hizmet, güvenliğiniz ve gizliliğinize büyük önem vermektedir. Ayrıca, özel bir IP adresi alma, cihazınızı ağdaki diğer kullanıcılardan gizleme ve özel DNS sunucularını kullanma seçenekleriyle güç kullanıcıları için daha uygundur.

NordVPN için En İyi Fırsat: NordVPN’in üç yıllık aboneliğini seçtiğinizde% 75 tasarruf edin.

Surfshark için En İyi Fırsat: Surfshark’ın iki yıllık anlaşmasıyla aylık fiyatı% 80'in üzerinde kesin.

Ayrıca bakınız:

 • NordVPN ve ExpressVPN
 • NordVPN kuponu
 • ExpressVPN kuponu
Brayan Jackson Administrator
Candidate of Science in Informatics. VPN Configuration Wizard. Has been using the VPN for 5 years. Works as a specialist in a company setting up the Internet.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

47 + = 53

map